Çankırı Karatekin Üniversitesi Mezuniyet Töreninde Kepler Havaya Atıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesinde (ÇAKÜ) 2018-2019 akademik yılında öğrenim gören 3 bin civarında öğrenci için mezuniyet töreni düzenlendi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mezuniyet Töreninde Kepler Havaya Atıldı
04 Mayıs 2019 - 21:44 - Güncelleme: 05 Mayıs 2019 - 23:34

Kepler Havaya Atıldı, Mutluluklar Paylaşıldı

 

Çankırı Karatekin Üniversitesinde (ÇAKÜ) 2018-2019 akademik yılında öğrenim gören 3 bin civarında öğrenci için mezuniyet töreni düzenlendi.

 

Uluyazı Kampüsü'nde gerçekleştirilen mezuniyet töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

 

ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, törende yaptığı konuşmada, tüm şehitlere Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diledi.

 

Eğitim dönemi boyunca öğrencilerin her zaman yanında olduklarını belirten Ayrancı, "Biz 700 öğretim elemanı ve bin 300 kişi ile hep yanınızdaydık. Bazen fark ettirmeden oradaydık. Bütün istekleri sessizce değerlendirdik." dedi.

 

Öğrencilerin bilimsel seviyesi yüksek bir okuldan mezun olduklarını ifade eden Ayrancı, şunları söyledi:

 

"Tıp fakültesi olmayan 124 üniversite arasında 21. akademik seviyede olan bir üniversiteden mezun oluyorsunuz. Erasmus değişim programlarında Türkiye'de beşinciyiz. Öyle ki yurt dışına gönderecek değişim programı öğrencisi bulmakta zorlanıyoruz. TÜBİTAK projelerinde Türkiye'nin en önlerindeyiz. Bu başarıda emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Unutmayın, öyle bir yere geldik ki İstanbul'un, Ankara'nın büyük üniversiteleri sizlere gıpta ile bakıyor ve sizleri izliyor."

 

Karatekin Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Yüksel Kol da gerçekleştirilen hain terör saldırısı sonrasında şehit olan askerlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

 

ÇAKÜ'nün Türkiye'de önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Kol, "Ülkemiz bu yönde sadece kendi vatandaşlarını değil başka ülkelerin vatandaşlarına da katkılar sağlamaktadır. Bu katkı da üniversitemizin de yeri büyüktür." ifadelerini kullandı.

 

Kol konuşmasına şöyle devam etti:

 

Sayın Valim, Sayın, Milletvekillerim, Sayın Garnizon komutanım, sayın Belediye başkanım, sayın rektör hocam, kıymetli protokol ve değerli ailelerimiz ile değerli öğrenci kardeşlerim,

 

2019 Yılı Mezuniyet Törenimize hepiniz hoş geldiniz safalar getirdiniz.

 

Konuşmama başlamadan önce teröristlerin hain saldırısı sonucu şehit olup Çankırı Kızılırmak bölgesinde defnetmiş olduğumuz Şehit Yalçın Koca’ya Allah’tan rahmet kederli ailesine sabırlar niyaz ederim.

 

Kıymetli öğrenci arkadaşlarım.

 

Her baharın bir sonu olduğu gibi Üniversite yıllarımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Lisans ve Yüksek Lisansım ile beraber uzunca bir süredir mensubu olduğum Çankırı Karatekin Üniversitesinden bende bu yıl sizler gibi Allah’ın izniyle mezun olmuş olacağım. Bu süre zarfında hem şehrimizin hem de üniversitemizin gelişimine bizatihi şahitlik etmekteyim.

 

Ayrıca yaklaşık üç yıldır sürdürmekte olduğum Öğrenci Konseyi Başkanlığı süresince gerçekleşmesi mümkün ve Üniversitemizin duruşunu söz getirmeyecek her türlü çalışmayı yapmak için daima gayret içerisinde oldum. Allah kendilerinden razı olsun bu gayreti sarf ederken bizlerden desteğini esirgemeyen başta rektör hocamız olmak üzere şehrimizin diğer tüm muhataplarına teşekkürü bir borç bilirim.

 

Gelişen ülkemizin çarkında önemli bir yere sahip olan Üniversiteler yetişmiş insan konusunda aktif bir rol oynamaktadır. Ülkemiz bu yönde sadece kendi vatandaşlarını değil başka ülkelerin vatandaşlarına da katkılar sağlamaktadır. Bu katkı da üniversitemizin de yeri büyüktür.

 

Üniversite demek dünyaya açılmak demek, dinamizm demek, ilim demek ve birçok güzel şey demektir.

 

Son yıllar da Karatekin Üniversitesi hızla büyüyerek Çankırı’yı sınırlarının ötesine başka illere, başka ülkelere, başka kıtalara taşımayı başarabilmiştir. İnanıyorum ki bu kocaman aile mezunları da dahil olmak üzere çok daha büyüyecek ve genişleyip güçlenecektir.

 

Mezun olan arkadaşlarım artık bize burada düşen görev gitmiş olduğumuz yelerde Üniversitemizi ve Çankırı’yı temsilen güzel yâd etmek, başka arkadaşlarımızı buraya teşvik etmektir.

 

Bunun yanında, İki gün önce Rektör hocamız bir konuşmasında “fedakarlık yapmayan bir milletin, sonu hazin olan akıbetinden bahsetti. Hocamızın önemini belirtmiş olduğu üzere bizlerde yarın bu diplomalarımız ile girmiş olduğumuz işlerde fedakarca çalışmaya azmedip, devletimize hizmet etmeye şimdiden söz veriyoruz.

 

Konuşmama son verirken öğrencileri olmaktan gurur duyduğum Tarih bölümü hocalarıma, Bölüm başkanımız kıymetli Ahmet Özcan hocamın nezdinde teşekkür ediyorum.

 

Ayrıca tüm öğrenciler adına bütün hocalarımıza, Rektör hocamız Prof. Dr. Hasan Ayrancı nezdinde teşekkür eder, uzak yerlerden gelmiş kıymetli ailelerimizin ellerinden öperim.

 

Diplomalarımızın şimdiden hayırlı olması temennisiyle hepinize saygılarımı sunarım.” Diyerek konuşmasını bitirdi.

 

Törenin sonunda öğrenciler, keplerini havaya atıp mutluluklarını aileleriyle paylaştı.

 

12. Bilim Kültür ve Sanat Festivali Açılış Töreni ile Başladı

 

Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü Spor Salonu’nda yapılan açılış töreni saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

 

Şehitler ve ahirete intikal eden gaziler için okunan Kuran-ı Kerim tilaveti ve duası ile devam eden törende konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı: “Bugün bir üniversitenin şeb-i aruzunu yaşıyoruz. Bu bir düğün günü, bir neşe günü, bir sevinç günü. Çünkü ilim yolunda zamanınızı ayırdınız, canlarınızla ve mallarınızla gayret ettiniz, her türlü zorluğa göğüs gerdiniz. Hocalarımız tüm bilgilerini sizlerle paylaştı. Onlar her derslerinde zihninin son hücresine kadar enerjisini yeniden araştırmaya adayan arkadaşlarımız. Bir ilmi bir kişiye öğretmek tarih boyunca insanlığın en yüce değeri olmuştur. Bu yönü ile ilahidir, mukaddestir.“ şeklinde konuştu.

 

Ayrancı: “Sevinçliyiz, coşkuluyuz ancak hem de üzüntülüyüz. Daha dün Kızılırmak’ın bir köyünde, canını seve seve memleket için, vatan için, namus için terk etmiş bir askerimizin defin törenindeydik. O şehit kendini gözünü kırpmadan feda etti. Değerli arkadaşlar gündelik dile bakmayın. Kendini feda etme duygusu yoksa bir millet yaşayamaz. Bu gerek şehit olmak şeklinde olur; ya da o kısmet olmaz, bizler için sizler için gece gündüz çalışmakla bir ilmi öğrenmekle olur. Çünkü o da ileride bu milletin alnını ak edecektir, vicdanı koruyacaktır, gelişmeyi artıracaktır ve dünya milletleri önünde başı dik, namusuna, ahlakına, kültürüne sahip nesiller doğurmak için var olacaktır. Türk milleti binlerce yıldır vardır, Müslümanlık ile taçlanmıştır ve ilelebet payidar olacaktır.” dedi. Prof. Dr. Hasan Ayrancı açılış törenine katılan Solo Türk pilotlarına ve komutanlara katılımlarından dolayı teşekkür ederken: “Üniversitenin adına uygun olarak her alanda büyük bir atılım içerisinde olduğumuzdan şüpheniz olmasın. Bunun dışında hem şehre hem de ülkeye verdiğimiz katkılar sayısız boyuttadır.

 

Çankırı’nın masallarından sanayisine, Teknokent üzerinden yapacağımız her türlü vizyoner çalışmayla çok muhteşem bir gelecek hep beraber bizleri bekliyor. Arkadaşlar mezun olunan üniversiteye mensubiyet bir medeniyet göstergesidir. Bugün olduğu gibi yarın da bu üniversiteden mezun olduğunuzu hatırlayacak ve bununla gurur duyacaksınız.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 

Ayrancı’nın konuşmasının ardından Mehter Takımının salona girmesi ile büyük bir coşku yaşanırken, Mehter Takımı Mehter Marşının yanı sıra Genç Osman, Yürekler Kabarık, Fetih Marşı, Gülbank, Mehter Duası gibi bir çok eseri katılımcılarla buluşturdu. Mehter takımının gösterisinin ardından Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı mehter takımını temsilen mehterbaşına hediye takdim etti.

 

12. Spor Oyunları Kupa ve Madalyaları Sahiplerini Buldu

 

Çankırı Karatekin Üniversitesi 12. Bilim Kültür ve Sanat Festivali kapsamında gerçekleştirilen 12. Spor Oyunları kupa ve madalya töreni Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlendi.

 

Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı yaptığı konuşmada: “Hedeflerimizden bir tanesi okumak, çalışmak, öğretmek ve bu bilgiyi dünyaya yaymak ise diğer hedefimiz de enerjimizi doğru yönlendirmek için spor yapmak, spor yoluyla sağlığımızı geliştirmek hem de spordan yararlanarak sporcu ahlakının yerleştirilmesidir. Her ne kadar spor mücadeleci ise de fair play dediğimiz adil davranma, kurallarla hareket etme ve bu şekilde başarıya ulaşma yolunda ilerlemek gerekiyor. Bu faaliyetlerimizden birisi de bu spor müsabakalarımız.” dedi. Ayrancı: “Üniversitemizin çok gelişmiş bir spor altyapısı var. 8135 metrekare genişliğinde uluslararası müsabakalar yapabilecek ölçüde. Bu ölçüde kapalı spor alanına sahip pek fazla üniversite yok Türkiye’de. Yakın zamanda bir de açık spor tesisi yapmayı planlıyoruz. Daha önce ifade ettiğimiz gibi spor bilimleri fakültesi kurma yolunda ilerliyoruz. Bu şekilde Çankırı’nın adını bir de spor alanında duyurma şerefine nail olacağız. İnşallah Çankırı’nın bayrağını daha da dalgalandıracağız, daha sağlıklı daha güçlü nesiller meydana getireceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Akademik ve idari personeller arasında düzenlenen oyunlar sonrasında voleybolda şampiyon olan Personel Daire Başkanlığı’na birincilik kupasını ve madalyalarını Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı verdi. Öğrenciler arasında düzenlenen voleybol turnuvası birinciliğini kazanan Meslek Yüksekokuluna kupa ve madalyalarını Genel Sekreter Ali Sarıca, öğrenciler arasında gerçekleştirilen futsal turnuvası birinciliğini kazanan Edebiyat Fakültesi’ne kupa ve madalyalarını Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Özkan takdim etti.

 

İstiklal Yolu Edebiyat Yarışması Ödül Töreni ve Sergisi Gerçekleştirildi

 

İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği tarafından düzenlenen ve Çankırı Karatekin Üniversitesi ile 2 Temmuz 2018 tarihinden itibaren ortaklaşa yürütülen İstiklal Yolu Edebiyat Yarışması ödül töreni ve sergisi gerçekleştirildi.

 

Proje koordinatörü ve İstiklal Yolu Derneği Başkanı Öğr. Gör. İsmail Çam milli mücadelenin 100. yılı anısına yapılan yarışmaya desteğinden ötürü Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne teşekkür etti. İstiklal Yolu Derneği’nin geçmişinden ve yaptığı çalışmalardan söz edem Çam, bu sene iki proje birden uyguladıklarını ve Ekim ayında bununla ilgili bir gençlik sempozyumu yapacaklarını belirtti.

 

Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı: “İstiklal Yolu Derneğimiz çok önemli işlere imza atıyor. Ben biraz daha eskiyim İstiklal Yolu meselesinde. 2010 yılında Ankara Korumu Kurulu Başkanlığı’na atanmıştım. Ankara Bölge Kurulu Çankırı, Bolu, Kastamonu ve Ankara’yı içermektedir. O nedenle kültür varlıkları alanında Çankırı da bizim alanımızda kalıyordu. 2010 ila 2015 arasında çok gitmiş gelmişliğim vardı Çankırı’ya. Bu esnada İstiklal Yolu’nu da yerinde görme şansı bulduk. O zaman Kastamonu sınırları içerisinde kalan İstiklal Yolu tescil edilmiş ancak Çankırı bölgesinde kalan kısım tescil edilmemişti. Yaptığımız tespit faaliyetleri sonucunca burayı kültür varlığı olarak tescil ettik. Bu benim hayatımın en şerefli günlerinden bir tanesidir. Çankırı’ya 38 kilometre boyunca bir kültürel sit alanı kazandırmak ve bu anlamda İstiklal Yolu’nu kültür mirası olarak tescil edip gelecek kuşaklara aktarmak bizim için çok büyük bir ayrıcalık oldu. Biz her zaman İstiklal Yolu Derneği’nin yanındayız ve her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.” dedi.

 

Ayrancı: “İstiklal Yolu bizim kalbimiz. Ben özellikle kadınlarımıza seslenmek istiyorum. Erkeklerimiz cephedeyken İstiklal Yolu’nda cephanelerimizi, sırtlarında bebekleriyle taşıyan analarımız bizim her şeyimiz. İşte bunlar ayaklarının altı öpülecek kadınlar, unutulmayacaklar ve unutturmayacağız.”

 

İstiklal Yolu şiir yarışmasında dereceye giren şiirlerin okunmasının ardından edebiyat yarışmasında dereceye giden eserlerin sahiplerine hediye ve katılım belgesi takdim edildi. Ödül töreninin ardından davetlilerin de katılımı ile yarışmada dereceye giren eserlerin yer aldığı sergi açılışı yapıldı.

 

İstiklal Yolu Edebiyat Yarışması Sergisi 10 Mayıs 2019 tarihine kadar 100. Yıl Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galeri’sinde ziyarete açık olacak.

 

12. Bilim, Kültür ve Sanat Festivalinde Sahne Derya Uluğ’un

 

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin 12. Bilim, Kültür ve Sanat Festivali ‘nde Uluyazı Kampüsü (Festekin19) Derya Uluğ’u ağırladı.

 

DJ Ferhat’ın performansının ardından sahne alan ve iki buçuk saati aşkın bir süre sahnede kalan Derya Uluğ birbirinden güzel şarkıları ile Uluyazı Kampüsü’nü dolduran binlerce izleyeni coşturdu.

 

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı öğrenciler adına teşekkür ettikten sonra Derya Uluğ’a tuz Lambası ve çiçek hediye etti.

 

Konseri, öğrencilerin arasında izleyen ve konser boyunca sürekli öğrencilerle zaman geçiren Rektör Ayrancı, öğrencilerin isteklerini kırmadı ve kendileri ile bol bol fotoğraf çektirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 2952 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum