Covid-19'dan Çankırı'da Vefat Sayımız 409 Olurken; Vaka Sayısı, Her 100 Bin Kişide 79,51 Oldu

Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, haftalık Kovid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide Çankırı’da 79,51 oldu.

Covid-19'dan Çankırı'da Vefat Sayımız 409 Olurken; Vaka Sayısı, Her 100 Bin Kişide 79,51 Oldu
01 Haziran 2021 - 21:17 - Güncelleme: 01 Haziran 2021 - 21:26
Vali Abdullah Ayaz Çankırı’da Vaka Sayılarında Düşüş Yaşandığına İşaret Etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre 22-28 Mayıs'ta her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, il bazında 100 bin nüfusa karşılık gelen Kovid-19 vaka sayılarına yer vererek düşüş eğiliminin sürdüğünü belirtti.

Koca'nın paylaştığı Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, haftalık Kovid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide Çankırı’da 79,51 oldu.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede aşının önemine vurgu yaparak, sırası gelenlerin aşı yaptırması çağrısında bulundu.

Ayaz, Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında, kentte vaka sayılarında düşüş yaşandığına işaret etti.

İl genelinde vaka durumunda sıkıntı olmadığını belirten Vali Ayaz, "Salgın henüz bitmedi, tedbirlere riayet etmeye hepimizin ihtiyacı var. Acı manzaralar görmemek adına dikkatli olalım. En son açıklamamızda vefat sayımız 385'ti. Şu anda bu sayı 409. Bu arada geçen sürede maalesef 24 vatandaşımızı daha koronavirüse kurban verdik. Şu anda hastanemizde 34 hastamız var, 27'si serviste 7'si yoğun bakımda, yoğun bakımdaki hastalarımızın da 4'ü maalesef entübe. Yoğun bakımdaki hastaların en küçüğü 50 yaşında, dördü 65 yaş altında." diye konuştu.

Vali Abdullah Ayaz, Basın toplantısında şu ifadelere yer verdi:

Dün akşam Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandı malumunuz hayırlı uğurlu olsun inşallah yeni normalleşme kararları. İnşallah bunun son defa kapanma sonrasında alınan son kararlar olmasını hepimizin ümidi. İnşallah bundan sonra tedbirlerde geriye gidiş yedi tedbirlerin alınmasıyla karşı karşıya kalmayız. Bunun için hep birlikte çalışmaya gayret etmeye devam edeceğiz. Son dönemde vakalarımızda düşüş devam ediyor. Çok şükür il genelinde herhangi bir sıkıntımız yok genel manada iyiyiz. O konuda bir problemimiz yok diyebiliriz.

Ancak yeni normalleşme kararları sonrasında bir vaka artışı görülebilir ama bunun kontrol altında olacağı hepimizin ümidi. Yine de sizlerin aracılığıyla vatandaşlarımıza şunları söylemek istiyoruz salgın henüz bitmedi. Onun için tedbirlere riayet etmeye bir süre daha sıkı sıkıya riayet etmeye hepimizin ihtiyacı var. Onun için tekrar lütfen dikkatli olalım diyoruz acı manzaralar görmemek adına.

En son 29 Nisan da toplantımızı gerçekleştirmiştik. Orada vefat sayımız 385’ti şimdi 409. Arada geçen sürede 24 vatandaşımızı daha korona virüse kurban verdik kısaca bilgi verecek olursak hastanemizde 34 vatandaşımız var. Bunların 27’si serviste 7’si yoğun bakımda. Yoğun bakımdaki hastalarımızın maalesef 4’ü entübe. Yoğun bakımdaki hastaların en küçüğü 57 yaşında. 4’ü de 65 yaşının altında yani yüzde 57’si. Tekrar ifade etmek istiyorum son dönemde özellikle yeni varyantların mutasyonların ortaya çıkması sonrasında gençler daha fazla etkilenmeye başladılar.  Bizim son yükselme trendinde esas hasta profilimiz büyük oranda 50 - 65 yaş grubuna oturdu. 65 yaş üstü zaten aşılanmıştı. Onun için belki hastanemizin yoğun bakımımızın bu kadar rahat olmasının sebebi aşıydı.

Ama şunu tekrar söylüyoruz 7 yoğun bakım hastamızdan 4’ü 65 yaşının altında. Şimdi entübe olan hastalarımızın yaşları da 59, 62 ve ikisi de 86 yaşında. Serviste bulunan 27 hastamızın en genci 33 yaşında. Yine servisteki 13 hastamızda 65 yaşının altında yani yüzde 48. Tekrar sizler vasıtasıyla uyarıyoruz gençler son yeni varyantlardan daha fazla etkilendiler. Onun için kimse kendisine değil tedbirlere güvensin. Bir kere daha bunu ifade etmek istiyoruz.

Hastalarımıza acil şifalar vefat etmiş hastalarımıza da Cenabı Hak’tan rahmet diliyorum. Yeni dönemin bizim tarafımıza  düşen en önemli meselesi aşı.. Bugün itibari ile 50 yaş vatandaşlarımızın aşılamaları başlamış bulunmaktayız. İl genelinde 50-54 yaş grubu 11 bin 460 vatandaş var. Ve şuanda günlük aşı kapasitemiz 4 bin 368. Yani biz Allah’ın izniyle 3 günde bu yaş grubundaki hastalarımızın tamamını aşılayabiliriz. İsteğimiz şu lütfen sırası gelen muhtemelen bu ay bir iki grup daha aşılamaya açılacak tedarik zincirinde bir aksama yaşanmazsa sağlık bakanlığımızın hedefi önümüzdeki günlerde öncelikle 45 - 50 yaşın tabiî ki inşallah arkasından da 40 yaş grubunun aşılamaya açılması. Tekrar söylüyoruz aşı sırası gelen vatandaşlarımız ivedi olarak aşı olsunlar. 50-55 yaş grubu bugün itibari ile açıldı. Vatandaşımız randevu ile bir sıkıntı yaşarsa biz orada bir yoğunluk olmasın diye randevu sistemi üzerinden gidiyoruz ama vatandaşımız müracaat etsin. Biz inşallah o sorunu orada çözeriz.

Ben randevu alamadım diye vatandaş aşı olmaktan kaçınmasın. Herhangi bir problem varsa gitsin hastanemize ben randevu alamadım desin arkadaşlar yardımcı olacaklar. Ama bir kere daha söylüyoruz hiç kimse gençliğine aldığı vitaminlere takviyelere güvenmesin. Şuanda bir tedbirlere iki aşıya güvenmek zorundayız. Bununda etkilerini net olarak bu süreç içerisinde gördük. 11 bin 460 vatandaşımızı da en hızlı biçimde aşılamak hedefimiz. Bugün itibari ile de kapsama alındılar. Bugüne kadar aşı ile ilgili genel ortalamamız fena değil ama hala aşı ile ilgili tereddütlerin olduğunu bazı vatandaşlarımızın aşıya gelmediğini biliyoruz. Tekrar söylüyorum ben bugüne kadar Çankırı genelinde yapmış olduğumuz aşılarda hiç bir yan etkiye rastlamadık. Bizim gördüğümüz hiçbir yan etki olmadı. Aşı olduktan sonra sağlık kuruluşlarımıza müracaat eden hiçbir vatandaşımız olmadı. Bende şu şekilde yan etki görüldü diye.

Ama korona virüsün etkilerini her gün görüyoruz. Ortada mukayese kabul etmez bir durum söz konusu aşı olmak ve olmamak arasında. Milyonda 1 gibi bir alerjik reaksiyon vs riskini almamak için vatandaş yaş grubuna göre yüzde 2, 3, 5 gibi ölüm riskini göze alıyor. Dediğim gibi kıyas kabul eder bir durum değil. Aşının net faydasını özellikle bu süreçte net bir şekilde gördük. İnşallah önümüzdeki günlerde de bunu göreceğiz. Yeni dönemde en önemli hedefimiz bir süre daha tedbirlere riayet yani haziran ayını da kontrollü bir şekilde geçirmek istiyoruz. İkincisi aşı sırası gelen vatandaşlarımızın ivedi olarak aşı olmaları.

İlimizde yapılan aşılarda sinovac’ta 39 bin 456 birinci doz 36 bin 885 ikinci doz uygulamışız bugüne kadar. 3 bin vatandaşımızın da 3. Dozları geliyor demekki. Biontech’te de 8 bin 405 birinci doz bin 783’te ikinci doz aşı yapmışız. 10 binin üzerinde biontech yaklaşık 75 binin üzerinde bir ve ikinci dozun toplamı bu şekilde aşılamamız gerçekleşmiş bugüne kadar.

Valimiz Abdullah Ayaz, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Sayın Valimiz Ayaz’a 27.05.2021 Tarihi İtibariyle COVID-19 Kapsamında İlimizde Uygulanan Yaptırımlar da Ceza Yazılan Toplam Şahıs Sayısı, Toplam Ceza Miktarı, Vergi Dairesince İcra Tebligatı Yapılan Kişi Sayıları Nedir? Diye Sorumuzu yönelttik.

Ceza Yazılan Toplam Şahıs Sayısı: 3675 kişi

Toplam Ceza Miktarı: 3.321.832,00 TL

Vergi Dairesince İcra Tebligatı Yapılan Kişi Sayısı: 1.476 olarak cevap verdi.

Bu haber 1360 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum