Çankırı İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezinde İsyan

Saat 02.15 itibarı ile Jandarma güçleri koğuşlara girerek isyancılara müdahale etmeye başladılar. Saat 03.10 itibarı ile robokop elbiseli 100'e yakın Jandarma merkeze hakim oldu ve isyanı bastırdı.

Çankırı İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezinde İsyan
08 Ekim 2019 - 04:45 - Güncelleme: 08 Ekim 2019 - 04:55

Geri gönderme merkezinde büyük olay.

 

Çankırı İl Göç İdaresi Müdürlüğüne bağlı kurulan Geri Gönderme Merkezinde 08.10.2019 günü 01:00 gece saatlerinde sebebi henüz bilinmeyen bir şekilde kavga meydana geldi.

 

Kavgaya müdahale etmek amacıyla polis, jandarma ve özel güvenlik kuvvetleri hazırda bulunarak, her türlü tedbirler alındı, 112 Acil Ambulanslar hazırda bekletildi.

 

Türkiye’ye yasadışı yollarla girerken yakalanan yabancı uyruklu kişilerin sınır dışı iade edilme süreçlerinde barınması amacıyla Çankırı Süleymanlı mevkiinde yeni hizmete giren Geri Gönderme Merkezi neden karıştı sebep belli değil.

 

Yerleşkede kalan ve ülkelerine geri iade edilme süreçlerini bekleyen yaklaşık 250-300’e yakın şahsın merkezde bulunan eşya ve malzemeleri dağıtarak parçaalyıp zarar verdikleri elimize ulaşan ilk bilgiler.

 

Edinilen bilgilere göre sebebi bilinmeyen bir şekilde çıkan kavgada T.C Çankırı Valiliği Çankırı İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi'nde bulunan mülteciler içeride bulunan bankları parçalayarak ellerinde sopa olarak kullandılar.

 

Saat 02.15 itibarı ile Jandarma güçleri koğuşlara girerek isyancılara müdahale etmeye başladılar.  Saat 03.10 itibarı ile robokop elbiseli 100'e yakın Jandarma merkeze hakim oldu ve isyanı bastırdı. Polis ve jandarma ekiplerinin ikna çalışmaları sonrasında gruplar ayrıldı.

 

Avrupa Birliği standart’ında kavga (!)

 

Avrupa Birliği ve Göç İdaresi Genel müdürlüğü tarafından kurulan Geri Gönderme Merkezlerinden birisi Çankırı'da kurulmuştu. Kurulan bu merkezde Çankırılı dışında bir çok kişi çalıştırılırken meydana gelen olay hakkında ise basın mensuplarına herhangi bir şekilde bilgi verilmedi.

 

Önemli Bir Notu da Paylaşmakta Yarar Var!

 

Göç İdaresinin bazı illerde yaptığı çalışmalar sonrası görev fazlası olan personellerin ülke genelinde bazı illere dağıtıldığı, bu dağıtımlar sonrası ilimizde yaklaşık 150 görevlinin 6 ay gibi geçici bir süre görev yapacaklarının duyulması ile şehir birden bire soğuyuverdi. Çankırı İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezine Şanlıurfa ve Gaziantep illerinden 150 kadrolu güvenlik görevlisinin getirilmesi şehirde tepki ile karşılanmıştı. Fakat 08.10.2019 günü 01:00 gece saatlerinde başlayan isyanla bu konunun hiçbir alakası yoktur.

 

Haberci18 İnternet Gazetesi olarak gece 00:45 den, 04:00 saatine kadar bulunduğumuz Çankırı İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi dış kapısında basın hakkı olan kamuoyunu doğru bilgilendirme ilkesi hiç bir şekilde dikkate alınmadı. Olay yerinden uzaklaştırılmak istensek de, fotograf çektiğimiz sanılarak cep telefonumuz ve fotograf makinalarımız kontrol edilsede  fakat olay yerinden de ayrılmadık, gelişmeleri saniye saniye takip ettik. Haberci18 ailesi olarak bu durumdan basını dikkate almayan yetkililer adına halkımızdan özür diliyoruz.

 

Sizlere bilgi vermek için kendi çabalarımızla yaptığımız haber satırları yeter sanırım. Telefon trafiği ve arayıp ta ulaşamadığımız yetkili, yetkisiz, sorumlu, sorumsuz kişiler adına da özür diliyoruz. Kentimizin hali bu beyler. İnşallah yetkililer bir açıklama yapar.

Bu haber 5373 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • SESSİZ ADAM
  7 ay önce
  Mustafa Bey güzel bir konu seçmişsiniz.Sadece bu isyan değil merak ettiğim bir konu var.Araştırmanızı rica ediyorum.2 üniversite tamamlamama rağmen her yıl kpss sınavı ve tercihlere rağmen henüz yerleşemedim.Sorum şu??İL GÖÇLER İDARESİ PERSONELLERİ NASIL SEÇİLİYOR?HANGİ PUANA VE KADROYA GÖRE?EN ÖNEMLİSİ HER MÜRACAAT ETTİĞİMİZDE KPSS SINAVI PUANINIZA GÖRE ALIM YAPIYORUZ DİYEN YETKİLİLERE BİZİM ADIMIZA SORAR MISINIZ?KADROLU YA DA ŞİRKET PERSONELLERİ KPSS KAÇ PUANLA GÖREVE BAŞLAMIŞLAR?MERAK EDİYORUM..
 • mehmet
  7 ay önce
  İlk olarak geri gönderme merkezinin anadolunun göbeğinde Çankırı da ne işi var? Gidin sınıra yakın bir yerde kurun. ikincisi Çankırı da halen başı boş gezenler varken (oto yıkamacılar ve sanayi) neden başka illerin çöpü benim memleketimde toplanıyor? Madem burda toplanıyor ama neden bir yere gönderilmiyor bunlar? Ayrıca burda çalışması için Urfa dan eleman geleceği doğrumu? yaklaşık 150 kişi deniyor.