Çankırı'da Trafikte Saygının Olmadığını Bir Kez Daha Tekrarlıyoruz (Özel Haber)

Admin Mustafa Çelik, trafikte sevgi, saygı ve hoşgörünün olması içinde eğitimin, trafikte adabın temel kavramlarının aşılanmasının şart olduğunu belirtti.

Çankırı'da Trafikte Saygının Olmadığını Bir Kez Daha Tekrarlıyoruz (Özel Haber)
10 Aralık 2019 - 01:31

www.haberci18.com İnternet Medyası, Çankırı’da trafikte saygının olmadığını söyledi. Admin Mustafa Çelik, trafikte sevgi, saygı ve hoşgörünün olması içinde eğitimin, trafikte adabın temel kavramlarının aşılanmasının şart olduğunu belirtti.

 

Hayaller Gerçeklerdir Ama; Çankırı’da Düşündüğümüz Hayallerimiz Bile Maalesef Gerçekleri Yansıtmıyor!

 

Geçtiğimiz günlerde şehrimizin trafikte en yoğun bölgesi olan Lise Işıklı Kavşak ve Ordu Evi istikametinden, Vali Konağı istikametine seyir halinde olan bazı otomobil sürücülerini gözetledik.

 

Düşüncesiz Araç Sürücülerine Eğitim Şart

 

Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarına baktığımız zaman acı tablolarla karşılaşmaktayız. Maalesef bu acı tabloyu hayatımızdan çıkaramıyoruz. Uymamız gereken trafik kurallarının yanı sıra dikkat etmemiz ve hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gereken birde trafik kültürümüz olmalı. Trafik kültürü olmayan bazı insanlar maalesef trafikte hoş olmayan görüntüler ortaya koyuyor.

 

Düşüncesiz Sürücüler Sayesinde Çankırı'nın Her Tarafı İşgal Altında

 

Çankırı’da düşüncesiz sürücüler şehir içi trafiğini bir birine katmak için adeta yarışıyorlar.

 

Yaklaşık 87.000 nüfusuyla her geçen gün hızlı bir şekilde büyüyen mi diyelim, küçülen mi diyelim (adını ne koyarsanız koyun) Çankırı’da trafik sorunu da ön plana çıkan problemlerin başında geliyor. Ön plana çıkan trafik problemine birde otomobil sürücülerinin hem birbirlerine karşı saygısız olması, hem yayalara olan saygıyı yok saymaları, hem de sürücülerin bir birine karşı olumsuz tavırları eklenince Çankırı’daki trafik kültürü adeta ortadan kalkıyor. Buna motosiklet vb sürücülerinin zaman zaman saygısız davranmaları da eklenince iş, içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

 

Çankırı şehir içi trafiğinde saygı, sevgi, hoşgörü diye bir şey yok. Eğitimsiz ve bilgisiz, cahil bazı sürücüler yeşil ışıkta geçme hakkı olan araç ve sürücülerine dahi yol vermemek için bir birileriyle yarışıyorlar. Şu çok iyi bilinmelidir ki, Çankırı’daki trafik sorununa en büyük çözüm eğitimli ve bilinçli araç kullanmaktır.

 

-At Çiftliğinden Beter Memleket-

 

Çankırı’da Görmek İstemediğimiz Manzaralar Bitmek Tükenmek Bilmiyor!

 

Rezillik hat safhada. Bende dahil koyun sürüsü yerine koyuluyoruz. Trafik rezalet, Yollar rezalet, Kaldırımlar rezalet.

 

Bunlara dur diyecek kimse yok mu? Şehircilik ayrı bir ustalıktır. Vallahi hak ediyorsunuz!

 

Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz derler. Çankırı böyle yönetilmeye müstahak. Cehalet de kötü bunu da iyi biliyoruz. Ama; Kuralı devlet koyar; eğer devlet adaleti, kanunu, uygulamayı vatandaşa bırakırsa kaos olur. İşte fotoğraflardaki gibi de rezil görüntüler ortaya çıkar.

 

Cahil ve kendi menfaatini düşünen bazı görgüsüz sürücüler yüzünden yeşil ışıkta geçiş hakkı olan benim eğitimli araç sürücülerim vatandaşlarım yolunu kullanamıyorsa başka söze gerek yok. Eğitimli, saygılı, trafik kuralları ve trafik lambalarına uyum sağlayan adam gibi adam olan araç sürücüleri kendilerine ait yolu kullanamazlarsa nereyi kullanacaklar? Araçların üzerinden mi geçecek.” Diye sorumuza cevap arıyoruz.

 

Otomobil sürücülerine seslenerek, 112 Acil Ambulans, İtfaiye, Polis, Jandarma araç ve kullanıcılarına karşı sürücüleri saygıya davet ediyoruz. Bir satır yukarıda isimlerini açıkladığımız, geçiş üstünlüğü olan araç kullanıcılarına karşı biraz saygılı olun.

 

Geçtiğimiz günlerde hoş olmayan bir görüntü ile karşılaştık maalesef. Lise Işıklığı Kavşağında sorunlarımız büyük bunu inkar edemeyiz. TCDD Yolarına ait trenlerin manevra ve geçme esnalarında yol kilitlenebiliyor. Ama; şu bir gerçek ki yolun kilitlenmesinde en büyük rolü de yine saygısız, cahil, menfaatkar sürücüler oynuyor.

 

Trafikte herkes birbirine saygı gösterse böyle vahim olayların hiçbirine gerek bile kalmaz. Trafikte saygı, sevgi ve hoşgörü olmadığı sürece de güzel olmayan her türlü görüntü sahnelerden inmez. Kırmızı ışıkta beklerken mesela daha yeşil ışık yanmadan arkadaki araç ya da araçlar kornaya basmaya başlıyor. Diğer illerde herkes kurallara uyuyor, birbirine saygı gösteriyor ama Çankırı’da bu durumu görmek pek mümkün olmuyor maalesef. Cezası olduğu halde bazı araçlar yayalara bile daha hala yol vermiyor. Araç yaya ya çarptığı zamanda suç yayanın oluyor ama asıl suç otomobil sürücüsünün. Neden çünkü yayalara da saygı göstermiyorlar. Plakasına cezayı yiyince yandım Allah, trafik polisi bana kasıtlı ceza yazdı deme pişkinliğini de yapabiliyor.

 

Trafikte yaşanan olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için eğitimin şart olduğunu belirten www.haberci18.com admini, “Bu olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için eğitim şart. Eğitimde küçük yaşlarda başlar. Çocuklarımıza trafik kültürünü kazandırmamız gerekiyor. Trafik kültürü olmayan bazı araç sürücüsü insanlar yüzünden hoş olmayan görüntülere şahit oluyoruz. Mesela yaya yolu üzerine araçlarını park eden bir sürü otomobil sürücüleri var. Bunlara ceza yazılıyor ama o cezalarda bir işe yaramıyor. Trafik kültürü bir insanın içinde olmalı. Yaya yolunu gasp etmemeli. Trafikte saygılı olmalı. Maalesef Çankırı’da bunlara dikkat eden sürücü göremiyorum.

 

Araç plakasından kimlik tespiti yapılan araç sürücüleri hakkında "trafik güvenliğini tehlikeye sokma" suçundan işlem yapılmalı.

 

Trafik güvenliği hiçe sayarak hata yapan araç sürücüleri İl Emniyet Müdürlüğü Mobese, güvenlik kameralarından tespit edilerek uyarı mahiyetinde ikaz edilmelidirler. Düşüncesizce yapılan hareketlerde önlenmiş olur diye düşünüyoruz.

 

Bazen 112 Ambulansa, hatta ve hatta İtfaiyeye bile yol vermeyenler var şehrimizde. Mevzu bahis olan bir hayattır. O ambulansta sizin hastanızda olabilir, yada itfaiye sizin yangınınıza da gidebilir, veya güvenlik güçlerimiz olası büyük bir faciayı önlemeye olay yerine gidebilir lütfen bu konularda duyarlı olalım.

 

Sonuç olarak trafikte sevgi, saygı ve hoşgörünün olduğunu kimse unutmamalı ve trafikte bunlarında yerinin olduğu bilinmeli. Haber içerisinde görüntülerini sunduğumuz araç ve sürücüleri cezalandırılmalı, affedilmemeli, cezalar peş peşe gelmeli. Fotoğrafta görülen, trafikteki araçları tehlikeye düşürdüğü öne sürülen sürücü veya sürücüler yakalanarak,112 Acil Ambulans, İtfaiye, Polis, Jandarma gibi geçiş üstünlüğü olan araçlara yol vermeyenlerde trafikten men edilmeli.

 

Satırlarımı baba sözlerimle noktalıyorum.

 

Şimdi buradan açık açık seslenmek istiyorum ve yüreğimdeki derin acılarla haykırmak istiyorum, kim nasıl anlarsa anlasın, kimseden çekindiğimizde yok.

 

Demokraside bahaneler tükenmez.. Tabi siz seçilmişler ve idareciler de bahaneler tükenmez.

 

Bunu unutmayınız. Başınızı öne eğip şapkayı ters giyersiniz. Çankırı ve Çankırılılar sahte dostlardan yaralı. Riyakârlık yapıp Çankırı ve Çankırılıları kandırıyorsunuz, koyun yerine koyuyorsunuz, adaletli iş ve dürüst bir hizmet yapmıyorsunuz. Kısacası bazı vilayetlere göstermiş olduğunuz ilgi ve alakayı şehitler, yaranlar diyarı Çankırı’ya eşit göstermiyorsunuz. Bizden söylemesi.

 

Admin Mustafa Çelik "Biz bir şey yapıyorsak bilsinler ki bu hizmetimiz, haberciliğimiz Çankırı ve Çankırı insanının hayrı içindir. Seçilmişlerin ve şehrin yöneticilerinin Çankırı’ya hâlâ iyi bir hizmet etmemesi yüreğimde derin bir yaradır. Benim hatalarım yok mu elbette vardır. Ama gazetecilik mesleği hepsinin önüne geçiyor, saygınlığımı kaybetmeden objektif, tarafsız haberler yaparak herkese eşit davranmak boynumun borcu. Kimse kusura bakmasın, yanlış da algılamasın. Şimdi buradan açık açık seslenmek istiyorum ve yüreğimdeki derin acılarla haykırmak istiyorum, kim nasıl anlarsa anlasın, kimseden çekindiğimizde yok.

 

 

 

 

Fotograflara bakın; hadi bakalım çıkabilirseniz çıkın işin içinden. Bu bilmeceyi çözene bir kol saati hediye...


Bu haber 4199 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zeki Tuzlu
    7 ay önce
    Trafik lambasına bir sensör ve bir ışık daha lazım. TCDD geçitine giden yol dolduğunda sensör devreye girerek sol tarafa zorunlu geçiş yapılsın. Çankırı ufak bir yer varacagınız mesafeye en fazla 5 dakika oynar. Üst geçide göre hem maliyetsiz hemde çözümleyici olduğunu düşünüyorum saygılar.