Çankırı Eski İl Emniyet Müdürü Vadi Çiçekli Şiir Kitabının Telif Hakkını Bağışladı

Dernek Başkanı İsmail Çam, "Kitabın telif hakkının bağışlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Çiçekli ve şiir kitabı için övgü dolu ifadelerde bulundu."

Çankırı Eski İl Emniyet Müdürü Vadi Çiçekli Şiir Kitabının Telif Hakkını Bağışladı
10 Nisan 2019 - 15:49

Dr. İbrahim Akyol “İstiklal Yolu Derneğimizin düzenlemiş olduğu "İstiklal Yolu Edebiyat Yarışması"nda Yaşanmış Hatıralar kategorisi jüri üyeleri olarak toplandık. Gelen eserleri titizlikle inceleyip yarışmayı sonuçlandırdık.” Dedi.

 

Çankırı Eski İl Emniyet Müdürü Vadi Çiçekli Şiir Kitabının Telif Hakkını Bağışladı

 

Çankırı eski Emniyet Müdürlerinden, Vadi Çiçekli, “Kağnılar Giderdi İstiklal Yolunda” isimli şiir kitabını İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm Gençlik Derneği’ne bağışladı.

 

Kitabın bağışı için dün dernek merkezinde tören düzenlendi.

 

Vadi Çiçekli bağışla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Kağnılar Giderdi İstiklal Yolunda kitabını yazarken, cephanenin gelmiş olduğu güzergahı görmek maksadıyla İnebolu’dan başlayarak köyler dahil Ankara’ya kadar taradım.   Bu devrede İsmail Hocam’ın ( İsmail Çam) bana çok faydası oldu. Emekli olup Çankırı’dan ayrıldıktan sonra baktım İsmail Bey hala çalışmayı devam ettiriyor. Bu işe benim de katkım olması gerekir diye düşündüm. O bakımdan kitabın telif haklarını ve sonrasını İsmail Bey’e verdim.”

 

Dernek Başkanı İsmail Çam’da kitabın telif hakkının bağışlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Çiçekli ve şiir kitabı için övgü dolu ifadelerde bulundu. Başkan Çam kitabın telif hakkının verilmesinin ilk olması nedeniyle önem taşıdığını ifade ederek örnek olması temennisinde bulundu.

 

Telif hakkının Derneğe verilmesi ile ilgili sözleşmede şu ifadelere yer veriliyor:

"Şiir kitabımın 2008 yılında Vadi Yayınları tarafından basımı ve yayımı yapılmıştır. Halen mevcudu tükenmiş durumdadır ve Yayınevi kapanmış, Telif Hakkı Sözleşmesi sona ermiştir.

 

Kağnılar Giderdi İstiklal Yolunda kitabımın Telif Hakkını kuruluşundan beri çalışmalarını takdirle izlediğim İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm Gençlik Derneği ne süresiz ve karşılıksız olarak bağışlıyorum.”

 

“İstiklal Yoluna Vefa Projesi Edebiyat Yarışması”nda

 

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı/Sivil Toplum Kuruluşları Müdürlüğü tarafından finanse edilen, İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği tarafından 2 Temmuz 2018 tarihinde yürütülmesine, 12 Ağustos 2018 tarihinde Türkiye geneline duyurulmasına başlanan “İstiklal Yoluna Vefa Projesi Edebiyat Yarışması” başvuruları 3 Mart 2019 tarihinde sona erdi.

 

Toplam 247 başvuru yapılan yarışmaya başvuruların dağılımı şöyle: Şiir 129, Kurgu Hikâye 102, Yaşanmış Hatıralar 16. Toplam başvuru sayısı 100 tahmin edilirken, 247 başvuruya ulaşılan yarışmanın değerlendirmesi, 4 Mart 2019 -9 Nisan 2019 tarihlerinde üç aşamada tamamlandı.

 

"İstiklal Yoluna Vefa Projesi Edebiyat Yarışması” final değerlendirmesi ÇAKÜ MYO Kampüsü Taşmescit Caddesi Dernek Ofisinde dün gerçekleşti.

 

Jüri Üyeleri:

 

Kurgu Hikayeler

 

1*Prof Dr. Ahmet Kıymaz (Ankara TSK-KHO emekli)

 

2*Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Onur Hasdedeoğlu (Kastamonu Üniversitesi)

 

3*Dr. Öğr. Üyesi Serap Aslan Cobutoğlu (Çankırı Karatekin Üniversitesi)

 

4*Dr. Öğr. Üyesi Seval Kasımoğlu (Çankırı Karatekin Üniversitesi)

 

5*Öğrt. Hüseyin Ekiz ( Çankırı Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi)

 

Yaşanmış Hatıralar

 

1*Prof Dr. Ahmet Kıymaz (Ankara TSK-KHO emekli)

 

2*Doç Dr. Abdullah Aydın (Kastamonu Üniversitesi)

 

3*Doç. Dr. Salim Pilav (Kırıkkale Üniversitesi)

 

4*Dr. Öğr. Ü. İbrahim Akyol (Çankırı Karatekin Üniversitesi)

 

5*Oktm. Bestami Bilge (Çankırı Karatekin Üniversitesi)

 

"Şiir"

 

1*Prof Dr. Ahmet Kıymaz (Ankara TSK-KHO emekli)

 

2*Dr. Öğr. Üyesi Kazım Çandır (Çankırı Karatekin Üniversitesi)

 

3*Dr. Öğr. Üyesi Tuba Dalar (Kastamonu Üniversitesi)

 

4*Şair Sadık Softa (Çankırı emekli Öğretmen)

 

5*Şair Vadi Çiçekli (Emekli Polis Akademisi Başkanı -İstanbul)

 

Ödül Almaya hak kazanan eser ve sahiplerinin listesi 15 Nisan 2019 tarihinde Dernek web sitesinden www.istiklalvolu.com duyurulacak.

 

Ödül töreni ve sergi ise 2 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak.

 

 

Soldan sağa: Şair Vadi Çiçekli, Doç. Abdullah Aydın, Dr. İbrahim Akyol, Dernek Başkanı İsmail Çam, Prof. Ahmet Kıymaz, Doç. Salim Pilav ve Öğr. Gör. Bestami Bilge Bey efendiler toplu haldeler.

Bu haber 3006 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum