Çankırı Şabanözü Kutluşar Barajının Yapımı Devam Ediyor

Projenin Fiziki Gerçekleşmesi % 62 seviyesindedir.

Çankırı Şabanözü Kutluşar Barajının Yapımı Devam Ediyor
11 Kasım 2019 - 10:08 - Güncelleme: 11 Kasım 2019 - 17:57

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Çankırı iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Çankırı ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Çankırı ilimizde nasibini aldı.

 

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

 

Bu kapsamda Çankırı Şabanözü ilçesinde yapımına devam Kutluşar Barajında depolanacak su ile 2 bin 920 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’ Kutluşar barajının temelden yüksekliği 43 metre olup, 900.000 m³ su biriktirme hacmine sahip olduğunu belirtti.

 

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

 

Genel Müdür Aydın, ‘Çankırı Şabanözü Kutluşar Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verimin artacağını hem de yörede ürün çeşitliliğinin sağlanacağının altını çizerek, bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 2 milyon 160 bin TL gelir artışı sağlanmasın hedeflendiğini ifade etti.

 

Projenin Fiziki Gerçekleşmesi % 62 seviyesindedir.

 

 

 

 

 

Bu haber 2992 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum