Çankırı Vali Taşolar İle Farkındalık Yaratmaya Devam Ediyor

Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar başkalığında Güvenlik ve Asayiş Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Çankırı Vali Taşolar İle Farkındalık Yaratmaya Devam Ediyor
09 Mayıs 2024 - 20:29 - Güncelleme: 09 Mayıs 2024 - 20:41
Vali Taşolar, “Trafikte küçük dokunuşların çok anlam ifade edeceğine inanıyoruz”

Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar başkalığında Güvenlik ve Asayiş Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Valilik Binası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı Yusuf Mutlu Genç, ulusal ve yerel basın mensupları katılım sağladı.

Toplantı kapsamında Vali Taşolar, Çankırı Valiliğinin koordinasyonunda Çankırı Belediyesi, TCDD, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), Çankırı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çankırı Konfederasyonu ve TÜRSAB Orta Anadolu Bölge Temsil Kuruluna bağlı seyahat acentalarının iş birliğiyle yürütülen çalışmalar sonucu başlatılan Turistik Tuz Ekspresinden bahsetti. Tuz Ekspresinin Çankırı’ya katma değer sağlayacağını belirten Vali Taşolar, 18 Mayıs’ta ilk tren seferinin yapılacağını ifade etti. 18 Mayıs’tan itibaren 4 sefer yapılacağını ve Çankırı için çok önemli olduğunu dile getiren Vali Taşolar, “Hem medya hem sosyal medya üzerinde de çalışmalarımıza başladı. 250 kişiden oluşuyor trenler. 4 seferden 1000 kişi. Eğer bu 4 seferi kazasız belasız başarıyla atlatırsak ben bundan sonraki dönemlerde Çankırı’da özellikle Ankara’nın günübirlik turizm merkezlerinden biri olacağını aynı zamanda buradaki bizim esnafımıza da katkı verecek şekilde turizm anlamında artı katma değer sağlayacaklarını ümit ediyoruz. Planlamalarımızı ona göre yapıyoruz. Ben Çankırı için bazı şeylerin bundan sonra değişeceğini düşünüyorum. Hani hep söylediğim bir şey var çok büyük düşünmek değil ama en azından küçük şeylerle başlayıp büyüye doğru yol almak anlamında iyi bir adım.” şeklinde konuştu.

Çankırı özelinde trafiğe dair yapılan çalışma ve faaliyetlere ilişkin sunum gerçekleştirildiği toplantı kapsamında Vali Taşolar, “Çankırı’nın huzuru anlamında trafik güvenliğinde hem Emniyet Müdürümüz hem Jandarma Komutanımız ve onun kıymetli personelleri aracılığıyla önceliğimizi aldık.

Trafik minik dokunuşlarla gerçekten insan hayatına çok büyük katkı yapabileceğiniz ve bu noktada hakikaten katma değer sağlayabileceğimiz çok önemli bir alan. Biz minik dokunuşlarla trafik güvenliğini Çankırı’da artı değerler sağladığımızı düşünüyorum. Küçük dokunuyoruz ama bu küçük dokunuşların hakikaten çok anlam ifade edeceğine de sonuna kadar da inanıyoruz.” dedi.

Çankırı’da 17 tane Plaka Tanıma Sistemi (PTS) olduğunu belirten Vali Taşolar, PTS sistemine göre Çankırı’da 2024 yılında günlük ortalama 10 bin 506 araç geçişi yapıldığını dile getirdi.

Özel gereksinimli bireylerin hayatlarına dokunabilmek için, “Duyarlı ol, engelleri kaldır’ mottosu ile engelli vatandaşlar için ayrılmış park yerleri ve engelli rampalarına yönelik kural ihlali yapan sürücüler için imzasını taşıyan farkındalık mektupları sayesinde vatandaşlarda duyarlılık düzeyinin arttığını ifade eden Vali Taşolar, bu çalışmanın devam edeceğini belirtti.

“Trafikte uygulama ve denetimler devam edecek”

Traktör sayısı olarak ülke genelinde Çankırı’nın 7’nci sırada olduğunu vurgulayan Vali Taşolar, TÜVTÜRK Muayene İstasyonu, seyyar araç muayene istasyonu ile köylerde traktörlerin muayenelerinin yapılması ve traktörlere reflektör takılması uygulamalarının da traktör kaynaklı trafik kazalarının önlenmesinde çok önemli çalışmalar olduğunu dile getirdi.

Çankırı’da römork üreticilerinin de artık reflektörleri kendi ekipmanları olarak satacağını dile getiren Vali Taşolar, “Tabii biz reflektörü bütün römorklara takamıyoruz, muayeneyi bütün traktörlere yapamıyoruz ama biz bu farkındalığı oluşturduğumuza inanıyoruz ve bundan sonrasının devamını da görüyoruz.

İnşallah çok daha iyi olacağız. Biz minik dokunuşlarla trafik güvenliğini ve can güvenliğini hakikaten ciddi manada artı değer sağlayacağımızı ve daha güvenli bir trafiğin Çankırı’da olacağına inancımız sonsuz.” ifadelerinde bulundu.

Tırlarla meydana gelen kazalarda koruma demirinin olmamasının ölüm oranını ciddi anlamda arttırdığına dikkat çeken Vali Taşolar, Arkadan Çarpmaya Karşı Koruma Çerçevesi (Demiri) konularında Çekici-Kamyon cinsi araç sürücülerine yönelik eğitim ve denetim faaliyetlerinin devam ettiğini aktardı.

Çankırı’nın yaya geçitleri noktasında uygulamaların devam ettiğini aktaran Vali Taşolar, “Çankırı Hayata Yol Veriyor’ mottosu ile il merkezinde yayaların yoğun olarak kullandığı yerlere ‘Dikkat yaya geçidi, yayaya yeşil ışık ol’ levhaları konularak vatandaşlarda yayalara yönelik bilinç düzeyinin arttırıldığını ve olumlu sonuçlar alınmaya başlandığını ifade etti.


Çankırı’da geçmiş senelere oranla 2024 yılında trafik kazalarında azalış meydana geldiğini dile getiren vali Taşolar, trafikte uygulama ve denetimlerin artarak devam edeceğini belirtti.

Uygulama noktalarında da hem fiziki güvenliği hem de sürücü güvenliğini arttıracak tedbirler alındığını aktaran Vali Taşolar, “Uygulamaya ve denetlemelere devam edeceğiz. Ama dediğimiz gibi amacımız ceza vermek, acı çektirmek değil. Ama bizim vatandaşı uyarmamız gerekiyor. Yanlışlarını ona söylememiz gerekiyor. Ben bir vatandaşa yanlışını ve eksiğini söylemediğim zaman bunu benim kendi eksikliğim olarak görüyorum. O yüzden inşallah bunlar artarak devam edecek.” dedi.

Drone ve Cayrokopter ile trafik denetimlerinin arttırıldığını belirten Vali Taşolar, vatandaşların daha güvenli seyahat etmelerini sağlamak adına uygulamalara devam edeceklerinin altını çizdi.

İl merkezinde Trafik Eğitim Merkezinin de aktif hale getirilmesi adına çalışmaların devam ettiğini dile getiren Vali Taşolar, özellikle okul servisi sürücülerine karşı denetimlerin hassasiyetle gerçekleştirildiğini ve motosiklet sürücülerine yönelik kask denetimlerinin de arttırıldığını ifade etti.

Karayolu trafik ağında mevcut problemli yerlerin emniyet ve jandarma tarafından tespiti yapıldığını belirten Vali Taşolar, bu tespitlerin ilgili müdürlüklere gönderildiğini, bütçe ve imkân dahilinde de iyileştirme çalışmaları yapıldığını ifade etti.

Kastamonu yolu üzerinde Yamuçlar Mevkii ile Dedeler Köprüsüne üst geçit yapılması için çalışmaların başlatıldığını vurgulayan Vali Taşolar, Işıklı Kavşakta (Lise Kavşağı) trafik yoğunluğunun fazla olduğu saatlere göre tren hareket saatlerinde gerekli düzenlemeler yapılacağını ve böylelikle trafik sıkışıklığının önüne geçileceğini belirtti.

Hacıali Kavşağında, Hastane Kavşağında ve Otogar Kavşağında karayollarının ışıklarla ilgili yaptığı ufak düzenlemelerin sonuçlarının alınmaya başladığını dile getiren Vali Taşolar, bu minik dokunuşların trafik ve can güvenliği konusunda büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. Trafikte uygulama ve denetimlerin arttırılacağını ve sürücülere yönelik farkındalık faaliyetinin devam edeceğini belirten Vali Taşolar, bu çalışmaların gerçekleştirilmesi noktasında emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür etti.

Vali Mustafa Fırat Taşolar’ın Çankırı’da gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin bilgilendirme sunumunun ardından toplantı basın mensuplarının sorularının cevaplandırılması ile tamamlandı.

Bu haber 986 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum