Pandemi'de Ekmek Üretimi ve Ekmek Satışı

İlimizdeki Ekmek Üreticileriyle Pandemide Ekmek Üretimi ve Satışı İle İlgili Toplantı Yapıldı

Pandemi'de Ekmek Üretimi ve Ekmek Satışı
19 Aralık 2020 - 13:52 - Güncelleme: 19 Aralık 2020 - 17:51
Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde, Sayın Valimiz Abdullah Ayaz, ilgili STK'lar ve ekmek çeşitleri üreten iş yeri yetkililerinin katılımıyla Pandemi'de Ekmek Üretimi ve Ekmek Satışı hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü binasında gerçekleştirilen toplantıya Valimiz Abdullah Ayaz, Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, Çankırı Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Osman Karadeniz, STK temsilcileri ve ekmek üreticileri katıldı.

Toplantıda konuşan Valimiz Abdullah Ayaz, pandemi döneminde gıda denetimlerine hız vermeyi planladıklarını söyledi. Pandemi sürecinin herkesi etkilediğini ifade eden Valimiz Ayaz, “Gıda üretimi yapan esnaflarımıza bu toplantıda alınan önlemlerle ilgili bazı hatırlatmalarda bulunulacak. Bu süreçte sizleri zaman zaman ziyaret edeceğiz.” Dedi.

Yapılan denetimlerdeki temel amacın rehberlik etmek olduğunu ifade eden Valimiz Abdullah Ayaz şunları söyledi: “Kimseye ceza yazalım maksadıyla denetim yapmıyoruz. Öncelikli hedefimiz kamu sağlığının korunması. Bu salgın sürecinde sağlığın korunmasına önem veriyoruz. Özellikle gıda üretimi yapan esnaflarımızın, bilhassa ekmek üretimi yapan esnafların muhakkak belli şartlara uyması gerekiyor. Önümüzdeki süreçte yapılacak denetimlerde amacımız ceza yazmak değil rehberlik etmek ve varsa eksiklerin giderilmesi olacaktır. Ancak yine de eksiklerin giderilmemesinde ısrar varsa cezai müeyyide uygulanır. Bu noktada adaleti tesis etmemiz lazım. Vatandaşlarımızın en iyi hizmeti alması için gayret içerisinde olmamız gerekiyor.”

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz konuşmasının devamında "Ülkemiz insanının beslenmesinde önemli bir yeri olan ve günlük enerji ihtiyacımızın büyük bir kısmını karşıladığımız aynı zamanda kültürel mirasımızın temel parçalarından ekmek ve çeşitleri üretimi ve satışı yapan siz değerli emekçilerimize pandemi sürecinde daha büyük sorumluluklar düşmektedir. Halkımızın gönül rahatlığıyla tüketebileceği hijyenik ve kaliteli ekmek ve ekmek çeşitlerine ulaşmasında kilit nokta sizlersiniz. Bu süreçte aldığınız tedbirler ve sarfettiğiniz çaba için Çankırı halkı adına teşekkür ediyorum." ifadelerine yer verdi.

Vali Ayaz’ın konuşmasından sonra Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün bir konuşma yaptı ardından ekmek üreticilerine Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Dr. Pınar Portakal, "Pandemi Döneminde Ekmek Üretimi ve Ekmek Satışı" konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün yaptığı konuşmada, "Tüm dünyada ve ülkemizde görülen koronavirus (Covid 19) salgını sebebiyle halkımızın sağlığını korumak ve salgının yayılmasını azaltmak amacıyla 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 26.ncı maddesinin 5inci fıkrası gereğince piyasaya arz edilen ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında ürünleri tüketicinin doğrudan almasını engellemeye yönelik bazı tedbirler alınmıştır. En önemli gıdamız olan ekmeğin, üretimi ve hijyeni konusunda üretimden tüketime kadar olan zincirde daha dikkatli olunması gerekir. Bu kapsamda alınacak tedbirler ve uygulamalar hayati önem arz etmektedir. Üretim ve satış yapan işyerlerimize yapılacak olan denetimlerin sıklığı artırılacaktır." ifadelerini kullandı.

Gıda ve Yem Şube Müdürü Dr. Pınar Portakal yaptığı "Pandemi Döneminde Ekmek Üretimi ve Ekmek Satışı" konulu sunumun ardından amaçlarının hem esnafın mağdur olmaması ve hem de tüketicilerimizin sağlığını korumak, iş yerlerini yeni çıkan kanun ve yönetmeliklerle ilgili bilgilendirerek, halkın kaliteli ekmek tüketmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Ekmek ve ekmek çeşitleri üretim ve satışı yapan işyerlerinin sorunları ve temennilerine de yer verilen toplantı yapılan istişarelerin ardından sona erdi.
Bu haber 3419 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum