Çankırı'da Covid-19'dan Can Kaybımız 404 Oldu

Çankırı'da vefat sayısı bugün itibariyle 404. Hastanedeki hasta sayısı düştü. Yoğun bakımda da yoğunluk yok.

Çankırı'da Covid-19'dan Can Kaybımız 404 Oldu
22 Mayıs 2021 - 11:14 - Güncelleme: 22 Mayıs 2021 - 11:31
Vefat Sayısı 404 Oldu

Vali Abdullah Ayaz İl Genel Meclisi Mayıs ayı birleşimlerini gerçekleştiren meclis üyelerini ziyaret ederek açıklamalarda bulundu.

Çankırı Renk Değiştiriyor!

Takvimlerin 20 Mayıs’ı gösterdiği dün ilimizde koronavirüs pandemisinde pozitif vaka sayısı 21 olarak açıklanırken vefat sayısının düne kadar 404’e ulaştığı, yoğun bakımda yatan hasta sayısının ise 7 olduğu kaydedildi. Vali Abdullah Ayaz, Çankırı’daki tabloyu “ Çok şükür iyiyiz “ sözleri ile değerlendirirken, 104 (yüz dört ) yaşındaki bir bayanın koronavirüs salgın hastalığını yenerek taburcu olduğu müjdesini verdi.


Vali Ayaz, “Bu ara cezaevinde çok vaka var. Bugün itibariye cezaevindeki vaka sayısı Çankırı genelindeki vaka sayısından daha fazla ama en azından kontrol altına alınabilecek bir durum. Bugün pozitif çıkan 21 vaka var il genelinde. Genel olarak iyiyiz ama tedbire devam aşılamaya devam. Zamanı gelen sırası gelen herkesin aşı olmasını istiyoruz. Aşının net etkisi biz Çankırı’da da görüyoruz.

Mart ve Nisandaki yükselişe aşı olmadan yakalansaydık tablo çok daha ağır olurdu. Hasta sayısı arttı ama yoğun bakım ve ölüm sayısı o derece artmadı. Yoğun bakımda hiç zorlanmadık.” dedi.

“Randevu sıkıntısı yok.” diyen Vali Ayaz, şunları söyledi: “40 yaş üstü öğretmenlere aşı açıldı. 1 hafta 10 güne kadar yeni kategoriler de girecek. 

404 vefat sayısı bugün itibariyle. Hastanedeki hasta sayısı düştü. Yoğun bakımda da yoğunluk yok.

Bugüne kadar birinci doz yapılan aşı toplam 53 bin, ikinci doz 42 bin aşı yapılmış. Bugüne kadar bir tane yan etki görmedik.

Önceki dönemlere göre Mart ve Nisan’daki 65 yaş üstü vatandaşların ölüm oranı yüzde 50 düştü. 1 Mart ta aktif vaka sayısı 74’tü, 1 Nisan da 1000’in üzerinde aktif vaka vardı ama yoğun bakım 16-17 yi geçmedi. Hastaneye gelen oldu ama yoğun bakıma geçmedi.

Aşı yüzde 50’nin üzerinde bulaşı da engelliyor.

Bugüne kadar yan etki görmedik. Faydasını çok net gördük aşının. Servis zaten problem değil.

Bize inanmayan Amerika İngiltere’ye baksın. Vaka ve ölüm sayıları onlarda azaldı. İnsanlığın bundan kurtuluşu aşı olmakta. Haziran iş iyice hızlanacak Temmuz'a kadar bu işi büyük oranda bitirme hedefi var.


Aşı olmanın riski ile olmamanın riski arasında çok büyük fark var.

Bilim insanlarımıza güveniyoruz.


Aşı olmayan az bir kitle olduğunu düşünüyoruz. Sizlerde gördüklerinize söyleyin aşı olmalarını. Hiçbir aşının koruyuculuğu yüzde 100 değil ama yoğun bakım ve ölüm oranındaki koruyuculuk müthiş.”


 
Bu haber 2291 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum