Çankırı İl Halk Kütüphanesinde "Çocuk Gelişimi Rehberi Programı" Başladı

Perşembe günleri tüm gün boyunca, farklı konularda devam edecek olan programlara, Çankırı İl Halk Kütüphanesi ile iletişime geçerek tüm ebeveynler katılabilir.

Çankırı İl Halk Kütüphanesinde "Çocuk Gelişimi Rehberi Programı" Başladı
28 Kasım 2022 - 20:43 - Güncelleme: 28 Kasım 2022 - 20:53
Başladı

Halk Kütüphanelerinin bir görevi de her düzeyde örgün ve yaygın eğitimi desteklemek amacıyla özel hizmet sunmasıdır. Bu kapsamda, Çankırı İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğünce ebeveynlere yönelik olarak uygulanmaya başlanan "Çocuk Gelişimi Rehberi Programı’’ ile bu hafta Karatekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Gül Kadan tarafından "Ebeveyn Davranışları ve Etkili İletişim, Çocuklarla İletişim, Teknolojiyi Çocuklarımızın Hayatının Neresinde Tutmalıyız’’ konuları ele alındı.

İletişim, iki kaynak arasındaki bilgi alışverişi olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Dr.Gül Kadan “İletişim sözlü ve sözsüz olarak gerçekleştirilmekte, sözsüz iletişim içine beden dili, jest ve mimikler girerken, sözlü iletişim anlattıklarımız ve ifadelerimiz yer almakla birlikte çocuklarımız sözlerimiz yanında bizim davranışlarımıza da bakmakta, gerçekten anlattıklarımızın gerçek olup olmadığı sezmeye çalışmaktadır Bu nedenle çocuklarımızı dinlemeliyiz.

Dinleme, karşı taraf aracılığıyla verilen sözlerin beyinde anlamlandırılmasıdır. Bu aşamada çocuklarımızı dinlerken tüm vücudumuzla dinlemeli, onlarla göz teması kurmalıyız. Dinlemede edilgin dinleme ve etkin dinleme olarak ikiye ayrılmaktadır. Edilgin dinlemede, kafamızı sallama, “hıı, evet, çok ilginç” gibi sözcükler yer alırken, etkin dinlemede çocuğun söylediklerini empatik bir anlayışla çocuğa geri yansıtmak söz konusu olmaktadır” dedi.


Çocuklarla iletişimde birtakım iletişim engelleri çok sık kullanıldığını söyleyen Kadan “Emir verme, akıl verme, etiketleme örnek olarak verilebilir. Ancak bu tür iletişim engelleri, iletişimi kestiği gibi çocuğun ebeveynine karşı düşmanca duygular içinde bulunmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle çocuklarla iletişim kurarken, iletişim engellerinden uzak durulması gerekmektedir. Aynı zamanda ben dilini etkin olarak kullanmak gerekmektedir. Ben dili, karşı tarafı yargılamaz ve kendi hissettiklerimizi açıklamaya yardımcı olur. Tüm bunların yanında çocukların gelişim özelliklerine de dikkat etmek gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Bebeklik döneminde bebeklerin en temel ihtiyacı onu sevmek ve koşulsuz sevmek ve onunla iletişim kurmak olduğunu  anlatan Kadan “Teknolojiden olabildiğince uzak durması, teknolojik aktiviteler yerine bebekle ve çocukla gelişimini destekleyecek aktiviteler yapılması gerekmektedir. Çocuğun yürümeye başlamasıyla her şeyi merak etmekte, öğrenmeye çalışmaktadır.

Bu nedenle, çocuklara uyarıcı bir çevre yaratılması ve kaliteli bir iletişim kurulması gerekmektedir. Çocuğun ilkokula başlamasıyla her ne kadar akademik başarılar ön planda olsa da çocuğun hala bir çocuk olduğu unutulmamalıdır. Ergenlik döneminde ise çocukların hala ebeveynlere ihtiyaçları vardır. Çocukla kurulacak iyi bir iletişim ve ona rehber olacak ebeveynler sayesinde bu zor dönem atlatılabilecektir. Çocukla iletişimde çocukların gelişimsel özelliklerinin yanında anne-baba tutumları da oldukça önemlidir” diyerek konuşmanı tamamladı.

Perşembe günleri tüm gün boyunca, farklı konularda devam edecek olan programlara, Çankırı İl Halk Kütüphanesi ile iletişime geçerek tüm ebeveynler katılabilir.

Bu haber 4587 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum