Çankırı'nın Kurşunlu İlçesinde Bulunan Seramik Fabrikası İşçileri Eylem Yaptı

Okyay "Artık kimsenin dayanacak gücü kalmamıştır. Son çare olarak bu mitingi düzenlemek şart olmuş, sesimizin duyulmasını, devletimizin biz yardımcı olmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Çankırı'nın Kurşunlu İlçesinde Bulunan Seramik Fabrikası İşçileri Eylem Yaptı
16 Ocak 2019 - 19:20 - Güncelleme: 16 Ocak 2019 - 19:34

İşçiler Eylem Yaptı!

 

Çankırı'nın Kurşunlu ilçesinde bulunan bir seramik fabrikası çalışanları yaklaşık 6 aydır maaş almadıkları ve ücretsiz izne çıkarıldıkları gerekçesiyle fabrika önünde ve ilçe merkezinde eylem yaptı.

 

Yaklaşık 100 kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemde çalışanlar adına Salih Okyay, "Çankırı'nın Kurşunlu ilçesinde faaliyetine 2006 yılında başlayan, Avrupa'nın granit sektöründeki en büyük fabrikası olarak gösterilen fabrikamız, 2013 yılında çalışanlarına yaşattığı sorun 2018 yılı Kurban Bayramı'ndan sonra tekrar yaşatmıştır" dedi.

 

Grup adına açıklamada bulunan Okyay, "2013 yılında yaşanan sorunlar değerli bakanlarımız, milletvekillerimiz ve belediye başkanımızın desteği ile çözülmüş ve fabrikamız yeniden açılmıştı. Fakat bu süreç 2018 yılı Kurban Bayramı'na kadar sürmüştür. 2013 yılında yaşanan işçi mağduriyetleri tekerrür etmiş ve çalışanların çoğu ücretsiz izne çıkarılmıştır. Ücretsiz izne çıkarılan çalışanların çoğunun ücretsiz izne çıkarken imzalanması gereken evraklar düzenlenmemiş ve imzaları yoktur. Bununla beraber çalışanlar yaklaşık 6 aydır maaşlarının yarısını bile alamamıştır. Bu sıkıntılı sürecin kış aylarına denk gelmesi çalışanlarımızın mağduriyetini daha da artırmaktadır. Faturalarını, kredilerini ödeyemeyen çalışanlar bundan daha kötüsü olan hayatlarını deva ettirebilmeleri için gerekli gıdaları alamamaktadır. Bunun yanı sıra evli ve çocuklu arkadaşlarımızın iş sıkıntısı yüzünden aileleri dağılma eşiğine gelmiştir" diye konuştu.

 

Okyay fabrikada yapılan toplantıda alınan kararların yerine getirilmediğini ifade ederek, "Her geçen gün daha da ümitsizleşen çalışanlarımız son çareyi Ankara'daki holdinge gidip seslerini duyurmak için girişimde bulunmak istemiş ama gitmelerine birkaç gün kala bir toplantı düzenlemiştir. Toplantı sonunda alınan kararlara göre Aralık ayı sonuna kadar 1'er maaş verilmesi, Ocak ayı içinde kalan maaşların hepsinin kapatılması, eski tarihten başlamak üzere var olan tazminatların Mart ayı ile birlikte yatırılmaya başlanılması, Ocak ayı içinde fabrikanın faaliyetine geçirilmeye çalışılacağı konularında mutabakata varılmasına rağmen, aralık sonuna kadar yatırılması gereken 1'er maaşın sadece 3'te 1'lik bölümü yatırılmıştır. Verilen ilk söz yerine getirilmemişken diğer sözlerin nasıl ve ne zaman yerine getirileceği konusunda kaydılar oluşmaktadır. Artık kimsenin dayanacak gücü kalmamıştır. Son çare olarak bu mitingi düzenlemek şart olmuş, sesimizin duyulmasını, devletimizin biz yardımcı olmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

Yapılan açıklama sonrasında Kurşunlu ilçe merkezinde tekrardan bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklama sonrasında toplanan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu haber 3939 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • satılmış ÇATALTEPE
  1 yıl önce
  bu işçi arkadaşlar neden madur oluyor on paralık bazı işletmelere kayyum atanıyor da dev gibi seramik fabrikasına neden kayyum atanmıyor bu işçılerin maduriyetleri konusunda hiç bir siyasetçiden ve basından gündem yok kaybeden ÇANKIRI MIZ.
 • melih
  1 yıl önce
  Seramik fabrikası ilk açıldıgından beri böyle. Yönetim katında bi fırıldaklar dönüyor. Kapatsın gitsin fabrikayı millette bari fabrikaya ümit bağlamaz.