Çankırı Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Salih Çetinkaya Başarılı Ameliyatlarına İmza Atmaya Devam Ediyor

Op. Dr. Salih Çetinkaya “Bu rahatsızlığı bulunan, ancak uygun şartları taşıyan hastalar için karından dikiş atılmadan yapılan bu operasyonun...devamını okuyunuz.

Çankırı Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Salih Çetinkaya Başarılı Ameliyatlarına İmza Atmaya Devam Ediyor
05 Eylül 2019 - 12:11

Alanında Başarılı Bir Doktor

 

Çankırı Devlet Hastanesi’nde Kadın Doğum Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Salih Çetinkaya tarafından şehrimizde daha önce de yine kendisi tarafından yapılan “vajinal histerektomi” olarak bilinen “doğum kanalından rahim alma” ameliyatına bir yenisi daha eklendi.

 

Op. Dr. Salih Çetinkaya “Bu rahatsızlığı bulunan, ancak uygun şartları taşıyan hastalar için karından dikiş atılmadan yapılan bu operasyonun daha önce de yapıldığı gibi hastalar açısından tercih edilir” olduğunu savundu.

 

Çetinkaya, “Gerek genel anestezi, gerekse spinal anestezi ile gerçekleştirilebilen bu ameliyatın Rahmin (uterus) alınması ameliyatı olduğunu vurguladı.

 

Histerektomi Nedir?

 

Rahmin ameliyat ile çıkarılmasıdır. Kadın hastalıkları ve doğum grubunun en sık ameliyatlarından biridir. Histerektomi nedenlerinden bazıları şunlardır:

 

Myomlar(rahmin düz kasından gelişen iyi huylu urları)

 

Endometriozis

 

Anormal kanama

 

Uzun süren, uygulanan tedavilere yanıt alınamayan rahim kaynaklı ağrılar

 

Rahim sarkması

 

Kanser

 

Rahim alma ameliyatları yumurtalık ve tüplerin alınmasını içermez. Alınmalarını gerektirecek bir hastalık olması halinde bu organlar da alınabilir (salpingo-ooforektomi).

 

Sonuç Olarak…

 

Histerektomi rahim ile ilgili sorunların tedavisinin sadece bir yoludur. Unutulmamalıdır ki histerektomi büyük cerrahi bir girişimdir. Ameliyata karar vermeden önce, kendi durumunuzu, diğer tedavi seçeneklerini, histerektominin sizi nasıl etkileyebileceğini bir kez daha düşünün.

 

Bazı durumlar için diğer tedavi seçenekleri uygun iken, bazılarında en iyi seçenek histerektomidir. Bu kararı vermede doktorunuzdan yardım isteyiniz.

 

Ameliyatlarında başarılı ve son derece bilgili olan doktorumuzu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Mükemmel bir insan ayrıca saygılı, sabırlı çok başarılı alanında uzman bir Doktor, Allah ondan razı olsun.

 

Bu haber 5009 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • kurtuluş
    5 ay önce
    Tebrik ederim. Salih Hocam. Başarılarınız daim olsun İnşallah.