Çerkeş – Kızılcahamam Tüneli Açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özellikle ulaşım sektörü açısından büyük önem taşıyan Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli'nin bölgeye hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Çerkeş – Kızılcahamam Tüneli Açıldı
28 Şubat 2021 - 11:27 - Güncelleme: 28 Şubat 2021 - 18:54
Çerkeş – Kızılcahamam Tüneli Hayırlı Uğurlu Olsun

Sıcak Asfalt mı İyi Yapılmamış? O Dikkatimi Çekti!

Erdoğan, "Tünel girişinde asfalt iyi gözükmüyor, bunu yüklenici firmayla görüşmenizde fayda var. Yani tünelin çıkışında ve tünele girişte özellikle asfalt olayı pekiyi gözükmüyor. Bütün çevredeki şevlerde çevre düzenlemesini süratle bitirmemiz lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

2 bin 71 metrelik Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli'nin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, projede iki eksik bulup Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nu uyardı. Erdoğan, tünel girişindeki asfaltın iyi gözükmediğini ve çevre düzenlenmesinin bir an önce bitirilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açılıştaki Konuşmasından Satır Başları:

Özellikle ulaşım sektörü açısından büyük önem taşıyan Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli'nin bölgeye hayırlı olmasını diliyorum. Bu proje mevcut güzergahı 2.4 kilometre kısaltıp yılda 7.5 milyon lira tasarruf sağlayacaktır. İnsan ve yük ulaşımını ne kadar kolaylaştırırsak, kalkınma hedeflerimize de o kadar çabuk ulaşırız. Ülkemizin tüm ulaşım hatlarında seferberlik başlattık. Bölünmüş yolları 28 bin kilometreye çıkararak rahatlıkla ulaşımı sağladık. Geçmişte her biri eziyete dönüşen mecburen çıkılan yolculuklar keyifle yapılan seyahatler haline geldi.

"Geleceğimize Çok Daha Güvenle Bakabiliyoruz"

Havalimanlarımızdan hızlı tren hatlarımıza kadar diğer ulaşım araçlarının da bu derece etkin kullanılması kara yolu ağımızın yaygınlaşmasının bir sonucudur. Hepsi de birbirini tamamlayan bu ulaşım ağlarımız sayesinde hem insani gelişmişlik hem ekonomik altyapı bakımından geleceğimize çok daha güvenle bakabiliyoruz. Eskiden sanayi ve ticaret ülkemizin belirli şehirlerinde yoğunlaşmıştı. Bugün 81 vilayetimizin tamamı bu potansiyelden yararlanabilir duruma geldi.

"Bir Zamanlar İnşa Ettiğimiz Yollarla Alay Ediyorlardı"

Anadolu bu büyük potansiyelden yararlanacak noktalardadır. Bir zamanlar inşa ettiğimiz yolları gösterip buraya uçak mı indireceksiniz diyorlardı, alay ediyorlardı. Köprüleri gösterip koyun sürüleri mi geçireceksiniz diye dalga geçiyorlardı. Rahmetli Erbakan Hocamıza yaptıkları gibi bizi de yolumuzdan çevireceklerini sandılar. Biz yatırımlarımızı yaparken sadece milletimize baktık. Milletimizin neye ihtiyacı olduğuna ne istediğine bakarak eserleri ülkemize kazandırdık.

"Türkiye'yi Dünyanın En Büyük 10 Ekonomisinden Biri Haline Getireceğiz"

Sağlık krizini ve tetiklediği ekonomik, sosyal sorunlarla tüm dünya uğraşırken biz kararlılıkla hedeflerimize ilerliyoruz. Türkiye’yi 2023 hedeflerinin tamamına ulaştırarak dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getireceğiz.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesini Çankırı’nın Çerkeş ilçesine bağlayan Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli ve bağlantı yollarının açılmasıyla, tünelin bulunduğu kesimde seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya ineceğini söyledi.

Çankırı 24. 25. ve 26. dönem (eski) milletvekili Hüseyin Filiz'in ısrarlı gayretleri ile; Ankara'yı, Kızılcahamam ilçesi ve Çankırı'nın Çerkeş ilçesi üzerinden D-100 Devlet Yolu'na bağlayan yol güzergahı üzerinde yapımı gerçekleşen 2 bin 71 metrelik Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli ve bağlantı yollarının açılmasıyla yüksek rakım ve eğimden dolayı yoğun kış şartlarında daha da zorlaşan bu bölgeden geçiş, bundan sonra çok daha güvenli ve rahat bir şekilde yapılacak.

Işık Dağı'ndan geçiş süresi 15 dakikadan 3 dakikaya inecek.

Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle katıldığı Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli Açılış Töreni'nde, tünelin, tüm kara yolu projeleri gibi halka konforlu, hızlı, emniyetli ve tasarruflu ulaşım imkanı sunacağını belirtti.

Ankara – İstanbul ayrımı Güvem-Çerkeş yolu üzerindeki tünelde, 3 bin 600 metre ana yolla 2 bin 400 metre bağlantı yolunun yer aldığını dile getiren Karaismailoğlu, "Kızılcahamam'ı, Çankırı'nın Çerkeş ilçesine ve D-100 Devlet Yolu'na bağlayan tünelimizle 6 kilometrelik mevcut güzergah, 2 bin 71 metre olarak inşa ettiğimiz tünelimizin hizmete girmesiyle 2,4 kilometre kısalarak 3,6 kilometreye inmiştir." dedi.

Karaismailoğlu, yolun kısalması ve konforlu hale gelmesiyle taşımacılık sektörünün de verimli, tasarruflu bir çözüme kavuşacağını belirterek, "Açılışını yaptığımız yol ve tünellerimiz sayesinde, bu hattaki (tünelin bulunduğu kesim) seyahat süresi 15 dakikadan 3 dakikaya inecek." diye konuştu.

Yüksek rakım ve eğimden dolayı yoğun kış şartlarında daha da zorlaşan yolculukların bundan sonra çok daha güvenli ve rahat bir şekilde yapılacağını dile getiren Karaismailoğlu, "Yatırımlarımıza eklediğimiz Kızılcahamam-Çerkeş yolu ve Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli, özellikle ağır tonajlı araçların geçişinde yaşanan yoğunluktan kaynaklanan can ve mal kayıplarını en aza indirecektir." ifadesini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli'nin Çerkeş ilçesinin başkent Ankara'ya ulaşımında rahatlık sağlayacağını vurgulayarak, hizmet aşkı ve başarma azmiyle aziz Türk milletinin ihtiyaç duyduğu her yere altyapı çözümlerinin ulaştırıldığını kaydetti.

Geçit vermeyen dağları tünellerle, akarsuları ve vadileri köprülerle geçerek, gönülden gönüle yol olduklarını söyleyen Karaismailoğlu, "İnşallah birlik ve beraberlik içinde daha nice eseri halkımıza ve güzel vatanımıza kazandıracağız." dedi.

Tünel açılış törenine, Ak Parti Grup Başkan Vekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı MHP Ankara Milletvekili Yaşar Yıldırım, Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu, Ankara Milletvekili hemşerimiz Zeynep Yıldız hanımefendi, önceki dönem Milletvekili Hüseyin Filiz, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AK Parti Çankırı İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik, Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar, Kurşunlu Belediye Başkanı Dt. Şakir Kaymak, Atkaracalar Belediye Başkanı Harun Oflaz, Çavundur Belediye Başkanı Osman Yılmaz, Saçak Belediye Başkanı Ramazan Yarım, çok sayıda Ankara AK Parti Milletvekilleri, Çer-Def Başkanı Şenel Yalçın ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.


Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı’dan Emeği Geçenlere Teşekkür

Sopacı, “Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemi ile katıldığı ve Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu’nun yerinde katılımı ile Kızılcahamam-Çerkeş Tünelimizin açılışı gerçekleşti.

Bölgemizin her türlü gelişimine katkı sağlayacak olan Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli’nin yapımında emeği olan başta Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Sn. Adil Karaismailoğlu’na, AK Parti Grup Başkan Vekili Sn.Muhammet Emin Akbaşoğlu’na, Çankırı Milletvekili Sn. Salim Çivitçioğlu’na, Ankara Milletvekili hemşehrimiz Zeynep Yıldız hanımefendiye, önceki dönem Milletvekilimiz Sn Hüseyin Filiz’e, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’na ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Kızılcahamam ve Çerkeş’imize hayırlı uğurlu olsun.” İfadelerini kullandı.
Bu haber 2597 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum