Çankırı'da Koronavirüsten 16 Kişi Vefat Etti!

Vali Ayaz, koronavirüsten dolayı 16 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini belirtirken, bugüne kadar il genelinde tedbirlere uymayanlara toplam 643 bin 688 TL para cezası kesildiğini söyledi.

Çankırı'da Koronavirüsten 16 Kişi Vefat Etti!
11 Ağustos 2020 - 13:36 - Güncelleme: 11 Ağustos 2020 - 20:57

Basın Toplantısında Önemli Bilgiler Öne Çıktı

11.08.2020 Salı Günü sabah saat 10:00'da, Valilik Toplantı Salonunda Valimiz Abdullah Ayaz'ın başkanlığında Covid-19 pandemisi kapsamında ilimizdeki son durum hakkında basın mensuplarımız ile bir toplantı gerçekleşti.

Toplantıya Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Rifat Biber, Yerel, Ulusal Gazete temsilcileri ile şehrimizde hizmet veren bazı basın mensupları katıldı.

Valimiz Abdullah Ayaz, Önemli Bilgiler Paylaştı

Bu İşin Şakası Yok, Çankırı’da Koronavirüsten 16 Kişi Vefat Etti!

Eski hayata dönmemize biraz zaman var. Covid-19 ile mücadelede sahada olacağız. Kurallara uymayanlara taviz vermeyeceğiz.

Vali Ayaz, koronavirüsten dolayı 16 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini belirtirken, bugüne kadar il genelinde tedbirlere uymayanlara toplam 643 bin 688 TL para cezası kesildiğini söyledi.

Vali Ayaz, merkezin yanı sıra ilçelerin tamamında belli sayıda vakaların olduğunu aktararak, Şabanözü Rehabilitasyon Merkezinde de bir hadise yaşandığını, şu anda herhangi bir olumsuzluğun olmadığını sözlerine ekledi.

Detaylar

Valimiz Abdullah Ayaz, İlimizdeki Covid-19 Tedbirleri Hakkında Basın Mensuplarına Açıklamalarda Bulundu
Valimiz Abdullah Ayaz, yeni tip Koronairüs (Covid-19) salgınına karşı ilimizde alınan tedbirler hakkında bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda Vali Yardımcısı Şahin Bayhan ve İl Sağlık Müdürü Hüseyin Sarıkaya da hazır bulundu.

Covid-19 salgınıyla ilgili ilimizdeki güncel tedbirler ve son durum hakkında açıklamalarda bulunan Valimiz Ayaz, bu hastalığın ortadan kalkması için önümüzde uzun zaman olduğunu ifade etti. Yetkili kurumlar olarak bu konuda tedbirler almaya ve denetimler yapmaya devam edeceklerini açıklayan Valimiz Abdullah Ayaz, “Vatandaşlarımızı tedbirlere uymaları konusunda elimizden geldiği kadar uyarmaya devam edeceğiz. Bu şekilde yaşamaya bir süre daha devam edeceğiz. Bu süre zarfında maske ayrılmaz bir parçamız olacak, mesafeye ve temizliğe dikkat edeceğiz” dedi.

Salgından Korunmak İçin Alınan Tedbirlerle Yaşamaya Devam Edeceğiz

Çankırı’da salgınla ilgili genel durum iyi olduğuna işaret eden Valimiz Abdullah Ayaz şunları söyledi: “Temel hedefimiz bu süreçte sağlık sistemimizin çöküntüye uğramaması ve gelen hastaların sorunsuzca karşılanabilmesiydi. Bu konuda ülkemizde olduğu gibi ilimizde de herhangi bir sıkıntı yok. Zaman geçtikçe tedbirlere uyma konusunda bir rehavet oluşuyor. Vatandaşlarımız alınan tedbirlerden sıkılıyor ve biz bunun farkındayız. Şu an uygulanan tedbirlerden başka bir çözüm yolumuz yok. Bir çözüm bulunana kadar bu tedbirlerle yaşamaya devam edeceğiz.

Denetimler Sürekli Olarak Devam Edecek

Denetimlerimiz devam edecek. Geçen hafta Türkiye geneli bir denetim yapıldı. Biz zaten denetimleri yapıyorduk ama bu kez daha kapsamlı yapıldı. Bu gün yine ülke genelinde bir denetim var. Bu denetimler sürekli olarak devam edecek.”

Çankırı’da Kurallara Uymayanlara 643 Bin 688 TL Ceza Kesildi

Bu güne kadar Çankırı’da, il genelinde, Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirlere uymayanlara toplam 643 bin 688 TL idari para cezası uygulandığını açıklayan Valimiz Abdullah Ayaz, “Bizim öncelikli amacımız ceza uygulamak değil. Denetimlerdeki amacımız rehberlik ama kurallara uymamakta ısrar eden vatandaşlar ve işletmelere yönelik olarak cezai işlem uygulamakta da çekinmeyeceğiz. Bu bir kamu sağlığı meselesidir.
Aldığımız tüm tedbirler kamu sağlığını korumak içindir. Bizim amacımız vatandaşın hayatını zorlaştırmak veya vatandaşla mücadele etmek değildir. Biz virüsle mücadele ediyoruz. Hepimiz hastalık riski taşıyoruz. O sebeple hepimiz tedbirlere riayet etmeliyiz. Hiçbir vatandaşımızın bir diğer vatandaşımıza bu hastalığı bulaştırma hakkı yok. Vatandaşlarımızın her birinin hayatı bizler için kıymetli. Onların sağlığını korumak adına ne yapmamız gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Amacımız ceza kesmek değil. Tedbirlere uyulmasını sağlamak. Tedbirlere uymayanlara da cezai işlem uygulamakta çekinmeyeceğiz. Burada bir amacımız da kurallara uyan vatandaşlarımızın hakkını hukukunu korumak.” diye konuştu.

Çankırı’da Covid-19 Kaynaklı Vefat Sayısı 16

Toplantıda Şabanözü ilçemizdeki Rehabilitasyon merkezinde virüse yakalanan bütün hastaların tedavilerinin tamamlanarak taburcu edildiklerini ifade eden Valimiz Ayaz, “Şabanözü’nde Rehabilitasyon merkezinde bir hadise yaşadık. Şu anda orada hastanede herhangi bir hastamız kalmadı. İyileşip taburcu oldular. Bu durumun tekrar etmemesi için tedbirlerimizi aldık” dedi.

Salgının hafife alınmaması gerektiğine dikkat çeken Valimiz Abdullah Ayaz, “Çankırı’da göreve başladığımda Covid-19 kaynaklı vefat sayısı 7 idi. Şu anda 16’ya çıkmış durumda. İki ay içerisinde vefat sayısı 7’den 16’ya çıkmış. Ülke genelinde günlük vaka ve vefat sayılarına bakıldığında vatandaşlarımız bu rakamlara kendilerinin dahil olmayacağını düşünüyor ama öyle değil. Tedbir almazsak hepimizin bu rakamlara dahil olma riskimiz var. Hem kendimiz, hem sevdiklerimiz hem de kamunun sağlığı için hepimize büyük sorumluluk düşüyor. Bu yüzden kurallara uyulmasını vatandaşlarımızdan bir kez daha istirham ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Valimiz Ayaz, toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Toplantı bitiminde Vali Yardımcısı Şahin Bayhan tarafından toplantıya katılan basın mensuplarına maske dağıtıldı.


 


Bu haber 11585 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ishak karakartal
    1 ay önce
    Toplam Covid-19 sayısı, iyi olan sayısı, karantinada olan sayısı hastanede yatan, yoğun bakımda olanların sayıları neden bildirilmiyor?