Çankırı'da Budamayı Bilmeyen Üretici Kalmayacak

Çiftçilerden gelen talep üzerine İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün tarafından “Budama Seferberliği” başlatıldı.

Çankırı'da Budamayı Bilmeyen Üretici Kalmayacak
08 Nisan 2024 - 16:48 - Güncelleme: 08 Nisan 2024 - 16:53
Çankırı’da Budamayı Bilmeyen Üretici Kalmayacak

Çankırı’da Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi ile çiftçilerden gelen talep üzerine İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün tarafından “Budama Seferberliği” başlatıldı.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı teknik personelinden oluşan 3 grup budama ekibi ile il merkezi ve meyveciliğin yoğun olduğu 8 İlçe, merkeze bağlı 22 köyde toplam 225 üreticiye uygulamalı teorik ve pratik bilgiler aktarıldı. Aynı zamanda personel tarafından üreticilere budama ve terbiye teknikleri, meyve hastalık ve zararlıları ile mücadele, bordo bulamaç uygulaması, bakım gübreleme, sulama teknikleri konuları bizzat arazide uygulamalı eğitimler gerçekleştirildi.

Çankırı’da meyveciliğin geliştirilmesi için söz konusu eğitimlerin meyve bahçelerinde devam edeceğini ifade eden İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün teknik personelin her zaman sahada üreticilerin yanında olduğunu belirterek budama seferberliği başlattıklarını budamayı bilmeyen öğrenmeyen üreticinin kalmayacağını vurguladı.


Çankırı’da Arı Yetiştiricilerine Termo Kovan Dağıtımı Gerçekleştirildi

Çankırı genelinde uygulanan ve arıların sağlıklı bir ortamda yetiştirildiği, zarar görmeden nakledildiği, potansiyel tehlikelerden korunduğu ve tüm arı ürünlerinin elde edilmesine olanak sağlayan bir koloni yönetim sistemi olan Termo Kovan Projesi kapsamında yetiştiricilere termo kovan dağıtımı gerçekleştirildi.

Çankırı’da arıcılık faaliyetini yürütülen ve Termo kovan talebinde bulunan 340 adet arı yetiştiricisine Yetiştirici Katkısı ile birlikte alımı gerçekleştirilen 1087 adet 10 çıta ballıklı termo kovan ve 800 adet ruşet kovan olmak üzere toplam 1887 adet termo kovan dağıtıldı.

Yetiştiricilere termo kovan dağıtımı programına katılım sağlayan Çankırı İl Tarım ve Orman Müdür Dr. Hüseyin Düzgün, “Teknolojinin hızla ilerlemesi her alanda olduğu gibi arıcılık ve bal üretiminde de verimliliği ve karlılığı arttıran sistemleri de beraberinde getirdi. Arı yetiştiricilerimizin istekleri doğrultusunda demonstrasyon amaçlı olarak ilimiz genelinde yetiştiricilerimizin talepleri toplanarak termo kovan projesini gerçekleştirdik.

PVC kaplamalı içi yalıtımlı duvarlara, sağlam metal aksamlara sahip yeni sistem bu ısı yalıtımlı termo kovanlar ile diğer kovanlara göre hem arı gelişimi ve sağlığı hem de arı ürünlerinde verim artışı hedeflenmektedir. Diğer yandan kovanın hafif olması, taşınabilir olması yetiştiricilerimiz için tercih edilecek bir özellik olacaktır.“ ifadelerinde bulundu.

Yetiştiricilerin talepleri doğrultusunda bu ve bunun gibi projelerin devam edeceğini dile getiren İl Müdürü Düzgün, Termo kovan projesi kapsamında dağıtımı gerçekleştirilen kovanlar ile nihai hedeflerinin Çankırı’da hayvancılığının gelişmesi, iş gücünde azalma, arıların sağlık problemleri ve stres faktörlerinin elimine edilmesi, arı ürünleri veriminde artış sağlamak olduğunu belirtti.

Bu haber 2670 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum