Çankırı Kültürünü, Tarihini Yok Etmek Kimsenin Haddine Değil (Özel Haber)

Çankırı’yı uykudan uyandırın, güçlendirin, şehrin öz güvenini lütfen geri getirin istiyoruz...

Çankırı Kültürünü, Tarihini Yok Etmek Kimsenin Haddine Değil (Özel Haber)
12 Mayıs 2022 - 11:02 - Güncelleme: 12 Mayıs 2022 - 11:15
Çankırı Kültürü, Tarihi Yok Edilmek mi İsteniyor?

Şehitler, Gaziler, Yaranlar Diyarı Çankırı Sahipsizliği Hak Etmiyor

İsimlerini Ayrı Ayrı Yazdığımız Mekanlar Ne Zaman Açılacak?

Özellikle Çankırı’lı olup işi ve diğer nedenlerle başka şehir ve ülkelerde yaşayanlar tarafından Çankırı’ya duyulan sevginin şehre yansımaması olarak değerlendirebileceğimiz bu özel haberimize kulak verilmesi gerekliliğini hissederek kimseyi fazla üzmeden, kırmadan eleştirilerimize devam edeceğimizin bilinmesinin altını bir kez daha çizyoruz.

Çankırı’yı uykudan uyandırın, güçlendirin, şehrin öz güvenini getirin istiyoruz...

Çankırı’ya yapılan haksızlık rahatsız edici. Kimse kusura bakmasın bu uygulamalarınız kabul edilemez. Çankırı’nın sorunları hepimizin ortak sorunudur. Çünkü aynı gemideyiz. Hatalarınızı görmezden gelemeyiz. Şahsımız ve sahibi olduğumuz www.haberci18.com İnternet Medyasını bilen bilir, bilmeyende kendisi bilir. Çankırı'yı "Ya Sevin Yada Sevin."

Kimse kusura bakmasında; Recep Tayyip Erdoğan Parkı, Devlet Bahçeli Parkı, Muhsin Yazıcıoğlu Parkları, Şemsiyeli sokaklarımızla övünmekle olmuyor beyler, beyefendiler...

Çankırı'da;

Tarihi Arasta kapalı...

Yaran Evleri kapalı...

Çarşı Hamamları kapalı... (Memlekette bazı kişlerin nasıl gezdiğini bilemiyoruz)

Müze yıllardır kapalı...

Tuz mağarası aylardır kapalı...

Taşmescit yıllardır kapalı...

Yukarı Çarşı ve esnafı içler acısı zorluklarıyla ayakta durmaya çalışıyor...

Uçak Kütüphane kapalı...

Sultan Süleyman (Büyük Camii) güzergah ve çevresi bir Hacı Bayram Camii gibi,

Safranbolu vb gibi tarihi bir dokuya kazandırılamadı...


Çevre Yolumuz içler acısı... Neden?

Yolcu Tren seferleri kapalı... Şehirler arası terminal kendi başına ayrı bir devlet gibi...

Şehit ve Gazi ailerimizi bir çatı altında toplayamadınız. Çok başlılık aldı başını gitti. Bu da şehir için ayrı bir utanç...


İlimizi, İlçelerimizi Tanıtım Amaçlı Büyük Projelerden, Programlardan Mahrum Etmeye Kimsenin Hakkı Yoktur!!!

Sayı Milletvekillerim, Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım, Sayın İl Kültür Truizm Müdürüm, malümunuz yaz geldi, başka şehirlerden gelen yerli ve yabancı ziyaretciler ne zaman gitseler bu mekanlar halka kapalı. İhtiyaç duyulan bu mekanlara mudahaleniz veya katkınız yok ise; Çankırı için hangi katkınız var olacak? Buraların akıbeti ne olacak? Buralar görülüp ziyaret edilemedikçe Şehitler, Gaziler, Yaranlar Diyarı Çankırımızı daha nasıl tanıtmayı düşünüyorsunuz ki?

Bu konular hakkında bilgilendirmeler de bulunmanızı, kamuoyunu aydınlatmanızı rica ediyoruz. Unutmayınız ki tarih her zaman doğru ve yanlışı ayırt eder.

Beyler, Beyefendiler; Geçen sene 2021 yılı istatistik kurumu göç veren iller sıralamasında 81vilayette birinci sırada Çankırı’yı en çok veren il olarak açıklamıştı. Göç vermişiz niye? Göç veriyoruz toplam nüfusumuz ikiyüz bin küsürlerden yüzdoksan binlere inmiş. Nüfusumuz tabiki iner. Çalışan yok, Lastik Fabrikasından başka fabrika yok, iş yok, millet göç eder tabiki. Rabbim yardımcımız olsun. İnşallah nüfusta çoğalır, Çankırı'nın ismini de herkes bilir saygılarımla.

Çankırı Bu Değil

Çankırı; İnsanların yüzünde taşıdığı ifadenin sırtında taşıdığı elbiseden daha acı olması gereken yer değildir.

Çankırı; İnsanların acı çayın sürüklediği bir yaprak gibi kendini suyun akışına bırakarak, uygulamalara razı olma yeri değildir.

Çankırı; Bu memleketin ekmeğini yiyip, suyunu içerek, gözünün içine baka baka insanımızın hayalleri ve sevdası için gerekenleri yapmayanların yeri değildir.

Çankırı; Sorumlu sorumsuzların ve yetkisiz ve etkisiz yetkililerin sırtını sıvazlama, başını okşama ve gönlünü hoş tutma yeri değildir.

Çankırı; Sıradan alışılagelmiş kime ve neye hizmet ettiğini bilmeden çığırtkanlık yaparak, sokaklarda zafer kazanmış kahraman karşılar gibi kutlama ve stres patlaması yapma yeri değildir.

Çankırı; Yıllarca kandırılmış ve Çankırı için çalıştığını zannedenlere karşı sabır ve sebatla inanmayı tercih etme yeri değildir.

Çankırı; Ankara’nın kıyıda köşede kalmış, kenara itilmiş ötelenmiş ve ötekileştirilmiş bir ilçesi değildir.

Çankırı; İstanbul’un arka bahçesi gecekondu semtinde varoşlar mahallesi de değildir.

Çankırı; Zonguldak  ve Karabük’ün içinden geçerken sadece bakılan ama görülmeyen tren istasyonu değildir.

Çankırı; Kastamonu ve Sinop’un kuş uçmaz kervan geçmez yerlerinde yolgeçen hanı değildir.

1922 yılından bu yana ildir Çankırı.

Şehitler ve Gaziler diyarıdır Çankırı.

Dost meclisi ile Yarânlar diyarıdır Çankırı.

Tüm ilçelerinin birbirlerini tanıdığı şehirdir Çankırı.

Vatan, Millet sevdalısı insanların yurdudur Çankırı.

Açım dediğinde her kapıyı çalabileceğin misafirperver insanların yaşadığı yerdir Çankırı.

Dükkanını kilitlemeden camiye rahatça gidebileceğin memlekettir Çankırı.

Ben siftah yaptım yan komşum siftah yapmadı ondan alışveriş yapın diyen esnafları şehridir Çankırı

Verilen selamı alıp aynı samimiyetle sana cevap veren güzel yürekli insanların şehridir Çankırı.

İslam Sancağıdır ÇANKIRI....

Saygılarımla (M.Ç)

Bu haber 3125 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Mükerrem çelik
  1 hafta önce
  Eline emeğine yüreğine sağlık Mustafa bey. Maalesef Çankırı halkı bizler artık uyanmamiz ilgili ve yetkilileri uyarmamiz lazım geleni alkislayip pofpoflayip gönderdiğimiz sürece Çankırı bundan bir adım öteye gidemez. İlgili ve yetkilere Gördüğümüz karşılaştığımız her yerde Çankırı için ne yaptınız verdiğiniz sözlerin hangilerini yaptınız diye sormamız lazım.
 • Mehmet Ersoy
  1 hafta önce
  Seçim nedeniyle ankaradan çankırının köylerine sanal nüfus taşındı muhtarlar oy için yaptılar. Yazık günah. İstatistikler yanıltıcı olabilir abi
 • Ali özkan
  1 hafta önce
  Çankırı millet vekillerini ancak seçimden seçim Görürsünüz sayın editör Çankırıyı millet vekillerimiz ancak kendi çikarlarının ardından koşuyorlar bu yıllardır böyle ben Çankırı ya hizmet veren bir nevzat ayazi birde Hüseyin filizi birlim Sayın emin akbaş oglu vekilimizden sayın saglim çitfci kadar gayret göstermelerini beklerdik sadece kurşunlu kızlar yolu barajına gidip bakmakla olmuyor sayın vekilim..
 • tc
  1 hafta önce
  vekillere soracaksınız ise yaramazlar cukkalayabilsinler doldurma derdindeler akmazlar kokmazlar.
 • Misafir Çankırı'lı
  1 hafta önce
  Editör sizi tebrik ediyorum, nerede millet, nerede Çankırı'nin sevdalısı vekiller, nerede Bürokratlar, kıssadan hisse lütfen Çankırı'miza sahip çıkalım yıllardır Çankırı özlemi ile yaşayan gurbetteki Hemşehrilerimiz yada dışarıdan Çankırı'miza gelenler ,İki üç yerle bu işler olmaz, ne söylesem kelimeler kifayetsiz, Memleketimize sahip cikalim bu kadar ilgisizlik ayip oluyor, Gelin birlik ve beraberliğimizi taclandiralim, STK, lar, Kamukurum ve kuruluşlar hep birlikte Çankırı'miza sahip çıkalım. Gurbette birlik olduğumuz gibi Çankırı'mizdada birlik ve beraberliğimizi kuralım memleket sevdamızı taclandirarak, Çankırı'miza sahip çıkalım