Çankırı'da 'Silah Ve Havai Fişek' Uyarısı

Aksoy “Havai fişekler patlayıcı madde ihtiva eden ve ehil kişiler tarafından usulüne uygun kullanılması gereken maddelerdir. Bu maddelerin izinsiz, zamansız ve uygunsuz kullanılmasından ötürü...devamını okuyunuz.

Çankırı'da 'Silah Ve Havai Fişek' Uyarısı
26 Temmuz 2018 - 20:39

Havai Fişek Atmayalım, Silaha Dur Diyelim!

 

İl Emniyet Müdürlüğü mutlulukların kör bir kurşunla yıkılmasına izin vermeme adına bir basın bülteni yayınladı.

 

Çankırı Emniyet Müdürlüğü, düğün ve kutlamalarda kullanılan silah ve havai fişeklerin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmesinin yanında yaydığı ses ve ışık nedeniyle panikleyen insanların rahatsızlanmalarına neden olduğunu hatırlattı, silah ve havai fişek atılmaması yönünde uyarılarda bulundu.

 

Silah ve Havai fişek gibi patlayıcı maddelerin düğün, nişan, sünnet ve asker uğurlaması gibi toplumun ortak sevinç noktalarında kullanılmaması gerektiğini hatırlatan İl Emniyet Müdürlüğü Havai fişek atıldığında belirlemelere gökyüzünde yüzlerce kuşun öldüğünü hatırlattı.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Çankırı Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, düğün, nişan ve asker uğurlama gibi mutluluk ve gurur günlerinde silah ve havai fişek gibi patlayıcı maddelerin kullanılmasıyla yaşanan bu güzelliklere gölge düşürülmesini istemediklerini ifade etti. Silahın bir eğlence ve kutlama aracı olmadığını vurgulayan Aksoy, havai fişek kullanımı konusunda da uyarılarda bulunarak şunları söyledi:

 

“Düğün, nişan, sünnet ve asker uğurlaması, toplumumuzun ortak sevinç değerleridir. Mutlulukların ve sevinçlerin, başkasının üzüntüsü olmaması, huzur ve güven ortamının bozulmaması için kutlamalarımızda silah ve patlayıcı madde kullanmayalım.

 

Aksoy “Havai fişekler patlayıcı madde ihtiva eden ve ehil kişiler tarafından usulüne uygun kullanılması gereken maddelerdir. Bu maddelerin izinsiz, zamansız ve uygunsuz kullanılmasından ötürü halkımızda korku, heyecan ve panik yaşanmakta, can ve mal güvenliği tehlikeye girmektedir. Havai fişek atılmasıyla oluşan gürültü ve ışığın yarattığı panik nedeniyle her havai fişek atımında çeşitli rahatsızlıklar görülmektedir. Ayrıca düğünlerde silah ve patlayıcı maddelerin kullanılmasının ne kültürümüzde, ne de dinimizde yeri olmadığı ve uygun da karşılanmayacağı bilinmelidir.” Dedi.

 

Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde havai fişek atılmasıyla oluşan gürültü ve ışığın oluşturduğu panik nedeniyle yüzlerce kuşun öldüğünü biliyor muydunuz? Doğaya, canlılara ve çevreye zarar vermeyelim.

 

Unutulmamalı ki silah ve patlayıcı maddelerin kullanılması vatandaşlarımız arasında korku, kaygı, ölüm ve yaralanma gibi üzücü sonuçlar meydana getirir.

 

Bir ömür boyu vicdan azabı çekmek istemiyorsak “Silaha Dur Diyelim, Sevinçlerimizi Hüzne Çevirmeyelim.

 

Mutluluğumuzu Kör Bir Kurşunun Yıkmasına İzin Vermeyin.” denildi.

 

Çankırı İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy


Bu haber 3716 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum