Çankırı Profesyonel Aşçılar Derneği Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde İlimizi Temsil Etti

Çankırı’yı temsilen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesine Profesyonel Aşçılar Derneği katılarak kentimizin yumurta tatlısı, Kaya tuzu, Eldivan çöreği, Çankırı kavunu, Çankırı helvası, tarhana, erişte gibi ürünlerimiz tanıtıldı.

Çankırı Profesyonel Aşçılar Derneği Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde İlimizi Temsil Etti
26 Eylül 2019 - 11:45

Türkiye'nin dört bir yanından oda ve borsaların stant açtığı coğrafi işaretler fuarı da renkli etkinliklere sahne oldu.

 

2.Uluslararası coğrafi işaretli ürünler zirvesi Ankara ticaret odasında düzenlendi.

 

ATO Congresium Kongre ve Sergi Salonu'nda gerçekleştirilen zirvenin ilk oturumu "Coğrafi İşaretlere Uluslararası Yaklaşımlar" başlığıyla yapıldı.

 

Ankara Ticaret Odası'nın standında Başkent'e özel yöresel lezzetler ikram edilirken, ekranlarda yayınlanan filmleri de büyük ilgi gördü.

 

2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nin ilk gün akşam programında da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın Yeşilçam Film Müzikleri konseri gerçekleşti.

 

Çankırı’yı temsilen profesyonel aşçılar derneği katılarak orada yumurta tatlısı, tuz, Eldivan çöreği, Çankırı kavunu, Çankırı helvası, tarhana, erişte tanıtıldı.

 

Stand Yoğun İlgiyle Karşılandı

 

Ziyareti öncelikle T.C. Cumhurbaşkanı eşi Emine Erdoğan yaparak ürünler hakkında bilgi aldı. 3 gün süren programda Çankırı ürünleri sunumu ve ikramları yapıldı. Çankırı yöresel ürünleri her zaman tanıtmak için bulunan Çankırı profesyonel aşçılar derneği her zaman bu taşın altına elini atmaya hazır. Dernek başkanı Hayrettin Karaoğlu biz bu yola çıkarken Çankırı’yı en iyi şekilde temsil edeceğini ve tanıtacağını söylemiştik. Sonuçta en iyi şekilde temsil etmeye de başladık. Karaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: Dernek olarak böyle programlara katılırken kurum müdürlerinden ve esnaftan destek olmalarını ve arkamızda olmalarını daha büyük işlere imza atacaklarını söyledi.

 

Türkiye Aşçıları Federasyonuna bağlı olan Çankırı Profesyonel Aşçılar Derneği Zeki Açıköz başkanın da desteğiyle büyük hizmetlere ve projelere hazır.

 

Çankırı İçin Her Şeye Hazırız Diyerek Yanlarında Olanlara Teşekkür Ettiler

 

Programa katılımda desteklerinden dolayı Çankırı Milletvekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Salim Çivitcioğlu beye, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen beye, Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafçı beye, İl Turizm Müdürü, Mustafa Kemal Karatatar beye Helvacıoğlu firmasına, Yaren Tuz Lamba Firmasına, Med Mar Salti Tuz Fabrikası ve Safir Tuz Fabrikasını teşekkür ederiz. Çankırı İçin Her Şeye Hazırız diyerek yanımızda oldular, hepsine ayrı ayrı teşekkür ederiz ifadelerine yer verildi.

 

ATO Congresium Kongre ve Sergi Salonu'nda gerçekleşen açılış töreninde konuşan Emine Erdoğan, Ankara Ticaret Odası başta olmak üzere zirvenin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi kutlayarak, "Bu çabayı Anadolu'nun mirasına sahip çıkmak olarak görüyorum. Ülkemizin her köşesinden çıkan zenginliği tescillemek takdire şayandır" dedi. Coğrafi işaret tescili alabilecek ürün sayısının 2 bin 500'e yakın olduğunu kaydeden Erdoğan, "Elimizin altıda müthiş bir potansiyel var. Çünkü Türkiye medeniyetlerin doğumhanesi, farklı çeşitlilikleri barındıran bir çeşitlilik havzasıdır. Bu muhteşem hazine bitkiden tekstile, esanstan gastronomiye kadar her alanda kendini ortaya koymaktadır" dedi.

 

Ekonominin küreselleşmesiyle birlikte, üretimin standartlaşmasının beraberinde geldiğini anlatan Erdoğan, bu durumun dünyada uzunca bir süre yenilik gibi görülmekle birlikte kendini tekrar eden bir üretim hayatıyla insanı karşı karşıya bıraktığını söyledi. İnsanların artık otantik değeri olan, bir hikâye taşıyan ürünleri tercih ettiğine dikkat çeken Erdoğan, "İşte bu noktada Türkiye bir cennet ama iş coğrafi işaret tescili almakla bitmiyor. Bu ilk adım. Önemli olan sonrasında ne yaptığınız. Burada gençler için büyük bir fırsat mevcut. Gençlerimiz vizyonlarını ve enerjilerini bu işe katarlarsa dünya markalarının kısa sürede ortaya çıkması hiç zor değil. Bu süreçte en önemli unsur tasarım. Yerel ürünü öyle bir tasarımla buluşturmalıyız ki dünyanın öbür ucunda tamamen farklı kültürde yaşayan insanlar için cezbedici hale gelebilsin" diye konuştu.

 

Türkiye'nin son dönemde her alanda millileşme gayreti içinde olduğunu, teknolojiden tarıma kadar her alanda büyük mesafeler kat edildiğini anlatan Erdoğan, işe tohumdan başladıklarını ve Ata tohumu konusunda önemli adımlar attıklarını söyledi.

 

Dünyanın global markalara doyduğu dönemde fark oluşturabilmek için yerel olanın dünya sahnesine taşınması gerektiğini belirten Erdoğan, "Yerel olanı bilip hazmetmeden evrensel olamayız. Eğer ülkemizin her bir bölgesini fasikül fasikül okuyabilirsek henüz keşfedilmemiş ve tüm dünyada çığır açmaya gebe nice hazine görürüz" dedi.

 

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün ve Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi'nin verilerine göre, sahte ve taklit ürünlerin küresel ticaretteki payının yüzde 3.3'e ulaştığını kaydeden Erdoğan, "Bu haksız kazancın önüne geçilmesi ve fikri mülkiyet haklarının korunması da coğrafi işaretli ürünlerin artmasından geçmektedir. Resmi kalite işareti olan coğrafi işaret tescilinin ürünün pazarlama gücüne güç kattığı da bir gerçektir. Eğer biz coğrafi işaret almaya aday ürün potansiyelini iyi kullanabilirsek ekonomik anlamda da yeni kulvarlarda koşacağız" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 2174 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum