Çayyolu Elektrikçi hosting PUBG Mobile UC Satın Al Seo Paketleri

Çankırı İşkur Bu Yıl Da Yaptığı Türkiye Geneli Derecelerle Geleneği Bozmadı

Çaycı, Genel işe yerleştirme, Kadın ve Genç istihdamı ile Yükseköğretim mezunlarında işe yerleştirme alanlarında sergiledikleri performans ile dört farklı kategoride Türkiye birinciliği elde ettiklerini duyurdu.

Çankırı İşkur Bu Yıl Da Yaptığı Türkiye Geneli Derecelerle Geleneği Bozmadı
13 Ocak 2024 - 19:14 - Güncelleme: 13 Ocak 2024 - 19:18
Geleneği Bozmadı

Çankırı Çalışma ve İş Kurumu, İl Müdürlüğü’nün 2023 yılında istihdam alanında yaptığı faaliyetleri değerlendirmek, kamuoyu ile paylaşmak için İŞKUR toplantı salonunda basın toplantısı gerçekleştirdi.

İŞKUR İl Müdürü Çaycı, “Çankırı’da işimizde var, gücümüzde”

İŞKUR Çankırı İl Müdürü Alim Çaycı, geride bıraktığımız yıl içerisinde yürütülen çalışmalara ilişkin değerlendirmelerini ve 2024 yılı hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Çaycı, Genel işe yerleştirme, Kadın ve Genç istihdamı ile Yükseköğretim mezunlarında işe yerleştirme alanlarında sergiledikleri performans ile dört farklı kategoride Türkiye birinciliği elde ettiklerini duyurdu.

İŞKUR, ülkemizde pasif istihdam politikalarının yanı sıra aktif işgücü piyasası politikalarının uygulanması ve geliştirilmesi noktasında önemli görevler üstlenmektedir.

Çankırı İŞKUR İl Müdürlüğü olarak, özel politikalar gerektiren grupların istihdamında 2023 yılında da önemli adımlar attıklarını, özellikle; kadın ve genç istihdamında sürdürülen faaliyetlerin ayrıca değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Çaycı; “Çalışma yaşındaki kadınlar ve erkeklerin, saygın ve niteliklerine uygun işlerde istihdam edilmesi, ülkemizde olduğu gibi Çankırı’mız için de öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Genel işsizliğin yanı sıra kadın ve genç işsizliğinin ekonomik büyüme ve kalkınma için çok önemli bir konu olduğu düşüncesi ile aralıksız sürdürdüğümüz çalışmalarımızın neticesi olarak yılın sonuna geldiğimizde, kadın işgücünün çalışma hayatının her alanında temsiliyetinin artırılması amacı doğrultusunda Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğümüzün belirlemiş olduğu kadın işe yerleştirme alanındaki 1.012 olan kadın işe yerleştirme hedefini il hedefimizi, yüzde iki yüz yirmi bir oranında arttırarak 2.245 olarak gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Aynı zamanda genç bireylerin mesleki eğitime yönlendirilmesini ve işe yerleştirilmelerini sağlayacak, uzun süre iş hayatından uzak kalmalarını engelleyecek somut faaliyetlerle sürdüğümüz çalışmalarımız meyvesini vermiş, 1.070 olan genç işe yerleştirme hedefimizi, yılsonunda yüzde iki yüz üç arttırarak 2.149 gencimizin işgücü piyasasına katılımları sağlanmıştır. Böylelikle özel politika gerektiren gruplardan olan kadın ve genç işe yerleştirme alanlarında, Türkiye sıralamasında birincilik elde ederek işgücü piyasamıza ivme kazandıracak ciddi bir başarıya imza atılmıştır.” şeklinde konuştu.

Özel sektörde yükseköğretim mezunlarının işe yerleştirilmesi hedefinde de çalışmalarını Türkiye birinciliği ile taçlandırdıklarını belirten İl Müdürü Çaycı, Genel Müdürlük tarafından belirlenen hedefin yüzde yüz yetmiş sekiz üstüne çıkarak 943 yükseköğretim mezununa iş imkânı sağladıklarını ifade etti.

Kadın ve genç istihdamında elde edilen başarıların yansımalarının genel işe yerleştirme sonuçlarına da etki ettiğini belirten İl Müdürü Alim ÇAYCI; “Çeşitlendirdiğimiz hizmet yelpazesi ile daha geniş kitlelere ulaşarak 2023 yılında genel işe yerleştirme hedefini yüzde yüz elli yedi oranında artırarak, 3.559 vatandaşımızı işe yerleştirmeyi hedefleyen Çankırı İŞKUR, üstlendiği sorumluluğun bilinciyle hedefini 5.596 olarak gerçekleştirmiş ve bu rakamlarla Türkiye geneli sıralamada birinciliği elde ettiğimiz diğer bir başlık olarak dikkat çekmektedir.” dedi.

İş ve meslek danışmanları tarafından iş arayan 6.023 vatandaşa ve 1.297 engelli vatandaşa danışmanlık hizmeti sunulduğunu belirterek, açıklamasının son bölümünde yeni yıl ile ilgili Kurumsal hedef ve planlarını paylaşan ÇAYCI “Bölgemizdeki değişim ve yeniliklere uyum sağlayarak, hizmet kalitesi ve çeşitliliği ile işsizlikle mücadelede etkin rol oynayan Kurumumuz iş arayanların, meslek edinmek ya da mesleğini değiştirmek isteyenlerin ihtiyaç duyduğu rehberliği daha etkin bir biçimde yürütmek üzere çalışmalarını var gücüyle sürdürmeye devam edecek. Çankırı’mızda işsizliğin başlıca olumsuz etkilerini en aza indirmek için büyük çaba sarf ederek nicelik ve nitelik olarak geliştirilen mesleki eğitim kurslarının yanı sıra, İşbaşı Eğitim Programları yoluyla ilimizde işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu çözümleri uygulayarak, dezavantajlı kesimlere yönelik özel yaklaşımlar ve sonuç odaklı girişimlerle bu kesimlere destek olmak için elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğiz.” şeklinde konuştu.


İl Müdürü Çaycı konuşmasını “2024 yılında da istihdam artışının süreceğini, tüm paydaşlarımızın desteğiyle işsizlikle mücadele, nitelikli işgücünün yetiştirilmesi, çalışma şartlarının tüm çalışanlar için iyileştirilmesi, kayıtlı istihdamın desteklenmesi, işgücü piyasasının her yönüyle geliştirilmesi, istihdamın artırılması, kadın, genç, engelli, uzun süreli işsizler gibi özel politika gerektiren grupların işgücü piyasalarında karşılaştıkları zorlukların aşılması hususlarında yoğun çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz” sözleri ile tamamladı.

Çankırı İŞKUR İl Müdürlüğünce düzenlenen basın toplantısına, İl Müdürü Alim Çaycı’nın yanı sıra, İl Müdür Yardımcısı Mehmet Gayret, Şube Müdürü Rahmi Canbaz, Şube Müdürü Halil Dinlemez, Şef Kahraman Ölmez ve İş ve Meslek Danışmanı Eylem Özdemir katıldı.

Bu haber 3946 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Tuncay Hoca
    6 ay önce
    Düzenli ve disiplinli çalışmaları ile bu başarıya el mahkum ulaşıyor Alim Müdürüm. Tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. Vesselam...