Doruk Otel Milli Parklar Müdürlüğüne Teslim Edilecek

Çankırı bölgesindeki Çankırı Özel İdareye ait 52 oda 150 yatak kapasiteli Doruk Otelinde sezon öncesi faaliyeti durduruldu.

Doruk Otel Milli Parklar Müdürlüğüne Teslim Edilecek
29 Aralık 2019 - 19:24

Doruk Otel işletmecisi tarafından atıl bırakıldı.

Alınan kararla Doruk Otel Milli Parklar Müdürlüğüne devir edilecek. Ilgaz Dağı Kayak Merkezinde bulunan ilk tesislerden biri olan, Kastamonu bölgesindeki Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ait Dağbaşı otelin geçtiğimiz yıllarda kapanmasından sonra, Çankırı bölgesindeki Çankırı Özel İdareye ait 52 oda 150 yatak kapasiteli Doruk Otelinde sezon öncesi faaliyeti durduruldu.

Dağbaşı Otelin kafeterya bölümü kış sezonlarında günübirlikçilere hitap etmek üzere her sezon işletmeye kiraya verilirken, Ilgaz Doruk Otelin Kafeteryası ise sadece bu sezon açık kalacak.

Adı Dünyaca tanınan Ilgaz Dağı’nda 1988 yılında Doruk Otelle başlayan ilk turizm faaliyeti, bugün itibarıyla özellikle Kastamonu bölgesinde önemli aşama kaydetti.

Edinilen bilgilere göre; Çankırı’nın Ilgaz Dağındaki tek oteli olan Doruk Otel, Ilgaz Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Ilgaz Belediyesi tarafından yalnız günübirlikçiler için kafeterya bölümü sezon bitene kadar çalıştırılacak. Daha sonra otel, Kastamonu Ilgaz Dağı Milli Park Müdürlüğüne devir olacak

Dönemin Valisi Erbay Fiş tarafından turizme kazandırılan 30 yıllık Ilgaz Doruk Otel açık olduğu ilk yıllarda ve dağda tek özel otel olması nedeniyle o dönemlerde birçok iş insanı, Bakan, bürokrat, sanatçı, siyasetçi ve sporculara ev sahipliği yapan önemli bir konaklama tesisiydi.

Doruk Otelin yıkılacağı yerine devasa bir otelin yapılacağı siyasi çevreler tarafından ifade edilirken, yeni yapılması planlanan otelin Milli Parklara bırakılabileceği görüşü ileri sürülüyor.

Halen Çankırı- Kastamonu il sınırlarında kalan ve Ilgaz Dağı Kayak Merkezinde 2 özel, 4 kamuya ait misafirhane, 2’si kapalı toplam 8 otel ile Kastamonu bölgesinde bir telesiyej, bir Teleski bulunurken, Çankırı tarafında ise bir telesiyej bulunuyor.

Konu hakkında Çankırı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, “Otel işletmecileri tarafından atıl bırakıldığı için Milli Parklara teslim ediliyor. Özel idare oteli Milli Parklardan kiralayıp işletmecilere kiraya veriyordu. Mülk sahibine teslim edilecek. Özel idare ile Milli Parklar Müdürlüğü kiralama sözleşmesi yaparken 1 ila 5 milyon TL yatırım yapılması halinde sözleşmenin 15 yıl uzatılacağı sözleşmede yazıyordu. Böyle bir yatırım yapılmadı.

Otel işletmecileri tarafından atıl bırakılan otelin konaklama bölümü kış sezonu boyunca kapalı olacak ve oraya giden günübirlikçilerin Doruk’ta kafeterya, kantin, tuvalet vs. ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Ilgaz Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Ilgaz Belediyesi tarafından kış sezonu boyunca işletme (konaklama hariç) yapılacak.” dedi.

Yıldız, Doruk Otel hakkında büyük bir projenin olduğunu gerek otelin yıkılıp daha büyük bir tesis yapılacağı gerek otelin baştan tadilata gireceğini ama hangi şeklide ilerleyeceği konusunda tam olarak birşey söyleyemeyeceğini belirtti.
 

Bu haber 2998 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Zeynep tj
  1 ay önce
  Ilgaz Kastamonu'nun mu ki oraya bırakılıyor?
 • Ahmet a
  1 ay önce
  Ben yanlışmı anladım neden kastomunuya bırakılmak gibi bi düşünce var adamlar iyice sahiplendi ılgazı