Çankırı Ve Ankara'ya 200 Kişilik Memur Servisi Kaldırıyoruz!

Gündüz nüfusumuz kışın gece nüfusumuzdan 1500 fazla çünkü 1500 kişi Şabanözü’ne dışarıdan geliyor çalışmaya. Servis ağımızla birlikte biz bu işin üstesinden geliyoruz.

Çankırı Ve Ankara'ya 200 Kişilik Memur Servisi Kaldırıyoruz!
23 Ocak 2021 - 20:44
Şabanözü'yü Masaya Yatırdık

Belediye Başkanı Faik Öztürk'e A dan Z ye Varıncaya Kadar Tüm Sorularımızı Sorduk  

Biliyorsunuz Şabanözü’nde yaklaşık 4 bin 500 kişi organize sanayide çalışıyor.

500 kişide bizim patlayıcı firmalarımızın olduğu işte fişek fabrikası, silah fabrikası ve mermi fabrikası var. Burada çalışıyor. 5 bin kişi istihdam ediyor Şabanözü.


Gündüz nüfusumuz kışın gece nüfusumuzdan 1500 fazla çünkü 1500 kişi Şabanözü’ne dışarıdan geliyor çalışmaya. Servis ağımızla birlikte biz bu işin üstesinden geliyoruz. Bize olumsuz durumlar oluşturmuyor tatbiki.

Nüfusumuz artmıyor. 2020 sonu itibariyle 8 bin 600 nüfusa sahibiz. Geçen senede 8 bin 643’tü. 43 kişilik bir azalma var. Ama umut ediyorum ki, Şabanözü merkezimize doğalgaz geldi. Doğalgazla birlikte mahallelerimize doğalgaz verilecek inşallah. 2021 yılında Gülpınar Mahalle’mizi doğalgaza kavuşturacağız.

2022’de Gümerdiğin 2023’te Karaören’i doğalgaza kavuşturacağız. Şabanözü ve mahallelerinde uydu mahallelerimiz var. Beş kilometre uzaklıkta bizlere. Hepsi doğalgaza kavuşmuş olacak inşallah. Bizim yaklaşın 40 bin kişi nüfusumuz var Ankara’da Şabanözü’lü olarak.


Çoğu da yazın burada. Yazın nüfusumuz 30 bini geçiyor. Merkez, köy ve mahallelerimizle birlikte. Derdimiz ve amacımız bu insanları, Ankara’da çalışmayan emekli olan insanlarımızı memleketlerine geri döndürmek. Onunla da ilgili Şabanözü’nden nüfusun çok kısa sürede 10 bini geçeceğini düşünüyorum ben. Çankırı’nın en büyük ikinci ilçesi konumundayız. Dinamiklik anlamında Çankırı’nın en büyük ilçesi diyebiliriz. Çünkü hareketlilik çok fazla Şabanözü’nde. Müteahhitler bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi. Organize sanayi olması, bir çok çalışanı olması.

Memurlar burada durmuyor. Öyle bir sıkıntımızda var bizim. Yaklaşık 200 kişilik memur servisi kaldırıyoruz Çankırı ve Ankara’ya. O anlamda da sosyal alan ihtiyacımız vardı Şabanözü’nde. Çalışan kesim için gidecek bir yer yok. Çankırı, Ankara yakın bir saatlik mesafelerde. İlçemizde kalsın bu insanlar, Yani bizim gençlerimiz kahve içmeye Çankırı’ya gitmesin. Bir kahvaltı yapmaya Ankara’ya gitmesin. Burada bu imkanları sağlamak istedik gençlerimize. Böyle bir kötü durumda ki hali aldık şimdiki bu haline (kullanılır hale) getirdik. Kışında oturulabilecek bir mekan tesis ettik burada. Belediyemiz olarak buraya bir buçuk sene işlettik. Daha sonrada ihaleye verdik. İhaleyle şu anda özel sektörde vatandaşımız işletiyor orayı. Çarşı meydanı kent meydanı yıllardır böyle biliyoruz. Araç mezarlığı gibi otoparktan başka bir şeye yaramıyor. Aileler gelemiyor. Genelde köyden gelen vatandaşlarımız oturuyordu. Dedikodu merkezi haline gelmiş. Dedik burayı düzenleyelim. Aileler gelsin çocuklar gelsin.

Mekanlarımıza çeki düzen verelim. Orada yeni dükkanlarda yaptık toplamda 11 tane. Dokuz küçük ikisi iki katlı olmak üzere. Ön kısmada büyük dev led ekran geliyor. Belki Çankırı ve ilçelerine merkezde dahil olmak üzere böyle bir led ekran yoktur zannetmiyorum. En son bittiğinde de güzel bir meydan olacak.

Bunu da Çevre Bakanlığı’ndan sokak sağlıklaştırması ve kent meydanı kapsamında hibe ve bir kısmını da kredi ile yaptık. Belediyemizin kendi öz sermayesiyle bir milyon 700 bin lira artı KDV ile dükkanlarımızı yaklaşık 1 buçuk milyon artı KDV ile de kent meydanımızı tamamladık. Çok cüzi rakamalar la meydanı tamamladığımızı düşünüyoruz. Dükkanlarımızın komple dış cephe giydirmelerini, ışıklandırmalarını levhalarına kadar biz yaptık. Dükkanların yüzde 80’i belediyemize ait dükkanlar. Vatandaşımız şuanda belediyemize ait dükkanlarda kirada. Dükkanların çatısını onardık. Yüzde sekseni bitmiş durumda. Direkleri diktik ışıklandırma işlemleri yapıldı. Esnaflarımız yapılan hizmetlerden memnun, işlerine güçlerine sım sıkı sarılarak çalışmaya, ticaretlerine devam ediyorlar.
 
Bu haber 8748 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • 18 li
  2 hafta önce
  İnsanlar Ankara'da fıstık gibi evlerde 600-700 tl ye oturabiliyorlar Çankırı'da 100 TL den aşağı ağzını açan yok.Niye Çankırı'da otursunlar ki.Malum alış veriş fiyatları da Ankara'da yarı yarıya düşük.En pahalı gazı Çankırı'da alıyoruz.Ankara'da en iyi gaz satan firma 3.29-3.49 arası fiyat verirken Çankırı'da aynı isimle gaz satan firma 4.04-4.05 TL fiyat veriyor.Millet enayimi de kendini soydursun.Bu kafayla daha çok göç veririz biz.Biraz kendimize gelelim.İnsaf ya hu.
 • Gerçekler
  1 ay önce
  Sayın Başkan Çarşı Merkezdeki Çay Parkı yıllarca memleketteki herkese hizmet vermiştir. Sizde bu ilçenin evladı olarak bunu çok iyi biliyorsunuz. Röportaj da belirttiğiniz cümleler insanları 2.sınıf olarak göstermektedir. Köylü Milletin Efendisidir. Bunu unutmayın. (Aileler gelemiyor. Genelde köyden gelen vatandaşlarımız oturuyordu. Dedikodu merkezi haline gelmiş. Dedik burayı düzenleyelim. Aileler gelsin çocuklar gelsin.)
 • Alper ince
  1 ay önce
  Çankırı gibi küçük bir ilde konut fiyatları neden bu kadar pahalı. Hiçbir özelliği olmayan bir yeni daire 400 bin lira. Neden acaba . Bir araştırın bakalım.
 • 1 ay önce
  Memurların Çankırı Merkez de neden durmadığını çok bilmişlere sor Mustafa bey. Güzel konular işliyorsun. Teşkr.