Normalleşmeyi Yine Yanlış Anladık, Vaka Sayıları Artışa Geçti

Vaka sayılarındaki artış devam ediyor. Bu durum hastaneye yatışlara da yansıyabilir. Bundan korunmanın yolu tedbirlere uymak ve aşı olmak. Vakit kaybetmeyin aşınızı olun. Tedbirden taviz vermeyin.

Normalleşmeyi Yine Yanlış Anladık, Vaka Sayıları Artışa Geçti
24 Temmuz 2021 - 21:35 - Güncelleme: 24 Temmuz 2021 - 21:40
Normalleşmeyi Yine Yanlış Anladık, Vaka Sayıları Artışa Geçti

Her zamanki gibi normalleşmeyi yine yanlış anladık. Vaka sayıları uzun bir süreden sonra yeniden arttı.

İllere göre 10-16 Temmuz haftalık vaka sayıları tablosu açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın resmi Twitter hesabında yaptığı açıklamaya göre 7 günlük illere göre vaka sayısı açıklandı. Bakan Koca tarafından açıklanan rakamlara göre uzun bir süredir düşüş gösteren vaka sayıları maalesef Çankırı’da yeniden arttı.

3-9 Temmuz tarihlerinde 100 bin kişiye karşılık gelen vaka sayısı 22,35 iken 10-16 Temmuz’da bu rakam 33,96 oldu.

Geçtiğimiz günlerde basın mensupları ile bir araya gelen Vali Abdullah Ayaz’da bu konuya dikkat çekmiş ve normalleşmenin hep yanlış anlaşıldığını 2-3 ayda alınan yolun 1-2 haftada kaybedildiğini dile getirmişti.

Sokaklar Maskesiz İnsanlarla Dolu

Çankırı sokaklarında normalleşmeyi yanlış anlayan vatandaşlar maskesiz geziyor.

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Korona Virüs, her gün canlar almaya devam ediyor. Tüm uyarılara rağmen ne yazık ki vatandaşlar kurallara riayet etmiyor. Ne zaman rakamlarda iyileşme ve buna bağlı olarak normalleşme takvimi açıklansa vatandaş tedbirleri bırakıyor ve eskisinden daha kötü bir süreç başlıyor.

Alınan son normalleşme kararları sonrasında vatandaş yine kendi bildiğini okuyor Çankırı sokaklarında her 10 kişiden 4’ü maske takmıyor. Takanların tamamına yakını ise çene altında süs eşyası olarak taşıyor. Sosyal mesafe ise bitişik nizama dönmüş durumdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan son verilere göre ise ilimizde vaka sayıları uzun bir süreden sonra yeniden artışa geçti.

Vaka sayılarındaki artış devam ediyor. Bu durum hastaneye yatışlara da yansıyabilir. Bundan korunmanın yolu tedbirlere uymak ve aşı olmak. Vakit kaybetmeyin aşınızı olun. Tedbirden taviz vermeyin.


 
Bu haber 6191 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • ARİF YÜKSEL
  1 yıl önce
  Aşı sırası geldiği halde, aşı olmayanların sayısı 22-23 milyonla ifade edilmektedir. Bu şekilde aşı olmayanlara, Devlet tarafından bazı kısıtlamaların acilen yürürlüğe konulmasını temenni ediyoruz. Bunların başında; kapalı mekanlara alınmaması, toplu taşıma araçlarına alınmaması, öğrenci yurtlarına kabul edilmemesi, sağlık hizmetlerine kısıtlama getirilmesi gibi tedbirler alınabilir. Bizim 3 aşıyı olmuş olmamız bir şey ifade etmiyor. Toplumun tamamı aşı olursa, bu asrın vebası olan Korona illetinden ancak kurtulabiliriz. Herkese sağlıklı günler diliyorum.
 • YAVUZ
  1 yıl önce
  Çok Kıymetli Mustafa bey Kardeşim. İnanın engelli olmam ve ağır bir Rahatsızlığım olmasına rağmen. Dışarıya nerdeyse 5 senedir çıkamıyorum. İki doz aşımıda oldum. Ama çok üzülüyorum. Bu güzel Vatanımız ve memleketi bunu hak etmiyor. Ne demek insanlarımız maskesiz geziyor. Hadi kuldan kormuyorsunuzda ALLAH dan damı korkmuyorsunuz. Memleketimizin durumu ortada esnafımız perişan vaziyette. hastahaneler dolacak. Çok sevdiğimiz insanlarımız yakınlarımız belki Anne ve babamız kardeşlerimiz vefat edecek.Virüs bu maske takmayanlar yüzünden yayılmaya devam edecek. Belki bu yorumumu okuyanlar bana kızacaklar ama bende AŞI zamanı gelipte AŞI olmayanlara Maske takmayanlara, sosyal mesafeye uymayanlara, temizliğe uymayanlara hakkımı helal etmiyorum. Allaha emanet olun Mustafa bey Kardeşim.
 • DOĞRU SÖYLEYEN 1905
  1 yıl önce
  Sevgili Admin şaşırdık mı?Şaşırmadık......Sayıların artmasının 1.sebebi Devletin normalleşmeye giderken tedbir ve kısıtlamaları dikkate almaması 2.sebep zaten bozkır iklimi ile bugünlere cesaretle gelmiş TÜRK TOPLUMUMUZUN korkmadan hiç bir kurala uymadan virüsü taşıyıp bulaşı riskinin artmasıdır.Ağustos ayı ortaları ve Eylül ayı itibarı ile kapanmaya hazır olalım..Kimse kusura bakmasın gerçekler acıdır..Doğru söyleyeni 9 köyden de kovsalar...BU DURUMUN VE SAYILARIN ARTMASININ SEBEBİ İÇİN BİLİM KURULUNUN TOPLANMASINA GEREK YOKTUR.KURAL VE TALİMATLAR KEZİN OLMALI,HERKES İÇİN EŞİT VE CEZAİ YAPTIRIMLARI UYGULANMALIDIR.
 • Hakan
  1 yıl önce
  Kesinlikle maskesiz herkes ya bu kadar olmaz ve kimse önüne geçmiyor bu durumun…. Ve anlamadığım şudur vaka artışı 1 haftadır hızla devam ediyor Türkiye geneli neden kapanmak veya önlem almak için bekliyoruz illa 30-40 bin olunca mı önüne geçilecek?
 • ARİF YÜKSEL
  1 yıl önce
  Kısıtlamaları kaldırmak bize hiç yaramıyor. Maalesef toplumda tam bir rehavet var. Maske ve mesafeye uymayanların sayısı, uyanlardan çok fazladır. Özellikle yemekli düğünlerde ve kalabalık ortamlarda, korona kurallarına tam uymuyoruz. İş yerlerimizi ve burada çalışanları hiç düşünmüyoruz. 9 günlük bayram tatilinde, tatil yörelerine nüfusunun 20 katı bir insan sayısının hücum etmesi, bu korona illetinin tam aradığı ortamdır. Korkarım ki, 2-3 hafta sonra vaka sayısı yine 30 binlere tırmanacaktır. Yine sokak kısıtlamaları ile birlikte iş yerlerimiz kapanacaktır. Koronadan ölüm sayıları da yükselecektir. Okullarımızın açılması tehlikeye girecektir. Lütfen maske, mesafe ve temizlik kurallarına tam uyalım. Denetimlerin de, Valilikçe daha sıkı yapılmasını talep ediyoruz.