Çankırı İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy Çankırı Merkez'inde Huzur ve Güven Toplantısı Gerçekleştirdi

Aksoy, “Ben burada göreve başlayalı yaklaşık bir buçuk yıl oldu, dönüp baktığımız zaman olumlu bir takım gelişmelerimiz oldu." dedi.

Çankırı İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy Çankırı Merkez'inde Huzur ve Güven Toplantısı Gerçekleştirdi
27 Aralık 2018 - 11:15 - Güncelleme: 27 Aralık 2018 - 11:21

Aksoy, “olaylara intikalimiz 3 ile 4 dakika arasında” dedi.

 

Çankırı İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy Çankırı Merkez’inde Huzur ve Güven Toplantısı Gerçekleştirildi

 

Çankırı Emniyet Müdürlüğü Şehit Ayhan Gülhan Konferans Salonunda yapılan toplantıya Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Zabıta Müdürü Ahmet Semerci, KYK Müdürü Sadık Ak, mahalle muhtarları, okul idarecileri, imamlar ve banka müdürleri katıldı.

 

Konu hakkında konuşma yapan Çankırı İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, “Biz 2019 yılına girmeden önce 2018 yılının amel defterini bir açalım dedik. Neler yaptık bir görelim diye böyle bir program düzenledik. Güvenlik huzur asayiş dediğimiz dediğimizde bunların hepsini hep beraber yapıyoruz. Çünkü açık istihbarat kaynağı dediğimiz şey bu. Güvenlik ve asayiş hizmeti öyle bir hizmet ki insanın doğumuyla başlıyor ölümüyle ilgili sürece kadar herşeyi ilgilendiriyor. Bu tarz toplantılarda doğru yaptığımızı düşündüğümüz ama eksik kaldığımız noktalar oluyor onlarla ilgili istişare ediyoruz.

 

Tabi gönül ister ki geniş ve sürekli yapalım. Ama bunların bazı sakıncaları oluyor bazen geneli ilgilendirmeye bir kişinin konusuna saplanıp kalıyoruz toplantı bir türlü nihayete ermiyor. Neticede 31 yıllık bir meslek tecrübem var burada. Bu meslek tecrübeme dayanarak bazı meslek gruplarıyla ilgili yaptığımız toplantıların daha verimli olduğu kanaatindeyim. Hem geneli ilgilendiren konular üzerinde konuşuyorsunuz hem de çözüme odaklı konuşuyorsunuz. Bazen bir konuyu öğrenmek yada onu teşhis etmek yeterli olmuyor. O soruna çözüm bulmak için başkalarına da ihtiyaç duyuyoruz. Güvenlik öyle birşey ki 20 yıl önce başımıza dert olmayan şeyler şimdi dert olmaya başladı. Belki şimdi dert olmayan bazı şeyler 8-9 yıl sonra başımıza dert olacak.” Dedi.

 

Konuşmasını sürdüren Aksoy, “Ben burada göreve başlayalı yaklaşık bir buçuk yıl oldu, dönüp baktığımız zaman olumlu bir takım gelişmelerimiz oldu. Şu anda içinde bulunduğumuz bu bina. Çankırı Emniyet Müdürlüğünün eski binasını biliyorsunuz. Orada bazı hizmetleri sürdürmek daha zordu. Personel sayımız 380 civarındaydı şu an 600’lü sayılara geldi araç gereç yönünden olumlu gelişmeler yaşadık. Bunun dışında da suçla mücadelede önemli gelişmeler yaşadık. Bunda herkesin payı var. Geldiğimizden beri en çok üzerinde durduğumuz konu 155 ihbarları oldu. 2017 yılında 155 ihbar sayısı 60 bin 511, 2018 yılında 53bin 18 normalde 7 binlik bir düşüş var. Bizim için önemli olan şey asıllı ihbar. Asıllı ihbar sayısı 8 bin 388’den 9 bin 869’a yükselmiş. Asıllı ihbarda ciddi bir yükselme var. Geçen yılla bu yıl arasındaki bu farkta sadece bilgi almak için arıyor vatandaş. Bunun sayısında 48 bin 677, 2018 yılında bu sayı 39 bine düşmüş. Gereksiz arama dediğimiz sonu hiç bir yere gitmeyen aramalarda da 2017’de 3 bin 255 kez arama olmuş 2018’de 3 bin 83 arama olmuş. Bu bizim için çok önemli bir gelişme. Yine 155 ihbarlarında farklı konularda rastgele ekiplerin intikal sürelerine baktık. Kapalı alanda tütün mamülleri tüketimi hakkında bir ihbar alınmış ihbar 19.53’te yapılmış 19.57de ekip intikal etmiş. Buğday Pazarında kavga ihbarı olmuş ihbar 21.07’de yapılmış ekibin intikal saati 21.10, yine yasak alanda alkol tüketimi hakkında ihbar yapılmış 22.10’da ekibin intikal saati 22.14. ortalama olaylara intikal süremiz 3 ila 4 dakika arasında değişiyor. Bu bizim için makul bir süre.” İfadelerine yer verdi.

 

Okul önlerinde gereksiz kişilerin bulunmaması hakkında dikkatli olduklarını ifade eden Aksoy, “Eğitim öğretim yılı  başında Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonluğunda bir toplantı yaptık okul koordinasyon görevlileri verdik. Ekiplerimiz sürekli okulların çevresindeler. Ayrıca bu toplum yararına özel güvenlik görevlileri verildi. Bu sistemde takip ettiğim kadarıyla iyi gidiyor. Şunu mutlulukla söyleyebilirim ki bizim bilgimiz dahilinde okullarımızın çevresinde öğrencilerimize zararı dokunabilecek herhangi bir şahıs bulundurulmuyor. Asayiş Şube Müdürlüğü 01.01.2018 ile 18.12.2018 arasında il genelinde 186 bin 754 şahıs sorgulanmış ve 711 şahıs yakalanmış. Yurtlar bölgesi ve çevresinde toplam 2 bin 765 devriye görevi ifa edilmiş ve  4 bin 230 şahsın sorgusu yapılmış. İl merkezinde toplam 50 bin idari işlem yapılmış düğünlerde 21 kurusıkı, 9 tüfek toplam 30 tane silah alınmış.” Şeklinde konuştu.

 

Bu haber 3264 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum