62 UMKE Gönüllüsü Afetlere Hızır Gibi Hazır

Sağlık Bakanlığı Makamının 30.12.2003 tarih ve 5442 sayılı olurlarıyla “Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi” uygulamaya konulmuş ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) oluşturulmuştur.

62 UMKE Gönüllüsü Afetlere Hızır Gibi Hazır
29 Eylül 2023 - 09:06 - Güncelleme: 29 Eylül 2023 - 09:15
Hızır Gibi Hazırlar

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çeşitli unvanlardan oluşan 62 UMKE gönüllüsü, sağlık profesyoneli ile ulusal ve uluslararası düzeyde sağlık hizmeti sunuyor.

İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, uluslararası düzeyde hizmet veren UMKE personelinin Libya Cumhuriyeti’nde yaşanan sel felaketinde de görev aldığını belirterek “UMKE envanterimiz her geçen yıl artmakla birlikte bu yıl tam donanımlı hale geldi. Bunun yanında afetlerde tıbbi malzeme ve sahra çadır hastanesiyle  ilimize hizmet verecek kapasiteye ulaştı” dedi.


Çankırı UMKE Olarak Libya’da Varız...

Yurtiçi ve yurtdışında başta deprem olmak üzere olası afetlerde iyi eğitilmiş ve ihtiyaca uygun donatılmış ekipler aracılığıyla en kısa sürede enkaza yönelik medikal kurtarma hizmetlerinin sunulması, hızlı ve güvenli şekilde hasta/yaralı naklinin sağlanması, nakil sonrasında acil tedavi ünitelerinin ve hizmetinin temini ile tüm bu işler için gerekli profesyonel yönetim organizasyonunun oluşturulması amacıyla, Sağlık Bakanlığı Makamının 30.12.2003 tarih ve 5442 sayılı olurlarıyla “Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi” uygulamaya konulmuş ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) oluşturulmuştur.

Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde çeşitli ünvanlardan oluşan 62 UMKE gönüllüsü sağlık profesyoneli ile ulusal ve uluslararası düzeyde nitelikli sağlık hizmeti sunulmaktadır.Uluslararası düzeyde hizmet veren UMKE personellerimiz Libya Cumhuriyetinde meydana gelen sel felaketinde de görev almıştır. Umke envanterimiz her geçen yıl artmakla beraber 2023 yılında tam donanımlı hale gelmiş olup afetlerde tıbbi malzeme ve sahra çadır hastanesiyle  ilimize hizmet edecek kapasiteye ulaşmıştır.

Sarıkaya’nın verdiği bilgiye göre; Umke Envanterinde hasta müdahalesine uygun ilaç ve tıbbi donanımın yanı sıra aşağıda sıralanan ekipmanlar da mevcuttur.;
1-76m² Şişme mobil sahra sistemi(çadır)
2-60m² Şişme mobil sahra sistemi (çadır)
3-30m² Şişme mobil sahra sistemi (2 adet)
4-LANCO demir aksam mobil sahra sistemi (6adet)
5-Alaska tipi ağır iklim mobil sahra sistemi( çadır 76m² )
6-Jeneratör (6adet)
7-Dizel ısıtıcı ısımak (2adet)
8-250 adet kampet
9-10 takım kişisel koruyucu ekipman (kask,dizlik,dirseklik)
10- KBRN C koruyucu ekipman
11-2 adet UMKE 4x4 Medikal kurtarma aracı (2011-2018 model)
12-UMKE Acil müdahale aracı (2022 model)
13- Monitör 6 adet mobil ayaklı
14-Dome çadır 25 adet
15-Uyku Tulumu (50 adet)


Tüm bu malzemelerin ilimize kazandırılmasında başta Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca’ya, Milletvekillerimize ve tüm emeği geçen Bakanlık ve Taşra yöneticilerimize teşekkür ediyor ülkemiz için afetsiz günler diliyorum.

Dr.Hüseyin Sarıkaya İl Sağlık Müdürü
Bu haber 4632 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum