Çankırı Esnafları Yaren Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Meclisi İlk Ocaklarını Yaktı

2018-2019 Çankırı Esnafları Yaren Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Meclisi olarak sezonun ilk ocağını kazasız belasız bir şekilde yakmış bulunmaktayız.

Çankırı Esnafları Yaren Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Meclisi İlk Ocaklarını Yaktı
28 Ocak 2019 - 23:35 - Güncelleme: 29 Ocak 2019 - 22:52

2018-2019 Sezonu Çankırı Esnafları Yaren Meclisi İlk Ocağı Yakıldı

 

Eğitim ocaklarının sona ermesiyle birlikte sezonun ilk buluşması olması hasebiyle bir birinden ayırt edilemeyecek kadar değerli usta ve genç yaranağalar heyecanlıydılar.

 

Gecede Yeni Camii İmamı Bilal Cendek hoca eşliğinde Yasin-i şerifler, ilahiler okundu, dualar yapıldı. Gelmiş geçmiş, hayatta olan, ahrete intikal etmiş tüm yaranlarımız şükranla anıldı.

 

2018-2019 Çankırı Esnafları Yaren Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Meclisi olarak sezonun ilk ocağını kazasız belasız bir şekilde yakmış bulunmaktayız.

 

Büyükbaşağalığını Metin Ekizceli, Küçükbaşağalını İbrahin Akdoğan, Reisliğini Cengiz Efenin yaptığı Çankırı Esnafları Yaren Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği sezonun ilk ocağını katılımın yoğun olduğu bir akşamda gerçekleştirdi. Tecrübeli eski yaran yemiş reislerimiz, yaranlarımız, çavuşlarımız ilk ocak sahipleri Murat Altun, Kürşat Ülker, Nevzat Sezer, Okan Dakımcı Gökhan Burak Kaçmaz yaranağaların ocaklarına renk kattılar.

 

Ocaklarının şen olması için gayrisiz katılıma özen gösteren Çankırı Esnafları Yaren Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Meclisi hazırlıklarını kusursuz yerine getirmenin sevincini (ilk ocak olmasına rağmen) hep birlikte yaşadılar.

 

Akşam havalarının ardından yaran ocağına davet edilen misafirler yaran odasına alınarak mahalli oyunlar, tekerlemeler, orta oyunları, yöremize has güzellemelerle gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Yaran ocağına çok sayıda misafir katıldı. Yaran Evi’nin adabına göre oturan misafirler, başağa önderliğindeki yarenlerle Yaren Meclisini tanıma fırsatı buldu. Çankırı yaran kültürü geleneklerinin anlatıldığı gece, misafirlere ikram edilen “hoş geldin kahvesi” ile başladı.

 

Yaran Ocağında akşam havaları, mahalli oyunlar, orta oyunları, topuk döverek tekerleme söyleme, şamdan, tura gibi çok sayıda oyun sergilenirken Yaran sazendeleri Kerem Aydınlı, Mert Derelli, Ahmet Onur’da katılımcılara kendine has yorumları ile çeşitli mahalli türküler seslendirdiler. Fondili, Gençosman, Kömür gözlüm, Fatmam, Üç Mum, Kahve Yemenden gelir oyun havalarımızın göz kamaştırdığı mecliste Başağaların, Reis’in, Çavuş’un birlikte oynadıkları Mahim havası ayakta alkışlar eşliğinde izlendi.

 

Karşıdan gelen beş eşek, Beşide bez yüklü boz eşek, Keloğlan eşşeklere deh demeye başlamış, Deh cıcı ıh didi çüş didi, Deh cıcı ıh didi çüş didi, Deh cıcı ıh didi çüş disi, Deheytt laaan.

 

Bir ben seni öpeyim, İki seni ben, Üç ben seni öpeyim, Dört seni ben, Beş ben seni öpeyim, Altıma sen üstüne ben, Hep ben seni öpeyim hep seni ben.

 

Al şu takatukaları, Takatukacuya takatulatmaya götür, Takatukacı takatukaları takatukalayamam derse, Takatukacıdan takatukaları takatukalatdırmadan geri getür gibi manileri satamayan misafir ağalar tura cezasından geçirildi.

 

Yaran ocağına misafir olan davetliler; söylenen maniler, yöresel lezzetler, oynanan orta oyunları ile oldukça renkli ve keyifli zaman geçirdi. Yaran Gecesi, Cezayir türküsü eşliğinde misafirlere ikram edilen “kalk git kahvesi” ile son buldu. Yaran ocağında oldukça güzel vakit geçiren konuklar ocaktan unutamayacakları güzel anılarla ayrıldılar.

 

"Kız Anadan Öğrenir Sofra Düzmeyi, Oğlan Babadan Öğrenir Sohbet Etmeyi" ifadesi Çankırı'mızda bir yaşam felsefesi haline gelmiştir.

 

Çankırı Esnafları Yaren Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Meclisi olarak, “Birliğin, beraberliğin, sevginin, kardeşliğin, dayanışmanın, hoşgörünün, muhabbettin, dostluğun, cömertliğin, tevazuunun, merhametin kısaca Çankırı Kültürünün gelenek ve göreneklerini yansıtan "Yaran Kültürünü" yaşatmaya kararlıyız. Şehrimiz kültürlerinden bir tanesi olan ve şehrimiz ile sembol hale gelen yaren meclislerinin halen canlılığını koruması çabalarımızdan boşa çıkmadığının bir göstergesidir. Yaren kültürümüzü korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak adına hep birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz. www.haberci18.com İnternet Medyası olarak Çankırı Yareninin Türkiye'de marka haline gelmesinde büyük emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz.”

 

Büyükbaşağa: Metin Ekizceli

 

Küçükbaşağa: İbrahim Akdoğan

 

Reis: Cengiz Efe

 

Yaranağalar: Osman Alaca, Abdulmüttalip Çağlar, Yasin Buğra Demirel, Ziya Karakuş, Meriç Özsu, Kürşat Ülker, Osman Tuna, Ahmet Çağlar, Tolga Birsin Albayrak, Resul Yılmaz, Yasin Arslan, Yasin Berdan, Murat Altun, Enes Kara, Nevzat Sezer, Yılmaz Baykın, Gökhan Burak Kaçmaz, Okan Dakımcı, İsmail Özdemir, Hakan Aydın, Tolga Kerem

 

Çavuş: Ahmet Kaymak

 

Sazende: Kerem Aydınlı, Mert Derelli, Ahmet Onur Metin

 

Din görevlisi: Bilal Cendek (Yeni Camii İmamı)

 

 

İlk ocak sahipleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 12310 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • necati ülker
    1 yıl önce
    Bu tarihi yâran kültürü Mirasımızı aslına uygun yaşattığınız için Sayın başağalar sizlerin şahsında tüm yaranağaları yürekten kutlarım Ahrete göçen yaranağalara ALLAH Rahmet eylesin mekanları cennet olsun Halen sizler gibi yaşatanlardan da ALLAH Razı olsun YÂRAN OCAKLARIMIZ DAİM YANSIN E.BAŞAĞA Necati ÜLKER