Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Çanakkale Ruhunu Yeniden Yaşadı

45 kişilik kafile 27.28.29 Eylül tarihleri arası İstanbul ve Çanakkale’ye gitti. Şehit ve Gazi aileleri, üç günlük gezinin ardından Çankırı'ya döndü.

Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Çanakkale Ruhunu Yeniden Yaşadı
03 Ekim 2019 - 14:22

Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından "Şehid'in emanetine sahip çıkıyoruz." projesi kapsamında düzenlenen organizasyon ile 45 kişilik kafile 27.28.29 Eylül tarihleri arası İstanbul ve Çanakkale’ye gitti. Şehit ve Gazi aileleri, üç günlük gezinin ardından önceki gün Çankırı'ya döndü.

 

Kafile bu yolculukları esnasında başta Eyyüp Sultan Hazretleri olmak üzere İstanbul'un kıymetli şahsiyetlerinin kabirlerini ziyaret etti. Daha sonra sırasıyla, Panorama 1453, Sultan Ahmet Tarihi Camii, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya ve Miniatürk Müzelerini ziyaret ederek, Çanakkale savaşının yaşandığı ve dünya tarihinin gördüğü en büyük savunma savaşına tanıklık eden Şehitler Diyarı Gelibolu Yarımadasında Çanakkale şehitliklerini ziyaret edip dualar okudular. Aziz Şehitlerimizin ve Gazilerimizin çarpıştığı toprakları görme imkanı buldular.

 

Akbaş Şehitliği, Seyit Onbaşı Anıtı, Şahin Dere Şehitliği, Çanakkale Anıtı, Sargı Yeri Şehitliği, Kanlı sırt, 57. Alay Şehitliği, Kesik dere Şehitliği, Conkbayırı ve Kilitbahir Kalesi, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi gibi tarihi atmosfere sahip yerler ziyaret edildi. Vatan uğruna can veren şehitlerin kahramanlık hikâyelerini dinleyen Şehit ve Gazi aileleri, Çanakkale ruhunu görerek, duyarak ve hissederek yeniden yaşadılar.

 

Geziyle ilgili bir açıklama yapan Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Yüksel Teke, "Aziz Şehitlerimiz ile Kahraman Gazilerimize Vefa, bizlere emaneti olan Anne, Baba Eş ve Çocuklarına hizmet sözümüz var. Boş durmamız asla mümkün değil. Bu nedenle “Şehidin Emanetine Sahip Çıkıyoruz” projesi kapsamında İstanbul ve Çanakkale Gezisi düzenledik. Bu projenin hazırlanmasında ve hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

 

Vatanı, bayrağı, mukaddesatı ve milleti için can veren Şehitlerimizle aynı değerler için yaşamlarını tehlikeye atan ve bu uğurda uzuvlarını kaybeden Gazilerimizin Ülkemize emaneti olan ailelerini sosyal, kültürel ve psikolojik açıdan destekleyerek onların yalnız olmadıklarını hissettirmek, onları sosyal hayata dâhil etmek ve Şehitlik, Gazilik makamının ve Askerlik gibi Milli-manevi değerlerimizin farkında olan bir nesil yetiştirmeye katkı sağlamayı amaçlamaktayız.

 

Çanakkale bizim için müstesna bir yer. Orada destanlar yazan Aziz Şehitlerimiz yatıyor. Vatanı, milleti, inancı ve onuru için yaşamlarını feda ederek kanlarıyla suladıkları Çanakkale'yi geçilmez ilan eden şehitlerimize oradaki anlamlı maneviyatı yerinde yaşamak ve dua etme imkanı bulduk. Şehit yakınlarımız ve gazilerimiz geziden oldukça memnun döndüler. Onlar için de büyük bir moral ve motivasyon oldu.

 

Bu vesileyle tüm Şehitlerimizi ve ebediyete göç eden tüm gazilerimi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz. Ruhları şâd, mekanları cennet olsun.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 6435 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yüksel TEKE
    7 ay önce
    Aziz Şehitlerimizin bizlere emaneti olan Aileleri için ne yapsak Azdır.. İnşallah Bu ayın ortalarında sırada Konya İli Mevlana Hz. Ziyaretimiz var... GAZİ Başkan Yüksel TEKE