Koronavirüs Sebebiyle Çankırı'da 422 Kişi Yaşamını Yitirdi

Artık bu salgından kurtulmanın zamanı gelmedi mi? Halkımızı, salgını önlemenin en etkili yolunu kullanmaya altını çizerek bir kez daha çağırıyoruz. Lütfen aşı olalım.

Koronavirüs Sebebiyle Çankırı'da 422 Kişi Yaşamını Yitirdi
13 Temmuz 2021 - 18:59 - Güncelleme: 13 Temmuz 2021 - 19:07
422 Kişi Yaşamını Yitirdi

Çankırı Valisi Ayaz: "Kurban kesim yerlerinde ikram olmayacak" Çankırı'da kesim yerlerine sadece kurban sahipleri girebilecek Çankırı'da delta varyantı sayısı artıyor, vaka 19 oldu Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, "Geçen yılki Kurban Bayramından sonra vakalarımız çok ciddi sayılara ulaşmış,...

Valimiz Sayın Abdullah Ayaz, 13.07.2021 Salı Günü Saat 11:30'da Basın Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirdi.

"Aşılamada Türkiye Genelinde 19. Sıradayız"

Koronavirüs sebebiyle ilimiz genelinde 422 can kaybı yaşandığını, en son vefat eden hastamız ve şu anda hastanemizde entübe durumda olan hastamızın aşı yaptırmamış olduğunu, Aşı yaptıranların aşı yaptırmayanlara göre Covid-19’a karşı daha güvende olduğunu biliyor muydunuz?

Artık bu salgından kurtulmanın zamanı gelmedi mi? Halkımızı, salgını önlemenin en etkili yolunu kullanmaya altını çizerek bir kez daha çağırıyoruz. Lütfen aşı olalım.

“Kesim yerlerinde ikram olmayacak. Çankırı'da kesim yerlerine sadece kurban sahipleri girebilecek.”

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Kurban Bayramı’nda kesim yerlerinde ikram yapılmayacağını, sadece kurban sahiplerinin kesim yerlerine gitmelerine izin verileceğini söyledi.

Vali Ayaz, Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, Kurban Bayramı dolayısıyla il genelinde 174 noktada kurban kesim alanı belirlendiğini söyledi.


Bu alanlarda gerekli tedbirlerin alınacağını belirten Ayaz, "İşletme sahiplerine gerekli tebligatlar yapılacak. Malumunuz geçen yıl Kurban Bayramı'ndan sonra vakalarımız çok ciddi sayılara ulaşmış, bunun sonucunda da çok sayıda ölüm gerçekleşmişti." dedi.

Salgının devam ettiğini, vatandaşların tedbiri elden bırakmaması gerektiğini vurgulayan Ayaz, "Onun için kesinlikle kurban kesim yerlerinde ikram olmayacak. Her türlü vasıtayla ilan ediyoruz, sadece kurban sahiplerinin kesim yerlerine gitmelerine izin verilecek. Vatandaş maalesef ailecek gidiyor. Zaten kurban hisseli, ilave aile bireyleri de eklenince ciddi bir kalabalık oluyor. Bunu engellememiz lazım." ifadesini kullandı.

Kurbanın dinen üç gün boyunca kesilebildiğine, ilk gün yoğunluk oluşturulmaması gerektiğine dikkati çeken Ayaz, kesimin üç güne yayılmasının daha iyi olacağını düşündüklerini kaydetti.

Ayaz, bugün kentte vaka sayısında ciddi artış olmadığını ancak delta varyantından kaynaklı vaka sayısının 19'a çıktığını anlatarak şöyle konuştu:

Kentte delta varyantının devam ettiğini belirten Vali Ayaz, "Vaka sayısında ciddi bir artış yok ama delta sayısı il genelinde 19 oldu. Son toplantımızdan bu yana 3 vatandaşımızı kaybettik korona virüs sebebiyle. Yaklaşık 2 hafta. Aşıyla ilgili olarak son hayatını kaybeden vatandaşımız ve şu anda entübe olan vatandaşımız ikisi de hiç aşı olmamışlar. Gerçekten anlaşılabilir bir durum değil.

Vatandaş aşının riskinden bahsediyor, korona virüs olma riskini alıyor. Bu iki riski karşılaştırınca takdir sizlerin ama 81 yaşındaki birisinin aşı olmamasının hiçbir açıklaması yok bizce ve şu anda vatandaşımız entübe. İnşallah iyileşir ama hayatını kaybetme riski de büyük. Her ne kadar bir miktar ilerleme kaydetsek de sağlık bakanlığımızın açıklamalarını siz de görüyorsunuz aşılamada hala istediğimiz yerde değiliz. Birazcık daha yol almamız gerekmekte. Bunun dışında trafik ve genel güvenlik tedbirlerimiz alınacak" ifadelerini kullandı.


"Ramazan öncesinde başladığımız bir yöntem vardı. Köye gelen herkese 7 gün izolasyonda bulunmaları için muhtarlık aracılığıyla tebligatta bulunuyorduk. Muhtarlıklar bu tebligatların bir örneğini vatandaşa, bir örneğini jandarmaya teslim ediyor. Jandarma da onun kontrolünü sağlıyor. Bunun çok faydasını da gördük. Ona devam edeceğiz. Salgın döneminde uzun süredir şehir girişlerinde kontrollerimiz devam ediyor. O uygulamamıza da devam edeceğiz. İl genelinde toplam yaptığımız aşı 159 bin 720. 11 bin 182 de üçüncü dozumuz var."

Bu haber 850 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum