Çankırı'daki Tüm Okullarımızda Kameraların Kesintisiz Çalışması Gerekli (Özel Haber)

Kulak çeken öğretmenlere, Öğretmenlere tokat atan öğrenci ve velilere karşı, en önemlisi okullarla ilgisi olmayıp ta içerilere kadar girmeye, sızmaya çalışanlara karşı tedbir amaçlı kameraların çoğaltılması gereklidir diye düşünüyoruz.

Çankırı'daki Tüm Okullarımızda Kameraların Kesintisiz Çalışması Gerekli (Özel Haber)
05 Eylül 2019 - 13:50 - Güncelleme: 05 Eylül 2019 - 14:14

Okullarda, Müdür odalarına, Sınıflara, özelliklede kör noktalara kameralar konmalı. Allah Allah durup duruken bu konuda nereden çıktı demeyelim, dersimize çok iyi çalışalım.

 

Ne olur olmaz okula giriş çıkışlar mercek altında olmalıdır diye düşünüyoruz. Kulak çeken öğretmenlere, Öğretmenlere tokat atan öğrenci ve velilere karşı, en önemlisi okullarla ilgisi olmayıp ta içerilere kadar girmeye, sızmaya çalışanlara karşı tedbir amaçlı kameraların çoğaltılması gerekliliğini görerek kamaraların önemine dikkat çekelim istedik.

 

Okullar 9 Eylül 2019 Pazartesi günü açılacak.

 

Bu vesile ile yeni eğitim öğretim yılının tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerken, sağlıklı, başarılı ve mutlu bir eğitim öğretim yılı yaşanmasını da temenni ederiz.

 

Asıl konumuza gelecek olursak “Öğretmenler Odası veya Sınıflara, Kör Noktalara kamera konulabilir mi, konulamaz mı bunları tartışmak gerek diye düşünüyoruz. Geçmiş yıllarda yaşanan olaylara karşı ne olur-olmaz diye düşünürsek tedbir amaçlı olarak öğretmen odalarına, sınıflara ve kör noktalara kameralar konulsun istiyoruz.

 

Okullarda güvenlik açısından riskli olan tüm birimlerinde kamera bulunması gerekliliğine rağmen öğretmenler odasına veya sınıflara kamera konulmasının güvenlik amaçlı olmadığı, öğretmenleri kişisel takip amaçlı olduğu açıkça ortadadır. Kişilerin gizli yaşam alanına girerek veya başka suretle başkaları tarafından görülmesi mümkün olmayan bir özel yaşam olayının saptanması ve kaydedilmesi hukuken ve etik olarak ta mümkün müdür değimlidir bilemiyoruz.

 

Şahsi düşüncemizi söyleyecek olursak, “Kamera konulsun disiplinsiz öğrencilerin uzaklaştırılmasında kanıt olur diye, öğrenci atılmasın düzen bozulmasın düşüncesiyle kesinlikle koymayalım diyenler çıkabilir. Oysa olumsuzluklarının yanında avantajlarının öğretmen açısından çok fazla olduğunu düşünüyorum tabi tüm sınıfı gösterebilecek ise.

 

Ayrıca; Gözetildiğim duygusuyla ders anlatamam, hapishaneden hiçbir farkı kalmaz! Kendime çok çok güveniyorum, mesleğimde ancak sınıfta kamera olması çok saçma ve huzursuzluk doğuracaktır. Olayın psikolojik yönünü göz ardı etmeyelim diyenlerde çıkabilir.

 

Sonuç olarak; “Öğretmenliğin özeli olmaz. Kendine güvenmelisin, hepimiz için kamera kurtuluştur, diyen çok öğretmen ve öğrenci velileri de olabilir. Öğretmenler odasını bilmem ama sınıflara, koridorlara ve bahçeye, kör noktalara kesinlikle kamera konulmalıdır. Çünkü oradaki çocuklar, her türlü şiddete karşı devletin korumasında olması gerekir. Kamera olmadığı takdirde çocukların; öğretmenlerinin veya akranlarının fiziksel veya psikolojik şiddetine karşı korunması noktasında alınması gereken önlemler gecikebilir, çocuklar bu yüzden belki de ömür boyu etkisi sürecek telafisi güç travma yaşayabilirler. Kameranın konulacağı yerlerde millet çok affedersiniz ama; burnunu mu karıştıracak, çıplak mı gezecek? Toplumsal alan hepsi iş yeri. Güvenlik daha önde gelmeli milletin rahatından en azından giriş çıkışını görecek şekilde konulabilir. Sonra bir suç vukuu bulduğunda ağlamayın boşuna niye kamera yok diye.

 

Takdir Siz Yetkililerimizin, Bizimkisi Bir Öneri

 

"Okullarda, bahçe giriş ve bina kapıları, derslik ve ders yapılan bölümler, öğretmenler odası, yönetici ve diğer çalışma/dinlenme odaları, rehberlik odası, kütüphane, spor salonu, yüzme havuzu, tuvalet lavabo, ibadethane ve benzeri birimlerin içini görecek şekilde güvenlik kameraları yerleştirilsin mi, yerleştirilmesin mi? Bu konuyu masaya yatırıp tartışılmalı diye düşünüyoruz. Sizlerin görüşleriniz nelerdir bilemeyiz. Saygılarımla. M.Ç.


Bu haber 3555 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum