ÇAYASAD Roman Okumalarında Dönem Değerlendirmelerine Devam Ediliyor

Bilgilendirmelerden sonra katılımcılar tarafından okunan Namık Kemal’in Cezmi isimli romanı değerlendirildi.

ÇAYASAD Roman Okumalarında Dönem Değerlendirmelerine Devam Ediliyor
04 Haziran 2021 - 12:49 - Güncelleme: 04 Haziran 2021 - 12:53
Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği ÇAYASAD geleneksel olarak yıllardır sürdürdüğü roman okumaları ve edebî metin tahlillerine devam ediyor.

ÇAYASAD bu döneminde Orhan Kemal Karakuş Moderatörlüğünde  “Türk Edebiyatına modern anlamda ilk romanın girişinden 1950’li yıllara kadar geçen tarihsel süreçte Tanzimat, Serveti Fünun dönemi ve milli edebiyat dönemi yazılan romanları ve yazarlarını inceleme ve değerlendirmeye aldı.

Bu kapsamda bu ay Namık Kemal’in çok bilinmeyen romanı Cezmi okunarak değerlendirmeleri yapıldı. Roman değerlendirmesine geçmeden önce başkan Murat Yıldırım tarafından Namık Kemal’in hayatı ve edebî kişiliği hakkında bilgi verildi. Daha sonra Muhammed Şayir tarafından 19. Yüzyılda Osmanlı Devletinin sosyal ve siyasal yapısı hakkında bilgi verildi. Bilgilendirmelerden sonra katılımcılar tarafından okunan Namık Kemal’in Cezmi isimli romanı değerlendirildi.

Değerlendirmelerde Türkiye’de ilk romanlarda görülen ortak özellikler olan romanın dili, etkilenmeler, kurgudaki problemler, ana kahramanlar üzerindeki çelişkiler ve romandaki milliyetçilik unsurları üzerine detaylı değerlendirmeler yapıldı. ÇAYASAD bu dönemde Ahmet Mithat Efendi, Recaizade Mahmut Ekrem, Ömer Seyfettin, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Mithat Cemal Kuntay, Halide Edip Adıvar, Mehmet Rauf, Peyami Safa, Halit Ziya Uşaklıgil, Reşat Nuri Güntekin ve Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın eserlerini okuyup değerlendirmeler yapacak.

ÇAYASAD Başkanı Murat Yıldırım roman okuma ve edebî metin tahlilleri ile ilgili etkinlik konusunda yaptığı açıklamada “yıllardır devam ettiğimiz bu etkinliğimize yeni dönemde Orhan Kemal Karakuş moderatörlüğünde devam etmekteyiz. 


Pandemi sebebiyle online olarak devam ettiğimiz etkinlikte Türkiye’de ilk roman denemelerinden milli edebiyatımızın ilk eserlerine kadar bir dönemi okuyarak değerlendirmeler yapacağız. Bu ekinliğimize destek veren okumayı seven ÇAYASAD’lı dostlarımıza ve etkinliği organize eden ve moderatörlüğünü yapan Orhan Kemal Karakuş hocama çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bu haber 2307 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum