Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Hizmet Verdiği Bina Neden Boşaltılıyor?

Çivitcioğlu “ÇAKÜ ile güzel bir işbirliği içerisindeyiz. Rektörümüz de sorunları bize aktarıyor. Biz de elimizden geleni yapıyoruz. PTT binasıyla ilgili sıkıntılar var. 2 haftadır takipteyim." dedi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Hizmet Verdiği Bina Neden Boşaltılıyor?
25 Haziran 2019 - 21:35

Milletvekili Salim Çivitcioğlu, “Çankırı’mızı ilçe ve köyleriyle birlikte daha güzel, daha yaşanabilir ve aynı zamanda büyükşehirlere olan göçü tersine göç olarak çevirebilmek adına azim ve gayretle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” dedi.

 

Seçim dönemlerinin artık geride kaldığını, tamamen hizmete odaklanacaklarının altını çizen Çivitcioğlu, “Ortak akıl ve istişare ile Çankırı’nın ihtiyaçları neyse onu yapacağız. Çankırı hepimizin. Bu makamlar ilelebet bizde kalacak değil. Yapmamız gereken Çankırı’ya hizmet getirmek. Şehrimizde ne yapılması gerekiyorsa yan yana gelip çalışacağız. Doğru olan neyse onu yapmak için çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

 

ÇAKÜ İle Güzel Bir İşbirliği İçerisindeyiz

 

Çankırı merkez ve ilçelerinde oluşabilecek olası içme suyu sıkıntısı sorununa karşı alternatif olarak Korgun-Dikenli Barajı ile ilgili çalışma içinde bulunduklarının altını çizen Çivitcioğlu “Barajın gövde ekseninde AGİ İstasyonu kurulmuş olup 2 yıldır debi ölçümleri yapılmakta” diye konuştu.

 

Çankırı Karatekin Üniversitesi kurulduğu tarih olan 2007 yılından buyana kullandığı Cumhuriyet Mahallesinde PTT kurumuna ait olan binayı boşaltmaya hazırlanıyor.

 

Çankırı Karatekin Üniversite (ÇAKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nin hizmet verdiği PTT’ye ait binada yaşanan kira ücreti sorunu nedeniyle boşaltılmasının gündeme geldiği ile ilgili soruyu da cevaplandıran Çivitcioğlu “ÇAKÜ ile güzel bir işbirliği içerisindeyiz. Rektörümüz de sorunları bize aktarıyor. Biz de elimizden geleni yapıyoruz. PTT binasıyla ilgili sıkıntılar var. 2 haftadır takipteyim. Hükümet Konağı ve diğer kamu kurumları yeni yerlerine gittiği zaman şehirde insan trafiği bakımında azalma olacak. Bizim isteğimiz ÇAKÜ’nün orada kalması” ifadelerini kullandı.

 

Kurum kurumla mahkemelik oldu! PTT kurumuna ait olan bina 2007 yılında temsili bir ücretle üniversiteye kiralanmıştı. PTT Genel Müdürlüğü aylık 5 bin TL kira ödeyen üniversiteden kurumun zarar ettiği gerekçesi ile aylık 100 bin TL kira ücreti istedi. İki kurum arasında anlaşmazlığa düşülmesi üzerine PTT, kiracısı Çankırı Karatekin Üniversitesine dava açtı. Mahkeme aylık 55 bin TL stopaj ve vergilerle 70 bin TL’yi bulan ücreti kiracının ödemesine karar verdi. Kurtarma formülü sunuldu- Haber Merkezimin edindiği bilgiye göre; üniversite kira sözleşmesinin dolayı Eylül ayında binayı boşaltacağını resmi yazı ile ilgili kuruma bildirdi. Binanın üniversiteye verilmesi karşılığında ise PTT’ye hazineden değeri ölçüsünde arazi verilmesi noktasında resmi yazışmalarla talepte bulunuldu. Ancak bu taleple ilgili henüz bir neticeye ulaşılamadığı öğrenildi.

 

Siyasilerin Devreye Girmesi Bekleniyor

 

Çankırı’da Üniversite kurulmadan önce ‘Yeter ki şehrimize üniversite kurulsun. Kendi binalarımızı vermeye hazır’ anlayışından gelinen noktada üniversitenin şehir içerisinden çıkartılmasına (kovulmasına) varan sürecin en ağır faturasını yine esnafa çıkmış olacak. Bu gidişe dur demek üzere siyasilerin devreye girerek bu sorunu çözmesi önemli. Ancak, son dönemde Çankırı’da bir çok kurumda yaşanan aksaklıklarla ilgili sorunlara ilgisiz kalınması dikkatlerden kaçmıyor.  Esnafın can damarına darbe vurulur! Yaklaşık bin kişinin eğitim gördüğü binanın boşaltılması halinde küçük esnafın can damarı olan öğrencinin şehir merkezinden çekilmesi, özellikle cafe ve fasfoodcuların yoğun olduğu bölgenin ekonomik anlamda darbe almasına da yol açmış olacak. Yakın zaman içerisinde Çankırı Valiliği ve ona bağlı müdürlüklerinde yeni binasına taşınması ile birlikte şehir içinde kurumların çıkması ekonomide zor günler yaşayan esnafa ağır bir darbe daha vuracağa benziyor.

 

1,5 milyon Çöpe Gidecek

 

Üniversite’nin 12 yıllık dönem içerisinde binayı eğitim kurumu haline getirmek üzere yaklaşık 1.5 milyon liralık tadilat harcaması yaptığı, bu hali ile bina boşaltıldığın da başka bir amaçla kullanılmasının da zor olduğu aktarılıyor.  Binada mevcut hali ile Güzel Sanatlar Fakültesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı, Çerkeş MYO, Uluslararası Dil Öğrenme Merkezi, Yaşam Boyu Öğrenme Merkezi, Strateji Daire Başkanlığı hizmet veriyor. Yaklaşık bin öğrenci bu binada eğitim görüyor.

 

Çivitcioğlu’nun basın toplantısında İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık’ta hazır bulundu.

Bu haber 3275 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hayrettin
    1 yıl önce
    Akraba, kanka, ilşkisi son sürat devam, hani teşkilat, yöneticileri nerede?