Çankırı İlimizde 204 170 Dekar Tarım Arazisi Sulanmaya Başladı

Çankırı ilimizde diğer en bir önemli projede Hamzalı Sulamasıdır.

Çankırı İlimizde 204 170 Dekar Tarım Arazisi Sulanmaya Başladı
01 Mayıs 2020 - 14:28

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.
 
Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz.
 
Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda % 35 damla sulamalarda ise % 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır.
 
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltmektedir.
 
Bu kapsamda Çankırı ilimizde 1 Mayıs tarihinde başlayan 2020 yılı sulama sezonunda Çankırı ilimiz ve ilçelerimizde toplam 204 170 dekar tarım arazisi sulanacaktır. Çankırı il ve ilçelerimizde 2020 yılında toplam 204 170  dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 204 170 000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.
 
Çankırı ilimizde en önemli sulama projelerinin başında Tımarlı Sulamasıdır. İş kapsamında 77 050 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak olup, bu zaman kadar 13 350 dekar arazi sulamaya açılmıştır. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 77 050 000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.
 
Çankırı ilimizde diğer en bir önemli projede Hamzalı Sulamasıdır. İş kapsamında 95 551 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak olup bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 95 551 000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.
 
DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.


 

Bu haber 3403 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum