Çankırı'nın Kaderiyle Oynayanlar Şapkasını Önüne, Elini Vicdanına Koysun Düşünsün (Özel Haber)

Araştırmacı, usta gazeteci Mustafa Çelik, "Kendi siyasi çıkarları için güzel Çankırı’mızı alet edenler olduğu müddetçe biz kaybetmeye mahkûm olacağız." dedi. Tüm Çankırılıları göreve davet etti.

Çankırı'nın Kaderiyle Oynayanlar Şapkasını Önüne, Elini Vicdanına Koysun Düşünsün (Özel Haber)
05 Şubat 2020 - 02:57 - Güncelleme: 05 Şubat 2020 - 10:33

Şapkalar Öne, Eller Vicdana Konsun!!!

Türkiye'miz ve Çankırı'mız ile ilgili istatistikler açıklandı. Türkiye’nin nüfusu 83 milyonu geçti. Çankırı nüfusu 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla 195 bin 789 kişiye geriledi. Çankırı'nın ise nüfusu 21.000 kişi azaldı. (Muhtarlık seçimleri dolayısıyla taşınan oylar çoğunluğu oluşturuyor) Bebek ölüm oranı binde 4.6'dan 13.8'e çıktı bu vahim bir durum, İnşaat sektöründe de büyük kayıplar var, okur yazar oranında ve eğitimde ülke ortalamasının gerisinde kaldık. Turizm de hiç kıpırdanma yok. Sevindirici olanlar ise tarım ve hayvancıkta üretim ve ihracatımız artmış. Tüm Çankırı'lılar şapkasını önüne, elini vicdanına koysun düşünsün herkesin bunda vebali var.

Kendi siyasi çıkarları için güzel Çankırı’mızı alet edenler olduğu müddetçe biz kaybetmeye mahkûm olacağız. Bunu Çankırılara mal etmek yanlış bir anlayıştır seçilen vekil ve il başkanına sormak lazım ve Çankırı’yı kritik noktalarda yöneten yöneticilere mal etmek daha doğru olur. Toplumu nasıl yönlendirirseniz ve nasıl sahip çıkarsanız o yöne eğilim sağlar bilmem anlatabildim mi?

Çankırı mevcut yaşayanlarına kaliteli hizmet sunabilsin. Eğitim, Sağlık, Emniyet gibi alanlarda üst sıralarda olsun yeterli. Nüfusu artırıp, farklı illerden göç aldırıp kozmopolit yapmaya gerek yok. Kendi halinde kendi kültürüyle kavrulan şehir olması da aslında bir kazançtır. Her yer uygun arsa ve arazi iken, Çankırı merkeze sıkışmış kalmış, örnek verecek olursak bazı şehirlerin arka bahçesi gibi bahçesiz kalitesiz bir şehirleşme görüntüsüne bürünmüş olmuşuz. Şehirde yık orayı burayı, yerine yenisini yapma veya değerlendirme. Al sana ondan sonra metruk alan, başıboş arsa. Bir şey yapmayacaksın, niye yıkıyorsun kardeşim o zaman? Şehre yakışıyor mu çirkin görüntüler. Asla yakışmıyor. Biliyorum ve inanıyorum ki siz yöneticilerde, siyasetçilerde bu görüntülerden hoşnut değilsiniz. Saklamanın, savsaklamanın bir anlamı yok dostlar.

Yaranlar, Şehitler Diyarı, Tuzun Başkenti Çankırı’yı Bu Hale Getirenler Utansın!

Çankırı Üzerinden Zevk, Sefa, Siyaset Yapmak, Rant Sağlamak Yetmezmi Artık? Bunlara Dur Demenin Zamanı Gelip Geçmedi mi Dostlar??? 

Şehri bu hale getirenlerden hesap sorulmalı, şehri kasabaya çeviren ve emeği geçenleri Allah bildiği gibi yapsın. Sanki arsa imkanı, arazi imkanı yok gibi. Tamam, dağ taş kır ama bari şehrin içi yem yeşil olsa insanın içi açılsa. Ben bir Çankırı'lı olarak çok göç almasını istemiyorum, rant sağlanmasını da istemiyorum. Dediğim gibi, derslik başına öğrenci sayısı, doktor başına hasta sayısı, nüfusa oranla düşük suç oranı ve yol, köprü, kavşak, parklar gibi altyapılar hedeflense yeterli. Azimli olunursa bunlar başarılabilir. Yaşanabilir kent böyle olur, göç almakla değil. Elbette köye dönüşler desteklenmeli, et bu kadar pahalı iken Çankırı’da ilçelerimizde, tüm köylerde meralar boşuna duruyor... Yalansa yalan, yanlışsa yanlış diyelim. Hayvancılığın anan merkezi olan Çankırı’mıza nedendir bilinmiyor ama; “Bir Veteriner Fakültesi” niye kurulmuyor? Fakülte kurup açıyorsun dershanen yok. Kalkıyorsunuz biz Çankırı Karatekin Ünüversiyesiyiz diyorsunuz. Sonuç tabiiki kelime oyunu.

Bazıları Bana Kızıyormuş. Yok, Efendim Neymiş; Çok Eleştirip Muhalefet Yapıyormuşuz. Toplantılarda Çok Soru Soruyormuşuz. Hadi Oradan Geri Zekalı Adam…

Evet, Çankırılı olmakla gurur duyuyoruz. Hayatımı, ömrümü sevrek yaptığım işime, canımı da çok sevdiğim başta ailem ve çocuklarım olmak üzere vatanıma, Çankırı ve Çankırı insanına adadım. Çankırı’ya iş sahası açılmıyor. Ancak sadece seçim zamanı gelinip oy isteniyor, ondan sonra arkaya bakılmıyor. Her kim bu şehrin kaymağını yediyse Allah rızası çıksınlar konuşsunlar. Seçilmişler, Siyasiler, Belediye Başkanları şehre faydalı olarak ne kazandırdınız? Kimler şehri için, kimler cebi ve yandaşları için çalışıyor onlar da çıksın meydana da görelim, bilelim. Bu doğruları yazmak eleştiri ve muhalefetse Allah sizi bildiği gibi yapsın. Kimsenin şüphesi olmasın ki doğruları anlatarak kamuoyu ile paylaşmak adına yine yazacağız, yine eleştireceğiz.

Destek yok denecek kadar az. O nedenle Çankırı aslında çalışkan insanlarla dolu, ancak doğru dürüst doyurucu iş sahası yok. Şehir merkezimizden olsun, ilçelerimizden olsun, köylerimizden olsun bazı hemşerilerimizde ne yapıyor ekmek için mecburen Çankırı dışına gidip çalışılıyorlar. Bir Şabanözü Organize Sanayimiz var, birde Lastik Fabrikamız var ona da komşu şehir ve ilçelerinden işçi getir, götür yapıyoruz. Korgun Organize Sanayi can çekişiyor, Çerkeş, Kurşunlu kör, topal ayakta durmaya çalışıyor. Ilgazımıza ise komşu vilayet Ilgaz bizim demeye başladı. Yanlış mı konuşuyoruz acaba?

www.haberci18.com yöneticisi olarak bende köylü çocuğuyum. Bir kurumumuzdan işçi emeklisiyim. Sağlam memleket milliyetçisiyim. Esnaflık yaparak Çankırı’da kazanmış, Çankırı ekonomisine katkıda bulunan iyi bir araştırmacı-yazar gazeteciyim. Şehrimi ve insanlarını düşünen, Çankırı aşığı, eline, diline, beline sahip olan yaranım. Ziyaret ve gezi amaçlarım dışında şehrimi terk edip başka hiçbir vilayete gitmedim, gitmemde. Karatekin Mahallesi, Damlamca Cad. Kireççi Sokak, (Tahtaköprü) bebesi olarak Çankırı doğdum, Cenabı Allah’ım nasip ederse Çankırı’da da öleceğiz. Evim, ailem, çocuklarım, kısacası her şeyimiz Çankırı dadır. Aile mezarlığım ise 1.ci mevkii Sarıbaba dadır.

Nedenine gelince, “Anca zaman gelecek köyüne dönme olayı artacak. Artık büyük şehirlerde yaşamak içler açıcısı oldu. 10 Km yol 1-1,5 saatte gidiliyor. Trafik yoğun. Sabah saat 06-07 de evinden çıkıp yola koyulacaksın, çıkıp servise binip işine varacaksın bu çileyi çekmek zorlaştı dostlar. Bu sebeple köye dönüş başlamalı, iş sahaları açılmalı, her şey devletten beklenmemeli artık. Türkiye bir tarım ülkesi olması sebebiyle tarıma destek sağlanıp bende dahil ilçelerimize, köylerimize geri dönülmeli bu yaşananlara göre de yol haritası çizilmeli, hayat sürmeli diye düşünüyorum.

Rakamlar Ortada

Şehit Veren Çankırı, Vergisini Ödeyen Çankırı, Vatansever Çankırı, Her Seçimde İktidara 0/0 85-90 Oy Vererek İlk Üçe- Beşe Girende Çankırı!

E; Geriye Ne Kaldı? Kimse kusura bakmasında, “Hizmet alamayanda, kandırılanda, boş vaatlerle aldatılanda, oyalatılanda yine Çankırı”

Uyan Çankırı Uyan

Haydi, Çankırılı şehrine ve memleketine sahip çık. Mutlaka her sene; yaylanıza, köyünüze, ilçenize, ilinize gidin gelin, çocuklarımıza, şimdiki gençlerimize şehrimizi iyi aşılayın. İnsanlar hısım, akrabasını tanımaz hale geldi. Çankırı esnafından alışveriş yapın, yapalım kazanan şehrimiz olsun, biz Çankırılılar olsun. İkametiniz memleketinizde olsun, daha fazla yatırım alabilsin ve şehir kalkınabilsin. Bu da seçme ve seçilmeyi iyi bellemekle olacak Çankırım unutma.
www.haberci18.com İnternet Medya Yöneticisi Mustafa Çelik


Şehitler, yaranları diyarı, kaya tuzunun başkenti güzel Çankırı'mızdan görüntü..
 

Bu haber 7582 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Emine
    3 ay önce
    Ağzınıza sağlık aynı düşüncelerimize tercüman olmuşsunuz ama ne yazık ki siz ve hakkını aramasını bilen birkaç kişi dışında bu konuyu dile getiren ve elini taşın altına koyan çıkmıyor. Bu devran böyle geldi böyle gider mantığındaki insanların zihniyeti nasıl değişecek kim dur diyecek keşke lafta kalmasa hiçbirisi.