Çankırı'nın Kanayan Yarası Yüzünden Esnaf Ve Polis Karşı Karşıya Geldi

Çankırı’nın en önemli sorunlarından biri olan trafik ve park sorunu esnaf ve vatandaşı karşı karşıya getirdi.

Çankırı'nın Kanayan Yarası Yüzünden Esnaf Ve Polis Karşı Karşıya Geldi
21 Aralık 2018 - 11:09

Esnaf Ve Polis Karşı Karşıya Geldi

 

“Bu esnaf bu sıkıntıları hak etmiyor” Polisimizde bu sıkıntılar yüzünden esnafla karşı karşıya gelmek istemiyor.”

 

Çankırı’nın en önemli sorunlarından biri olan trafik ve park sorunu esnaf ve vatandaşı karşı karşıya getirdi. Buğday Pazarı Mahallesi’nde meydana gelen olayda dükkanına mal indiren esnaf ile trafik polisi araç parkı yüzünden karşı karşıya geldi.

 

Edinilen bilgilere göre dükkanına mal indirmek için yol kenarına aracını park eden esnaf ile aracı bulunduğu yerden kaldırmasını isteyen trafik polisleri arasında tartışma yaşandı. Yaşanan arbede sonrasında bölgeye çok sayıda polis geldi. Çevik kuvvet polislerinin copla müdahale ettiği olaya mahalledeki diğer esnaflarda tepki gösterdi.

 

Meydana gelen olay sonrası AK Parti Çankırı İl Başkanı Celal Kaman’da bölgeye gelerek yaşanan olaylar hakkında hem esnaflardan hem de polislerden bilgi aldı.

 

Yaşanan olaylara tepki gösteren bir esnaf, “Biz dükkanımıza malı nereden indirip bindireceğiz. Yollar zaten daracık. Birde bu park yasakları yüzünden hep ceza yiyoruz” dedi.

 

-Türkiye’nin ve Çankırı’nın Sorunu Öfke Sorunu-

 

Biz  insanların sinirleri hiç olmadığı kadar gergin.

 

Bu olaydan ibret almak lazım, hayat sürprizlerle dolu, bazen hiç ummadığınız şeyler olabilir. Burası bizim mekanımız dersin, çevrene güvenir önüne gelene atar yaparsın, döversin, ben devletin polisiyim, yetkim var,  gücüm var dersin ama işte bir gün birisi çıkar hiç beklemediğin bir şey yapar. Allah esirgesin ne olur biraz anlayışlı olalım. Gerginliğe başvurmayalım.

 

Esnafla Polisi Karşı Karşıya Getirmeyin, Esnafta, Polis de Şehrimizin Gururudur!

 

Kimse burada devleti, esnafı zorda bırakacak bir hareket yapmasın. Ciddi çözümler bulabilmek için yetkiler kafa yorsun.

 

‘Esnafın işini engellemeye çalışmayacaksınız’ diyoruz. Onlarda kurallara uymasını bilir diye düşünüyoruz.

 

Bu durum; kabul edilecek, sineye çekilecek bir durum değildir. Bu problemleri hep birlikte masaya yatırarak çözmek yine hepimizin elinde.

 

Kimse kusura bakmasın “Devletin yolunu kendi tapulu arazisiymiş gibi gasp eden, bunlara yardım ve yataklık eden Belediye sorumlularını sorgulamak lazım. Şu yaşananlara ne gerek vardı? Memleketin içine ettiniz gerçekten. Esnaf ve Polisimizin karşı karşıya geldiği olayı da seyrettiniz. Bu rezalete dur denmeli ve sorumluları bir an önce ortaya çıkarılarak hesabı sorulmalıdır. Esnafımıza da, polisimize de Çankırı’nın en önemli sorunlarından biri olan trafik ve park sorunuyla karşı karşıya gelmemeli…

 

-Sorunlara Çözüm Bulun-

 

Çevredeki esnaflarda yaşananlara üzüldü. Kameralarımıza konuşan esnaflar “Allah yardımcımız olsun. Biz bugün böyle bir muameleyi hak etmedik. Polisle ve zabıtayla karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Biz her zaman bunların mücadelesini verdik. Polis ile esnafı karşı karşıya getirmek mi istiyorlar bilmiyoruz ama; lütfen biraz olsun açık kapı bırakılmalıdır diye düşünüyoruz. Kazayla, cezayla, kavgayla, dövüşle bu sorun ortadan kaldırılmaz, şiddet iyi sonuç değildir.” İfadelerine yer verdiler. Polis verilen emirler doğrultusunda kararında emin olabilir ama; esnafta şehrine ekonomik katkıda bulunarak rızkının peşinde anlayışlı olmak lazım.

 

Çankırı da bir daha bu tür olayları yaşamak istemiyoruz. Kalabalık, ortalığın biraz sakinleşmesinin ardından dağıldı.

 

Bu haber 9821 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 11 Yorum
 • İsmail yıldırım
  5 yıl önce
  Çankırıda bazı esnafların dükkanından çok kaldırımda reyonları var.ekmek kazandıgı müşterisinin yolunu ihlal ediyor kul hakkına giriyor.her medeni şehir gibi bu şehrinde esnaflar için belli saatlerde mal indirilmesine musade edilmeli ama dahada önemlisi şu kaldırım esnaflarına bi çözüm bulun böyle bi görüntü kirliligi olamaz
 • misafir
  5 yıl önce
  Esnafta kaldırımlar babasının malı gibi zabt etmişler. Züccaciyeden, perdeciye herkes dışarı tezgah açmış sanki içeride olunca kimse almıyor. Önce kaldırımdan bir esnafı temizlesinler.
 • mehmet aslan
  5 yıl önce
  Bazı illerde esnafın malzeme indirip yüklediği saatler vardır bu saatlerin dışında araç park yasaktır. Bu gelenek esnafın yıllardır yaptığı uygulama dükkanın yarısı kaldırımda işlerine geldiği gibi başkalarının haklarına tecavüz ediliyor. Yorum yapan olayın olduğu saatte parti il başkanı olaya girmesi doğru değil çünkü memur görevini yapamayacak duruma düşer orada memuru şikayet konusu olur çünkü memur başka zaman başka esnafın yaptığı yanlış sonucu uyarıda bulunamaz bunu belediyenin el atarak düzeltmesi gerekiyor seçimler yakın buda olmaz böyle gelmiş böyle gitmesin.
 • misafir
  5 yıl önce
  Araç yollarını bu kadar küçültüp kaldırımları bu kadar büyültürseniz olacağı bu kardeşim, kaldırımlarda hiç sıkıntı duymadım küçük geliyor yürüyemiyoruz diye ama şikayet hep araç yolunda, ben yaptım oldu zihniyetiyle hizmet yapılıyor vatandaşa hizmet yapılmıyor, zaten Çankırı'nın caddeleri dar, arabayla çarşıya çıkıp bir dükkanın önüne park etmeyi bırak, duraklama dahi yapıp bir ihtiyacımızı alamıyoruz, bence çözüm kaldırımları biraz daha küçültüp caddelerimiz eskisi gibi olmalıdır, problem ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum, saygılar..
 • Utku
  5 yıl önce
  Siyasetin Çankırı da ne kadar ayak işlerine kadar indigi nasılda belli oluyor. Orada ne işin var Kaman? Vali gelsin anlarım Emniyet müdürü gelse anlarım senin ne işin var? Tabi siz basit işlerle uğraşmaktan, taşerondan kadroya gecen adamın çalışacağı yeri belirlemekten ve memur işci şikayetlerine koşturmaktan büyük sorunlara vakit ayıramıyorsunuz. Kurum amirleri bir işciye şs buyurmaktan korkuyor çunkü yarım saat sonra siyasetten Tlf geliyor işte sizin büyük siyasi başarılarınız bundan ibaret.
 • Çankırı Yapraklı
  5 yıl önce
  Esnaf trafiği kitliyor trafik polisine kafa atmak nedir esnaf acınacak durumda değil kazikla kazikla nereye kadar yazık çok yazik
 • SORUNU YAŞAYAN ESNAFLAR
  5 yıl önce
  Çankırı da esnafların kaderi iş yerinin önünde bir araçlık yer ayıramıyor ayırdığı zaman tepki görüyor. Allah için bir düşünün esnafın işi araçla oluyorsa sürekli ürün taşıma yapan bir esnaf ne yapsın? İş yerinin önüne tozlanmış bir araç park edip birdaha uğramayan vatandaşlarımız var. Esnafta mecburen yola park edip yükleme boşaltma yapıyor trafikte fotoğrafı çekip cezayı yazıyor. Ayaz kardeşim esnaf sattığı ürünleri gecemi taşısın sabaha kadarda montaj yapsın diyorsun galiba insaf diyorum sana.
 • SOYKA VATANDAŞ
  5 yıl önce
  HANİ şu çok katlı otopark için istimlak edilip bizim paramızın çarçur edildiği yerler vardı ne oldu!!!!!!!!!!!!!!!....
 • Mehmet Metin
  5 yıl önce
  Oraya gitmesi gereken il başkanı değil. İlgili Emniyet Müdür Yardimcisi ve Vali Yardımcısı
 • AYAZ
  5 yıl önce
  Bu sorun sadece bizim şehrimizde yaşanmıyor. Esnaf arkadaşlar dükkanlarına mal getirme saatlerini trafiğin daha az olduğu gece saatlerinde yaparsa kimse rahatsız olmaz. Ha derse ki arkadaşlar gece de mi çalışacağız hiç mi uyumayacağız? Eski esnaflar sabah ezanıyla dükkan açıyorlardı bunu unutmasın kimse. Şu an o saatte dükkanını açan sayılı esnaf kaldı.
 • melih
  5 yıl önce
  Memlekette şehir planlayıcısı olmazsa olacağı bu. Herşeyi gelişi güzel yaparsan bu olaylar kaçınılmaz.