Çankırı Ekonomisine Kadın Eli Değdi

Çankırı’da mikrokredi sayesinde şehrin ekonomisine kadın eli değdi, ev dışında çalışma olanağına sahip olamayan kadınlar verdiğimiz küçük sermayelerle büyük işlere imza atıyor.

Çankırı Ekonomisine Kadın Eli Değdi
11 Haziran 2019 - 20:51

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Çankırı Mikrokredi Şube Yetkilisi Dilan Keloğlanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada vakıf bünyesindeki Mikrokredi Merkezi’nin Çankırı’da 2007 yılından beri hizmet verdiğini söyledi.

 

Mikrokredi sayesinde Türkiye’nin her noktasında 500 tl den 10 bin tl ye kadar kredi alarak ailesine bakan, kendini geliştiren, ekonomiye katılan binlerce kadın güçlenerek kendi ayakları üzerinde duruyor. Çankırı’da mikrokredi sayesinde şehrin ekonomisine kadın eli değdi, ev dışında çalışma olanağına sahip olamayan kadınlar verdiğimiz küçük sermayelerle büyük işlere imza atıyor.

 

Mikrokredi; Çankırı merkez, Şabanözü ve Ilgaz ilçelerinde faaliyetlerine devam etmektedir. Amacımız Çankırı merkez ve ilçelerinde iş yapmak isteyip de elinde sermayesi olmayan kadınlara kredi imkanı sunarak destek olmaktır. Bizlerden kredi kullanan kadınların genelde yapmış olduğu faaliyet türü; Elişi yapımı, kozmetik satımı, hamurişi yapım ve satımı, hayvancılık, bahçecilik, tekstil ürünleri satımı, pazarcılık, vb. gelir getirici tüm iş kolları.

 

Çankırı Valiliğinin desteği ile şubemizin çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda 2007- 2019 tarihleri arasında Çankırı ilinde 1000 in üstünde kadına ulaşıldığını dile getiren Dilan Keloğlanoğlu, ‘’Çalışma arkadaşım Zeliha Kuş ile birlikte bugün itibariyle Çankırı Şube olarak 300 aktif kadına kredi vererek destek olmaktayız.

 

Mikrokredinin kadın istihdamına katkılarını dile getiren Dilan Keloğlanoğlu, şöyle konuştu: KADIN, toplumun ilerlemesinde temel rol oynar.

 

Çalışan, üreten, ülkesine ve milletine katma değer kazandıran ‘KADIN’, toplumun ilerlemesinde temel rol oynar. Kadın varsa üretim vardır. Kadın olmanın sağladığı pratik düşünme, hızlı olma, ayrıntılara dikkat etme ve analitik düşünme becerileri ile kadınlar iş hayatının ve üretimin her alanında kendini ispatlayabiliyor.

 

Kadınların iş gücüne dolayısıyla ekonomiye kazandırılması; tüm ülke için bir kazanç, kalkınmanın hızlandırılması ve büyümenin dengeli bir yapıya kavuşmasında da önemli bir etken olacaktır. Kadın iş gücü, eğitim ve büyüme üzerine yapılan analizler, eğitimin iş gücü verimliliğinin artışına yüksek oranda katkı sunduğunu gösteriyor. Dolayısıyla ekonomik büyüme, kalkınma ve insani gelişmişliğe de olumlu etki ederek yoksulluğun azaltılmasına yardımcı oluyor. Dileğim; ilerleyen yıllarda artık yoksulluğu anlatma derdimizin olmadığı bir Türkiye görmektir.

 

Bu haber 4611 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Burcu Y
    1 yıl önce
    Çankırı için çok önemli ve güzel bir çalışma, Dilan Hanım ve Zeliha Hanımı tebrik ederim.