Çankırı'nın da Aralarında Bulunduğu 5 İlde Rüşvet Operasyonu!

Edinilen bilgilere göre önceden isimleri tespit edilen Çankırı İl Özel İdaresi çalışanları İ.H, K.A., İ.Y ve H.G. polis tarafından evlerinden alınarak Kastamonu'ya götürülmüştüler.

Çankırı'nın da Aralarında Bulunduğu 5 İlde Rüşvet Operasyonu!
29 Nisan 2024 - 15:06 - Güncelleme: 30 Nisan 2024 - 10:37
Son Dakika Sıcak Gelişme:

Kastamonu’da emniyetteki işlemleri tamamlanan 8 şüpheli sorgularının ardından serbest bırakılırken, 24 şüpheli ise adliyeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkartılan 24 şüpheliden B.Y., C.Y., M.M.Y., İ.P., E.K., S.Y., M.B., E.Ö., C.G. ve S.T. tutuklanırken, 14 şüpheli de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Serbest Bırakılanlar Arasında 4 Çankırı İl Özel İdare Personeli De Var

Öte yandan sorguları Kastamonu Emniyeti'nce sorgulamaları yapılan Çankırı İl Özel İdare çalışanı İ.H., K.A., İ.Y. ve H.G mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakılanlar arasında bulunmakta.


Çok Sayıda Gözaltı Var

Kastamonu merkezli operasyonda 24 şüpheli adliyeye sevk edildi!

Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, rüşvet, resmi belgede sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma suçlarını işlediği öne sürülen 32 zanlıdan 24'ü adliyeye sevk edildi.

Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, rüşvet, resmi belgede sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma suçlarını işlediği öne sürülen 32 şahsın kimlikleri tespit edildi
.

Haklarında gözaltı kararı verilen 32 şahsın yakalanmasına yönelik Kastamonu merkezli Ankara, Çankırı, Zonguldak ve Isparta’da eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Gerçekleştirilen operasyonda 32 şahıs polis ekiplerince gözaltına alındı. Farklı illerde gözaltına alınan şahıslar, Kastamonu’ya getirildi.

Kastamonu’da emniyetteki işlemlerini tamamlanan ve ifadesi alınan 8 şüpheli sorgularının ardından serbest bırakılırken, 24 şüpheli ise adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen şüpheliler arasında özel idare çalışanlarının yanı sıra, eski hakim A.M. ile Kastamonu İl Özel İdaresi eski genel sekreteri T.Z.K. ve Kastamonu’nun önde gelen iş adamlarının da olduğu öğrenildi.

"Suç işlemek için örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak" suçu kapsamında "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, rüşvet, resmi belgede sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma" suçlarını işledikleri iddiasıyla 30 kişi gözaltına alınmıştı.

Çankırı Cephesindeki Son Durum


Edinilen bilgilere göre önceden isimleri tespit edilen Çankırı İl Özel İdaresi çalışanları İ.H, K.A., İ.Y ve H.G. polis tarafından evlerinden alınarak Kastamonu'ya götürülmüştüler.

Dosya, 2021 Yılına Uzanmakta

Elde edilen bilgilere göre polisin yaptığı operasyonun çıkış noktası; Kastamonu ile Çankırı İl Özel İdareleri'nin 'ihtiyaç alımı'nda tercih edilen firmadan daha ekonomik bir fiyat vermesine karşın ikinci firmadan alımın gerçekleşmemiş olması ile devletin uğradığı zarar ve paralelinde bu işe önayak olanların sağladıkları maddi çıkarların tespit edilmesi ile start aldığı yönünde.

İl Özel İdare çalışanlarına gerçekleştirilen 'operasyon' dosyası ile ilgili olarak bir önceki Çankırı Valisi Abdullah Ayaz'ın görev döneminde olayla ilgili 'soruşturma izni' vermediği de iddialar arasında.

Bu haber 12500 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Damla
  1 hafta önce
  İl özel id. Mutfak alımlarında yolsuzluk yapılıyor araştırılsın n.b.
 • Salih18
  2 hafta önce
  “Devlet malı deniz, yemeyen domuz.” “Memleket Darülharp içindedir” Gibi sapık düşünce sahiplerinin devlet kadrolarında görev verilmesi, yetim malını yiyenlere fırsat yaratmaktadır. Bir birimde rüşvet, hırsızlık, adam kaydırma varsa o kurumdaki yetkililerin, amirlerin tamamı sorumludur. Bilmiyorsa idarecilik ile ilgisi olmayan vasıfsız, basiretsiz basit kişilerdir!
 • Kuralci
  3 hafta önce
  Köy hizmetleri makam araçlarını da kontrol etsinler. Megane araçın nöbete gelecek işçiyi bile evinde ve başka yerlerden özel alıyor. Devletin parası bu kadar çok devletin arabasını özel hizmetlerinde kullanıyorlar. Bizler ise giderken kendi imkanlarımız ile gidiyoruz, bu kadar müsriflik ne demek, denetlensin bunlar. Çiftliğe dönüştürldüler.