Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaran Ekibi Eğitim Ocaklarını Tamamladı (Özel Haber)

Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaran Ekibinin sunacağı etkinlikler kapsamında Belediye İş Merkezi üzerindeki Yaran Evi'nde düzenlenecek olan gecelere katılımların yoğun olması bekleniyor.

Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaran Ekibi Eğitim Ocaklarını Tamamladı (Özel Haber)
09 Aralık 2019 - 10:34 - Güncelleme: 09 Aralık 2019 - 11:35

Eğitim Ocaklarını Tamamladılar, Görücüye Çıkacakları Günü Bekliyorlar

 

Çankırı'da, Ahilik kültürünün bir parçası olan yaran gecelerinin 2019-2020 yaran ekibini kuran Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu uzun süredir eğitim ocaklarına hazırlanarak, sırasıyla yakacakları resmi yaran ocaklarıylada seçkin misafirlerinin karşısına çıkmak için gün sayıyor.

 

Etkinlikler kapsamında Belediye İş Merkezi üzerindeki Yaran Evi'nde düzenlenecek olan gecelere katılımın yoğun olması bekleniyor. 

 

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak, "Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaran Ekibi’nin kurulmasında emeği geçen Çankırı Cezaevi Savcısı Abdulaziz Taşkıran ve Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Metin Sönmez'e teşekkür ediyoruz. Sağ olsunlar var olsunlar."

 

Yorucu ve öz verili bir şekilde sezona hazırlanan Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaran Ekibi’nin Eğitim Ocaklarına Çankırı Cezaevi Savcısı Abdulaziz Taşkıran ve Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Metin Sönmez Bey efendiler katılarak manevi açıdan çok büyük destek verdiler.

 

“Büyük Başağa’lığını Erol Yılmaz, Küçük, Başağa’lığını Murat Karayel, Reis’liğini Ömer Faruk Özbek’in, Çavuşluğunu Ahmet Eraslan’ın üstlendiği yaran ekibi şu isimlerden oluştu.

 

Eğitim Ocağı yaran toplantıları kapsamında, okunan manilerin yanı sıra çeşitli oyunlar oynandı. Yaran üyeleri tüm çalışmalarını adet, göreneklere göre dualarla gerçekleştirdi.

 

Yaranlar: Hilmi Bayram, Okan Koz, İlyas Ersoy, Mahmut Karakulak, Hakan Hatipoğlu, Mustafa Erdal Demiray, Yusuf Kalaycı, Nurullah Kozan, Ömer Altun, Emre Altın, Fatih Kurt, Adem Ayva, Emre Karakuş, Mustafa Karadeniz, Samet Çınar, Şaban Koltarla, Hüseyin Güzel, Mücahit Göktaş, Ömer Açıkgöz, İbrahim Hallaç, Halil İbrahim Erken, Murat Kuzucu, Önder Akyol, Nurullah Atalay, Nuh Mülayim

 

Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaran Ekibi kamara ve mikrofonlarımıza yaptıkları açıklamada, yaran kültürünün Unesco tarafından dünya kültürel miras listesine alındığını hatırlatarak, yeni bir yaran sezonuna başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söylediler.

 

Admin Mustafa Çelik, 'Yaran kültürünün yaşatılması için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Bu geleneğin devam etmesi dileğimizdir. Tüm Türk insanın bu kültürü tanımasını ve Çankırı'ya gelip görmesini istiyorum." dedi.

 

Çelik şu ifadelere de yer verdi, 'Yaran, Türkiye'de esnaf ve sanatkarın yoğun olduğu yörelerde teşkilatlanmış ve yaşatılmıştır. Fakat bu günlerde Çankırı Yaranından uzak kalınıldığını, kopukluların baş gösterdiğini, maddi ve manevi açıdan meydana gelen sıkıntılar yüzünden de Çankırı Yaranı unutturulmak mı isteniyor sorusunu da aklımıza getirmemiş değiliz. ''Bu kültürümüzü yaşatmak ve tanıtmak için uğraşıyoruz. Bu sene merkezde parmakla dahi sayılamayacak kadar yaran ocakları yanacak. Bu kültüre sahip çıkan yaranlara teşekkür ediyorum.''

 

Ahilik kültürünün bir parçası olan yaranımızı yaşatmak için kendi imkanları ile 2019-2020 yaran ekibini kuran Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaran Ekibi’ni canı gönülden kutluyoruz. Onlar misafirlerini, misafirleri de Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaran Ekibi’nin yakacakları resmi ocaklarının başlamasını bekliyor.

 

Yaranın sorumlusu olan büyük başağa Erol Yılmaz 24 yaren ve 1 çavuştan oluşan yaranda 2019-2020 sezonun da Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Yaran Ekibini kurmayı talep ettik.

 

Dostluk, kardeşlik, arkadaşlık anlamına gelen yaranın Türk geleneklerini İslam ahlak ve faziletiyle bütünleştirdiğini belirten Büyük ve Küçük Başağalar, şunları kaydettiler: Yaran, birlik ve beraberliği içerisinde yürütülen Çankırı'nın kültürel ve tarihi mirasıdır. En büyük terbiye ve disiplin ocağıdır. Bizde Çankırı Cezaevi çalışanları olarak kültürümüzün sahipsiz kalmaması adına böyle bir karar aldık eğitim ocaklarımızı tamamladık önümüzdeki haftalarda da ilk resmi ocağımızı yakarak yolumuza devam edeceğiz dediler.

 

Admin Çelik, “Çankırı'ya yaranın başkentliğini vermek adilane bir davranış olur. Bu ocakların devamlı yanmasını arzu ediyoruz.” İfadelerini her zaman olduğu gibi bu günde tekrarladı.

 

Çankırı'da, geleneksel kültürünün en önemli simgelerinden olan yaranlarımızı kutluyor, Çankırı'nın öz kültürü, hakiki değeri olan yaranlarımıza ocaklarınız daim olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 7429 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum