Çankırı'da Covid-19'dan Toplamda 560 Kişi Hayatını Kaybetti

Ayaz, Valilikte düzenlediği basın toplantısında, ilde vaka sayılarının düşmeye devam ettiğini söyledi.

Çankırı'da Covid-19'dan Toplamda 560 Kişi Hayatını Kaybetti
01 Aralık 2021 - 14:23 - Güncelleme: 01 Aralık 2021 - 14:30
Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti

Aylık basın bilgilendirme toplantısı Valimiz Abdullah Ayaz'ın katılımıyla 01.12.2021 Çarşamba günü Saat 10.30'da Valilik Birlik Toplantı Salonunda gerçekleşti.

Toplantıya Çankırı Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Sağlık Müdürü Hüseyin Sarıkaya, Valilik Özel Kalem Müdürü ve bazı Basın mensupları katıldı.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, kentte yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılamanın çok düşük olduğunu belirterek, "Geçen hafta boyunca yarım günlük aşı yaptık. Arkadaşlarımızın yarım günde yapabileceği aşı sayısını bir haftada gerçekleştirdik." dedi.

Ayaz, Valilikte düzenlediği basın toplantısında, ilde vaka sayılarının düşmeye devam ettiğini söyledi.

Dün Sağlık Bakanımızın açıkladığı haritada gördüğünüz üzere vaka sayımız düşmeye devam ediyor. Bu hafta da Pazartesi ve Salı verileri bizim için güzeldi. Vaka sayısında belli bir noktaya oturduğumuzu görüyoruz. Maalesef hala vefatlarımız devam etmekte. Yaklaşık 1-2 hafta sonra da orada bir azalış görürüz.

Salgın nedeniyle can kayıplarının da sürdüğünü dile getiren Ayaz, "Son toplantımızdan bugüne kadar 43 vatandaşımızı daha koronavirüse kurban verdik. Maalesef ölümler devam ediyor." diye konuştu.

Hastanede Kovid-19 nedeniyle 56 kişinin tedavi gördüğünü aktaran Ayaz, "56 hastamızdan 13'ü yoğun bakımda, 43'ü serviste. 13 yoğun bakım hastamızdan 2'si entübe. Entübe hastalarımızdan biri 59, diğeri 81 yaşında. 32 yaşında bir hastamız var yoğun bakımda. 65 yaş altı da yoğun bakımda 5 hastamız bulunmakta. Serviste 65 yaş altında 3 hastamız var, en genci 55 yaşında, diğerleri 65 yaş üzerinde." ifadelerini kullandı.


Salgının henüz bitmediğini, tedbirleri bırakmak için çok erken olduğunu vurgulayan Ayaz, şöyle devam etti:

"Aşılamada hala eksikliklerimiz var. Onun için ivedi olarak aşısını yaptırmamış ya da eksik aşılı olan vatandaşlarımızı bekliyoruz. Aşılama sayılarımız tabir yerindeyse yerlerde sürünüyor. Geçen hafta boyunca yarım günlük aşı yaptık. Arkadaşlarımızın yarım günde yapabileceği aşı sayısını bir haftada gerçekleştirdik. Huzurevinde problemler yaşadık, şu anda da devam ediyor. O da biraz hastane yükümüzü yüksek tutuyor. İnşallah oradaki hastalarımız da en kısa zamanda şifa bulup tekrar yerlerine döneceklerdir.

Vali Abdullah Ayaz, “Artık aşıyla ilgili her türlü tereddütü bir tarafa bıraksak da aşı olsak. Bu kadar delilden sonra bu kadar vefat, bu kadar hasta çekilen bu kadar acı yaşanan sıkıntıdan sonra herhalde hastalıkla ilgili olarak herhangi bir delile, aşıların işe yaradığıyla ilgili olarak herhangi bir delile ihtiyaç olmadığı kanaatindeyiz. Bu rakamları sizlerle paylaşırken keyif almıyorum her ay. Biraz daha vatandaşımızın farkındalığını artırabilmek için bu açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz. İnşallah vaka sayısındaki düşüş önümüzdeki günlerde hem hastanemize hem de vefat sayılarına yansıyacaktır. Huzurevinde problemler yaşadık, şu anda da devam ediyor. o da biraz hastane yükümüzü yüksek tutuyoruz. İnşallah oradaki hastalarımız da en kısa zamanda şifa bulup tekrar yerlerine döneceklerdir.” İfadelerini tekrarladı.

Ayaz, Omicron varyantıyla ilgili konuşmanın şu an için erken olduğunu, bu konuda çalışmaların devam ettiğini, bir iki haftaya varyantın etkilerini daha net olarak görebileceklerini kaydetti.

Bu haber 1492 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum