600 bin Çankırılıya 'Dönün' Çağrısı

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, OSB'lerinde 6'ncı bölgeyi teşvik imkânlarının sunulduğu Çankırı'da yatırımların arttığını belirtti.

600 bin Çankırılıya 'Dönün' Çağrısı
12 Nisan 2021 - 17:57
‘Dönün’ Çağrısı

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, OSB'lerinde 6'ncı bölgeyi teşvik imkânlarının sunulduğu Çankırı'da yatırımların arttığını belirtti.

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, OSB’lerinde 6’ncı bölge teşvik imkânlarının sunulduğu Çankırı’da yatırımların arttığını belirterek, özellikle Ankara ve İstanbul’a göçen hemşerilerine ‘Şehrinize dönün’ çağrısı yaptı.

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) her hafta bir Anadolu şehrini gündeme getirdiği ‘Türkiye Ekonomiyi Konuşuyor’ programında bu kez Çankırı konuşuldu.

EGD Başkanı Celal Toprak ve EGD Temsilciler Koordinatörü Şener Meral’in moderatörlüğünde görüntülü platformda yayınlanan programda Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Hayrettin Çelikten gazetecilerin sorularını yanıtladı.


OSB’ler 6’ncı Bölge Teşviklerinden Yararlanıyor

Çankırı TSO Başkanı Çelikten, geçmişte gelirini sadece tarım ve hayvancılık sektöründen elde eden Çankırı’nın bölgesel teşvikler sonrası önemli miktarda sanayi yatırımı aldığını, son dönemde turizmde de önemli atılımlar yapıldığını söyledi. İş imkânlarının kısıtlı olduğu dönemde Çankırı’nın başta İstanbul ve Ankara’ya olmak üzere birçok kente göç verdiğini hatırlatan Çelikten, “Şimdi hemşerilerimize hem yatırım yapmaları hem de kendi şehirlerinde çalışmaları için çağrıda bulunuyoruz. 4’ü aktif olmak üzere 6 OSB’mizde yatırımlar hızla artıyor. 2 bin kişiye yakın istihdam sağlayan bir Japon markasından yatırım aldık. Bu yatırım uluslararası yatırımları da özendirir nitelikte. 6’ncı bölgenin teşvik imkânlarından yararlanan şehrimizde yatırım ve bu yatırımlarda çalışmak üzere hemşerilerimize ‘Şehrinize dönün’ çağrısı yapıyoruz. Bunun için yerel yönetimimizin konut ve altyapı üretmesini talep ediyoruz” dedi.

Ankara Artık Çarşı Değil Pazar


Çankırı’nın 400 kilometrekarelik daire içerisinde Türkiye’nin yüzde 50 nüfusa sahip bölgesine hitap edebildiğini anlatan Çelikten, “Geçmişte Ankara’yı çarşı olarak gören bir Çankırı vardı. Bugün Ankara’yı ürettiklerimizi satacağımız pazar olarak görüyoruz. Örneğin kereste ve mobilya sektöründeki 60 bin işletme Başkent için sıkıntı yaratmaya başladı. Biz bunların Çankırı’ya taşınmasına talibiz” diye konuştu.

Yerelden Konut, Merkezden Demiryolu Talebi


Çankırı’da ihracatın son 10 yılda 18 milyon dolardan 262 milyon dolara çıktığına vurgu yapan Çelikten, şehirdeki sanayi kuruluşlarında çalışmak üzere dışarıdan 3 binin üzerinde çalışanın her gün servislerle gidiş-geliş yaptığını, bunun da üretimi olumsuz etkilediğini belirterek, “Konut üretimini artırmak zorundayız.

Yanı sıra ürettiğimiz ürünleri limanlara karayoluyla ulaştırıyoruz. Bu da ihracatçımızın maliyetlerini hayli arttırıyor. Demiryolunu etkin kullanarak limanlara ulaşımı sağlayacak düzenleme için DDY ile görüşmelerimiz sürüyor.

Ekonomi yönetiminden bu alanda öncelik bekliyoruz. Sanayinin yanı sıra son yıllarda turizmde de önemli mesafeler kat ettik. Tuz mağaraları, kaplıcalar, otantik evler, yamaç paraşütü gibi özelliklerimizi ön plana çıkararak turizmden de gelir elde etmeye başladık. Şehrimizi daha çok tanıtarak gelir çeşitliliği sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

Bu haber 4666 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Omer topcu
  3 hafta önce
  Çankırı da ev fiyatları Ankara İstanbul u geçmis millet Çankırı'ya gelecek kaçmak için yer arıyor vatandaşş
 • Vatandas
  3 hafta önce
  Bu çağrıyı yapmak için önce yüz olmalı. TBMM kabul ediyorum dönülmesi gerekir ama dön diyebilmek için herkesin elini taşın altına koyması lazım.5 yılda Valilik yerine karar verilip rezil bir bina yapıldı 4 yıldır hastane için yer bulunamadı. Yüzbin konut projesinde Çankırı'ya yapılacak konutlar icin yer bile belli değil. Konut sorunu hat safhada yeni Valilik binası vatandaşa çile.Tapuda işi olan harç yatırmak için merkeze gelmek zorunda kamu Bankalarının atmış olması lazım. Hastane rezil bir halde kimsenin umurunda değil. Kısacası Çankırı için çöpü çöp üstüne koyan yokken dönün demek bu memleketin fiyakalı yöneticilerinin siyasilerinin ve söz sahibi olan kişilerin ne kadar aciz ne kadar basit ne kadar küçük olduğunu gösterir. Hadi birinjz çıkın haksızsın deyin kör bankör deyin bana.
 • İsmail İNAN
  3 hafta önce
  Çankırı için yerel yönetimlerin konut üretmesini istiyorsunuz bu konu şehrin kanayan yarası hazır 18 imar uygulaması 2013 yılında yapılmış yedikat ruhsatlı konut alanı Tuzlu Köyü arsaları yıllardır atıl bekliyor. Arsa sahipleri yüksek oranda emlak vergisi ödemekten dolayı çok zor durumdalar. Alt yapısı yapılmayan yol çalışmaları yarım kalan bu arsalar şehir merkezine 3-5 km. mesafede olup düz ve önü açık olan bu alan konut yapılmasına ve yeni hastahane yapılmasına çok uygun bir mekandır. Böylece şehrin konut sorunu çözülür dağ başına yapılan şehre yeterince faydası olmayan üniversite, hükümet konağı, adliye binası vb. kamu yatırımlarının sağlamadığı katkıyı sağlayacaktır.
 • Halk
  3 hafta önce
  Memlekette hastane yok memlekette doğru dürüst lastik fabrikasından başka insana çalışana değer veren yok doğru dürüst para veren yok toki yok ev fiyatları katlamış tren gelecekmiş memleket için konuşun fabrikanızın nakliye giderleri için değil
 • Alper ince
  3 hafta önce
  Çankırı gibi küçük şehirlerde sanayinin gelişmesi lazım. Bir arabanın boyanması için Ankara'ya gidiyoruz. Bir Ultrason çektirmek için Ankara'ya gidiyoruz. Ankara'ya bağımlılıktan kurtulamıyoruz.