"Mavi Gömlek"in Kişisel Sergi Ödülüne Layık Görülen İlk Sanatçı Oldu

ÇAKÜ Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Arş. Gör. Dilek Toluyağ, “ Böylesine önemli bir yarışmada ödül almaktan ve Çankırı Karatekin Üniversitesini başarılı bir şekilde temsil etmekten çok mutluyum." dedi.

"Mavi Gömlek"in Kişisel Sergi Ödülüne Layık Görülen İlk Sanatçı Oldu
03 Mart 2021 - 21:33
Öğretim Elemanımız “Mavi Gömlek”in Kişisel Sergi Ödülüne Layık Görülen İlk Sanatçı Oldu

27 Şubat Dünya Ressamlar Günü nedeniyle Cap Gallery’nin düzenlemiş olduğu “Mavi Gömlek” Uluslararası Karma Sanat Sergisi’nde ilk defa bir sanatçıya kişisel sergi ödülü verildi.

Bu yıl online olarak düzenlenen ve 35 sanatçının katıldığı sergide, kişisel sergi ödülüne layık görülen sanatçı ise Çankırı Karatekin Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Arş. Gör. Dilek Toluyağ oldu.

Toluyağ layık görüldüğü bu ödülle, önemli bir başarı elde ederek “Mavi Gömlek” Uluslararası Karma Sanat Sergisi’nin ilk kişisel sergi ödülünü alan sanatçı unvanını da kazanmış oldu.

Cap Gallery yaptığı açıklamada, “Mavi Gömlek” adlı Online Karma Sanat Sergisine katılan birbirinden çok değerli sanatçıların; biçim içerik bağlamında sorunsal hale getirdikleri özgün eserleriyle, sanatın farklı alanlarında yeni imgeler yarattıklarından dolayı çok teşekkür ederiz.” dedi.

ÇAKÜ Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Arş. Gör. Dilek Toluyağ, “Böylesine önemli bir yarışmada ödül almaktan ve Çankırı Karatekin Üniversitesini başarılı bir şekilde temsil etmekten çok mutluyum. Her ne kadar kişisel bir sergi olsa da başarı bir ekip işidir. Bu anlamda bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya, dekanımıza ve diğer yöneticilerimiz ile çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Mavi Gömlek (Sinyaya Bluza), 1923’te Sovyetler’de Moskova Gazetecilik Enstitüsü öğrencileri Boris Yujanin ve Viktor Mrozovskiy tarafından kurulan tiyatro topluluğudur. Topluluk ilk yıllarında Türkiye dahil olmak üzere Almanya, Polonya, İskandinavya, Sibirya, Türkistan, Çin gibi ülkelerde turneye çıkarak Sovyet Birliği yurttaşlarını, merkezi Moskova olmakla beraber tiyatro ve oyunlarla topluluğun bir parçası olduklarını düşünmeye teşvik ediyor. Mavi Gömlek Tiyatro topluluğu, kendine özgü bir estetik dil yaratmasıyla beraber eşit, barışçıl, geleneksel formların dışında dönemin avangard hareketini oluşturmuştur. Bu nedenle 20 yüzyılın başlarında yeni bir dünya tasarımı planlayan bu tiyatro topluluğunun 98. Yılı olma sebebiyle hatırlama ve sanata bıraktıkları yeni bir estetik biçimi adına sergimizi gerçekleştirmekteyiz. 
Bu haber 1294 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum