Tarım Lisesinde Modern Hayvancılık ve Süt Üretim Tesisi Yapım Çalışmaları Başladı

İlimiz Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde KUZKA (Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı) işbirliğinde...devamını okuyunuz.

Tarım Lisesinde Modern Hayvancılık ve Süt Üretim Tesisi Yapım Çalışmaları Başladı
24 Eylül 2023 - 17:26 - Güncelleme: 24 Eylül 2023 - 17:30
Tarım Lisesinde Modern Hayvancılık ve Süt Üretim Tesisi

İlimiz Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde KUZKA (Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı) işbirliğinde Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) 2022 çalışmaları kapsamında Hayvancılık ve Süt Üretim Tesisi yapım çalışmaları başladı.

Program kapsamında düzenlenen Genç Veteriner Sağlık Teknisyenleri İstihdama Kavuşuyor Projesine entegre edilen ve devlet yatırım programı kapsamında kurulum çalışmaları başlatılan tesiste, modern hayvancılık ve süt üretim ekipmanları yer alacak. Toplam 32 baş sağmal inek olmak üzere toplamda 72 adet büyükbaş hayvan kapasiteli tesisin inşaat çalışmalarının 2024 Ocak ayı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, inşa edilen tesiste inek sağımı ve bakımı ile sürü yönetimi tam otomasyonel bilgisayarlı sistemler ile donatılacak.

150 gün süreli ve (KDV Dahil) 10.440.000,00 TL bedelle ihale edilen modern büyükbaş yetiştirme tesisinin 07.02.2024 tarihinde tamamlanması planlanmaktadır.

Proje ile öğrencilerin mesleki eğitimlerini inovatif bir bakış açısı ile sürdürmelerine destek olunacak. Tesiste gezinti alanları dahil yaklaşık 1200 metrekarelik inşaatın büyükbaş süt üretim tesislerine kalifiye eleman yetiştirilmesinin yanı sıra Çankırı’da yapılacak yeni kırsal kalkınma yatırımlarına da projenin örnek teşkil etmesi de bekleniyor.

Tesisin İlimize hayırlı olmasını temenni ederiz.

Bu haber 3564 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Tebrikler
    5 ay önce
    Meslek liseleri tarım ve sanayi üretmelidir. Ülkemizde sanatkar, üreten insana ihtiyaç var.