Çankırı'da Virüs Tedbirleri Denetimi

Belediye Başkanı Esen de Çankırı'da koronavirüs salgınında durumun ciddi olduğuna işaret ederek, "Maalesef ilk 5 aydaki vefat sayısı son bir aydaki sayıyla eşit." dedi.

Çankırı'da Virüs Tedbirleri Denetimi
05 Eylül 2020 - 08:02 - Güncelleme: 05 Eylül 2020 - 08:15

Denetim

Bir son dakika haberine göre İçişleri Bakanlığınca "Sağlık İçin Hepimiz İçin" sloganıyla yayımlanan genelge kapsamında Çankırı'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri denetimi yapıldı.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ve ekipler eşliğinde iş yerlerini denetleyerek, vatandaşları maske takmaları ve sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda uyardı.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen "Covid-19 Tedbirleri Denetimleri" genelgesi kapsamında şehir merkezinde yapılan denetimlere katıldı. Vali Abdullah Ayaz yönetiminde ve koordinasyonunda gerçekleştirilen denetimlerde Sağlık Bakanlığınca belirlenen kural ve tedbirler kontrol edildi.

Corona virüs vakalarının artması sebebi ile Çankırı’da denetimler sıklaştırıldı. Şehir merkezindeki işletmelerde yapılan denetime Valilik Pandemi Denetleme Komisyonu, emniyet görevlileri ve Çankırı Belediyesi zabıta ekipleri katıldı. İşletmelere maske, sosyal mesafe ve 14 hijyen kuralı hatırlatılırken halk sağlığı için salgın ile mücadelede denetimlerin daha da arttırılacağı ve koşullara göre yeni önlemler alınabileceği de belirtildi. Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, pozitif çıkan veya filyasyonda bulunan vatandaşların belirtilen süre içerisinde evlerinden dışarı çıkmamaları konusunda özellikle uyardı.

Vali Ayaz, gazetecilere, il genelinde ciddi vaka artışıyla beraber can kayıplarının da devam ettiğini belirterek, "Bunu engellemek için bizim aldığımız tedbirler var, ülke genelinde alınan tedbirler var. Düğünler de artık 1 saate indirildi. Düğün dışındaki tüm etkinlikler yasaklandı." dedi.

Vatandaşların zaruri olmadıkça dışarı çıkmaması gerektiğini belirten Ayaz, şöyle konuştu:

"Nüfusa oranla vaka sayımız yüksek, vefat sayımız artıyor ama ülke genelinde durum bu. Şu an Ankara’da durum İstanbul’dan daha ciddi. Ankara ile olan yoğun temas da ister istemez bize olan riski artırıyor.

Bayramdan beri gelen bir çığ var ve bu giderek büyüyor, bunu kıramadık, hala da artış devam ediyor. Onun için eylül süresince tedbirleri en üst düzeyde tutmamız gerek. Hızlı yayılan, zor söndürülen hastalıkla karşı karşıyayız. Bulaş riski çok yüksek. Düğünlerdeki kısıtlamaların sonuçlarını da minimum 10-15 gün sonra göreceğiz."

Belediye Başkanı Esen de Çankırı'da koronavirüs salgınında durumun ciddi olduğuna işaret ederek, "Maalesef ilk 5 aydaki vefat sayısı son bir aydaki sayıyla eşit. Ama durum hakikaten ciddi. Bugün hastanede yeterli sayıda tedavi uygulanabiliyor ama biz sonraki aşamalarda ne olabilir, daha kötüsünü düşünerek önlem alıyoruz." ifadelerini kullandı.


 
 
 


Bu haber 2056 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Has çankırılı
    1 ay önce
    Bugün Pazar Pazarında denetim var. Üç denetimçi yüzümüzde maske olduğu halde kendi kendine T.C. istedi bizde verdik bizi tehdit eder gibi bir daha olursa ceza ceza yazarım dedi yaşlı bir abimizin ehliyetinde T.C.si yokmuş T.C. söyle söylemezsen ceza yazarım diye tehdit etti o da bilmiyorum sen öğren dedi sen bir T.C. yi öğrenemiyor sun bi de denetleyici olmuşsun önce insan ol üslupünü vatandaşlara nasıl davranmaya öğren satıcı yaşlı köyden gelenleri üç kuruş ürünü satmaya gelenleri denetleme Caferler de fabrikalarda caddelerde sağlıksız şartlarda çalışanları denetle, vekilleri başkanları bürokratları denetle yada görevini yaparken konuşma üslübünü hareketini denetle.