Çankırı'ya Fosil Müzesi Kurulma Önerisi

Çankırı'ya Fosil Müzesi Kurulma Önerisi
21 Ağustos 2019 - 11:01

Çankırı'da, 'Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi'nde bu yılki kazı çalışmaları devam ediyor.

 

Kazı Başkanı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol, yaklaşık 20 yıldır devam eden kazılarda 3 bin 500 civarında fosil çıkardıklarını belirterek, "Burası Türkiye'nin en önemli ve dünyanın en ender fosil yataklarından. Buraya doğayla iç içe kurulacak bir müzenin turizm açısından Çankırı'ya çok büyük katkıları olacaktır. Ayrıca şehir merkezine bu kadar yakın bir alan çok nadir bulunur." dedi.

 

Çankırı Fatih Mahallesi Yapraklı yolu üzerindeki lokalitede yaklaşık 20 yıldır süren kazı çalışmaları, bu yıl tekrar başladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında yapılan çalışmalarda bugüne kadar milyonlarca yıllık pek çok kalıntıya ulaşıldı. Bunlardan ön önemlisini gergedan kafatası oluşturdu.

 

Erol, bu sezon 10 kişilik ekiple yeniden çalışmalara başladıklarını aktararak, yine önemli fosil kalıntılarına ulaşacaklarını tahmin ettiklerini söyledi.

 

Yaklaşık 20 yıldır kazı yapılan bölgenin önemli bir fosil yatağı olduğunu vurgulayan Erol, "Fosil yatağımız aslında Türkiye’nin en önemli ve dünyanın en ender fosil yataklarından bir tanesi. Burada Çankırı’ya özgü olarak bazı kalıntılar tespit ettik. Bunlarla ilgili farklı bir çalışmamız olacak ve Çankırı'nın tanıtımı için bu çok önemli" dedi.

 

Doğa Tarihi Müzesi Çankırı’ya Önem Katar

 

Erol, Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi'nin bulunduğu kazı alanının yanındaki yamaca yapılacak bir doğa tarihi müzesinin Çankırı’ya çok fazla katkısının olacağını ifade ederek, “Bu alanda doğayla iç içe bütünleşmiş bir doğa tarihi müzesinin olması Çankırı’ya çok büyük önem ve değer katacaktır. Çok fazla bilim insanı ve turist gelmesini sağlayacak. Uluslararası bilim insanları buraya gelecek ve incelemede bulunur. Çünkü Çin ve başka diğer ülkelerde böyle örnekler var. Buraya yapılacak bir fosil müzesiyle tuz mağarası arasında da bağlantı kurulabilir. Tuz mağarası da çok önemli bir değer.

 

Yabancı bilim insanlarının da Çankırı müzesini hayranlıkla gezdiğini duydum. Bizimle gelen bilim insanları da merak ediyor, görmek istiyor. Dünyanın en önemli ve ender fosil yataklarından olan Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi’nin yanına yapılacak müzede buradan çıkan değerler sergilenebilir. Yılın her günü açık bir müzenin olmasının yanı sıra insanların burada kazı yapabilecek bir alanda bu işi sevmesi de sağlanabilir.”

 

Bu haber 2057 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum