Çankırı'da Yeni Bir Mezarlık Yeri Sorunu Var mı, Yok mu (Özel Haber)

Çankırı’nın Ağırlık Yükünü Çeken Sarıbaba Aile Mezarlığımızda Doluluk Oranı Nedir? Sarıbaba'da Genişletme Çalışmaları Yapmayı Düşünürmüsünüz?

Çankırı'da Yeni Bir Mezarlık Yeri Sorunu Var mı, Yok mu (Özel Haber)
21 Ekim 2020 - 09:07 - Güncelleme: 21 Ekim 2020 - 09:23

‘Her nefis ölümü tadacaktır’ hadisi insanlara mezarlığı ve ölümü hatırlatırken birçok kişi de asri mezarlıkta yer sorunlarının olabileceğini düşünerek konuyu masaya yatırmamız talebinde bulundular.

Acaba?

Çankırı’nın Ağırlık Yükünü Çeken Sarıbaba Aile Mezarlığımızda Doluluk Oranı Nedir?

Vatandaşlardan gelen talep üzerine Çankırı Sarıbaba Aile Mezarlığında mezar sıkıntısı bulunup bulunmadığı konusunu araştırdık.

Kentin aşırı derecede göç alması, vermesi nedeniyle yeni bir mezarlık alanı olması gerektiğini açıklayarak Sayın Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Esen ve ekibini uyaralım diye düşündük.

“Aile mezarlığımız yoktur, almayı düşünüyoruz diye konuşan, Sarıbaba asri mezarlıkta yer kalmamış diye konuşan vatandaşlarımızın sohbetlerine tanıklık ettik.”

Sarıbaba Aile Mezarlığının kentimize yetmeyeceğini söyleyebiliriz. Bu ifadelerimiz ilginç olarak karşılanmasın. İleriyi görerek uzun yıllar sıkıntı olmayacak bir şekilde Çankırı için yeni mezarlık alanlarının oluşturulması lazım.

Ölüsüne Hayrı Olmayanın Dirisine de Hayrı Olmaz Derler!

Vatandaşın Bu Yöndeki Endişesi Bizi Daha da tetikledi. Yeni Bir Tartışmanın Fitilini Ateşledik. Doğrumu Yaptık Yanlış mı Yaptık? Ne Dersiniz? Yorumlarınızı alalım.

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak gördüğümüz lüzum üzerine özel haberlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Yönetmen Mustafa Çelik, Benim de Derdim Çankırı'ya Hizmet Yapılmasıdır. Çankırı'nın Yerli Bir Evladı Olarak Ne Kadar Çabaladığımız, Çankırı İçin Kendimizi Ne Kadar Riske Attığımız Aşikar. Tartışmasız. Yani Yalnız Savaşıyoruz." Cenab-ı Allahıma sığınarak yoluma, mücadeleme devam ediyorum. Bu Hizmetimizden rahatsız olanlarda yok değil...

Mezarlık ziyaretinde bulunarak memlekete yeni bir mezar yerine ihtiyaç duyulduğunu düşünerek yeni mezar yerine ihtiyacımız var mı, yok mu bu konuyu işleyelim dedik. 87.000 nüfuslu Çankırı’da yeni bir mezar yeri için ihtiyaç duyulabileceğini düşünerek çözümünü şimdiden bulalım, memleketin bir sorunu haline geleceğini düşündüğümüz mezar yeri sıkıntısına şimdiden neşter vuralım istiyorum.

Sarıbaba Mezarlığında Genişletme Çalışması Gerek; Yada Yeni Bir Mezarlık Yeri Arayışı!

Bu Bir Öneridir...

“Belediyenin aile mezarlığı ile ilgili bir çalışması olursa seviniriz. Şehre bir mezarlık yetmez bu nedenle yeni bir mezarlık yapılmasını isterim.” Çünkü mevcut mezarlığımız dolmuş. Sonuç olarak yeni bir mezarlık düşüncesi olur mu olmaz mı bilemeyiz diyelim ama önünü iyi görebilen yetkililerinde bu talebe sıcak bakacaklarını düşünüyoruz. Olmazsa bile Sarıbaba Aile Mezarlığımızda genişletme çalışmalarının şimdiden başlatılmasını duyururuz. Kentimize yeni bir mezarlık yapılsın ancak şehir merkezine yakın olursa daha iyi olur. Ulaşım sorununun olmaması lazım. Vereceğiniz bilgilerden, yacağınız açıklamalardan dolayı şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.
 


Bu haber 4059 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Direnç ASLAN
  1 ay önce
  Çankırı Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü Mezar yeri sorduğunuzda dik bir bayır gösteriyor ve düzlüklerde mezar yeri kalmadığını söylüyor gösterdiği yerlerde ayakta durmak mümkün değil aşağı yuvarlanırsınız. Çankırı'mızın bir an önce yeni mezarlık yeri bulması lazım.
 • Sinan Öztürk
  1 ay önce
  Mezarlıkta parsel olması lazım bu yapılırsa boşta çok yer çıkacaktır.
 • İbrahim Zencirci
  1 ay önce
  22.12.2013 de bu konu hakkında yazmıştım....“Bunu duymuş muydunuz? Son on yılda Sarıbaba Mezarlığına 2 bin 123 kişi defnedilmiş. Bu yılın 12 Aralık’a kadar bilançosu da 202 kişiymiş. Mezarlıklar Müdürlüğüne açıklamasına göre, Sarıbaba’ya her yıl ortalama olarak 200 civarında kadınlı-erkekli vatandaş defnediliyormuş. Sarıbaba’ya gitmek için erkekler, kadınlara göre biraz daha çabuk davranıyorlar. Erkeklerin neden bu kadar ivdiğini (acele ettiğini) ve neden çok istekli olduğunu da anlayabilmiş değilim. Veya tersini de düşünebiliriz? Kadınlar neden ayak sürürler. Yetişen yatıyor, şanslı son üç bin kişi… Çankırı Belediyesi Mezarlık Müdürlüğü verilerine göre, Çankırı Mezarlığındaki kayıtlı mezar sayısı ise 25 bin 390 mış. Ben Sarıbaba’nın nüfusunu daha fazla sanırdım. Köye kente giden, dağda bayırda kalan var demek ki. Çok fazla yerin kalmadığı belirtilen Çankırı mezarlığının, yaklaşık 3 bin kişi daha alabileceği ifade edilmiş. Kaba bir hesapla, her yıl ortalama olarak, kadınlı-erkekli 2