Bisikletçiler Çankırı-Ankara Etabı 175 Kilometre Pedal Çevirecekler

"100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu" Çankırı-Ankara etabı Çankırı Valisi Abdullah Ayaz'ın işaretiyle başladı.

Bisikletçiler Çankırı-Ankara Etabı 175 Kilometre Pedal Çevirecekler
05 Ağustos 2023 - 14:16 - Güncelleme: 05 Ağustos 2023 - 15:29
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı çerçevesinde düzenlenen "100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu" Çankırı-Ankara etabı Çankırı Valisi Abdullah Ayaz'ın işaretiyle başladı.

Bisikletçiler, Çankırı Belediye Meydanından başlayarak TBMM önüne kadar olan etapta 175 kilometre pedal çevirecekler.

Bisikletçilere teşekkür eden Vali Abdullah Ayaz "100 yıl önce istiklale giden yolda İstiklal Yolunun çok önemli bir parçası olan ilimizde, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Cumhurbaşkanımız himayesinde yapılan etkinliğe ev sahipliği yapmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu'nun Çankırı-Ankara arasında 175 kilometrelik 5'inci etabı başladı.

Belediye Meydanı'nda etabın başlangıcı öncesinde düzenlenen törende imza seremonisi gerçekleştirildi, Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından yaran gösterisi sunuldu.

Vali Abdullah Ayaz, burada yaptığı konuşmada, Çankırı'nın istiklal yolunun çok önemli bir parçası olduğunu söyledi.

784 kilometre pedal çeviren bisikletçilere teşekkür ederek sözlerinw başlayan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi. Ayaz, "Ben hem sizlere hem emeği geçen herkese ve birazdan 175 kilometre pedal çevirecek olan sporcularımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah cumhuriyetimizin yüzüncü yılına yakışır etkinlikler hem ilimizde hem ülkemizde en güzel şekilde devam edecek. Biz bu yüzüncü yıla yakışır bir şekilde bu yılı inşallah ihya edeceğiz." dedi.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen de çok güzel bir etkinliğe ev sahipli yaptıklarını dile getirdi.

Çankırı'nın kurtuluş mücadelesinde İnebolu'dan Ankara'ya giden yolda büyük mücadeleler verdiğine dikkati çeken Esen, "Buradan annelerin sırtında cephaneler taşınmış, ordusuna, milletine, vatanına, bağımsızlık mücadelesi veren askerlerine buradan teçhizat, giyim kuşam ve gıda yardımında bulunmuş bir şehirdesiniz. İnşallah kazasız belasız son etap tamamlanarak bayrağımızı meclise taşırız." diye konuştu.

Türkiye Bisiklet Federasyonu As Başkanı Bahattin Akyön de turun milli bir heyecanla düzenlendiğini ifade etti.

Bisiklet turunun 5. etabı olan Çankırı'da konuşan Federasyon Asbaşkanı Bahattin Akyön, "Bu tur milli bir heyecan ve aşk ile Sivas'tan yola çıktı. O heyecan, 784 kilometrelik bir mesafeyi, milli duygularla geçmişte yaşanan, geleceğe köprü olarak bizlere emanet bırakılan Cumhuriyet yolunda gerçekleştirdik. Seçilen 7 il ve 5 etabın bir duygu, bir coşku olduğunu belirten Akyön, "Bu tur bir coşkudur, bir cumhuriyet yoludur, bir geleceğe, gençlerimize verilen mesajdır. Türkiye Bisiklet Federasyonu olarak bunu yaptığımızdan dolayı gururluyuz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Ayaz, genel klasman lideri sarı mayo sahibi Beykoz Belediyesi Spor Kulübü sporcusu Maximilian Stedman'a Türk bayrağını öperek teslim etti.

Sporcular daha sonra Çankırı-Ankara etabı için kurulan başlangıç çizgisinden Ankara'ya ulaşmak için hareket etti.

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun 5. Etabı Şabanözüne Ulaştı

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu'nun Çankırı-Ankara arasında 175 kilometrelik 5'inci etabı devam ediyor.

Kent merkezinde Belediye Meydanı'nda start alan sporcular yaklaşık 45 kilometrelik mesafeyi geride bırakarak Şabanözü ilçesine ulaştı.

Güzergah üzerinde bulunan ilçenin girişinde bir grup genç ve çocuk bisikletleri ile gelerek sporculara destek verdi.

Kaymakam Mehmed Zaid Uzun'da sporcuları karşılayarak destek verdi.

Bu haber 2190 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum