Çankırı'nın Mevcut Asayiş Ve Güvenlik Durumu Değerlendirildi

Vali Taşolar, “Seçimlerde Jandarma ve Emniyet olarak her ayrıntıyı gözeterek tedbirlerimizi aldık. Huzurlu ve güvenli bir seçim ortamının yaşanacağı konusunda hiçbir şüphemiz yok." dedi.

Çankırı'nın Mevcut Asayiş Ve Güvenlik Durumu Değerlendirildi
07 Mart 2024 - 09:59 - Güncelleme: 07 Mart 2024 - 10:05
Çankırı Valisi. M. Fırat Taşolar başkanlığında Çankırı’nın Huzuru Güvenlik ve Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Çankırı İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, Çankırı İl Jandarma Komutanı Yusuf Mutlu ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda Çankırı genelinde asayiş ve huzurun tesis edilmesi noktasında yürütülen projeler ve operasyonlarla ilgili bilgilendirme yapıldı.

Güvenlik ve Bilgilendirme Toplantısı’na Çankırı sokaklarında suçluların gezmese müsaade edilmeyeceğini ifade ederek sözlerine başlayan Vali M. Fırat Taşolar, “Asli amacımız ve hedefimiz Çankırı’nın huzuru. Bunun için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda özellikle hassasiyet gösterdiğimiz, sizlerin de dikkatini çektiğini düşündüğümüz birkaç husus var. Bunlardan en önemlisi sokaklarımızda suçluların gezmesine müsaade etmeyeceğiz. Etmemek adına ciddi manada çalışmalar yapıyoruz. Bu anlamda aranan şahıslar bizim asli gündemlerimizden bir tanesidir. Bununla ilgili uygulamalarımız devam ediyor.” dedi.

Uyuşturucu ile mücadelede vatandaşların iş birliğini önemli olduğunu vurgulayan Vali Taşolar, “Bir hap bile bizim için bir mesele. Bunun için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Sayın Bakanımızın talimatı doğrultusunda kurulan NARVAS Sistemi ile daha önceden de yapmış olduğumuz teknik, takip ve çalışmaları şu anda çok daha ayrıntılı bir şekilde, gelen her ihbarların risk analizi boyutunu değerlendirip bunların üzerinde duruyoruz. Hiçbir ihbar ve ayrıntıyı es geçmiyoruz. Devletimiz çok güçlü. Bu tacirlerle mücadele edecek güce sahibiz. Bu noktada vatandaşlarımızın iş birliğini de çok önemli buluyoruz. Onların bize yapacakları her ihbarı sonuna kadar ayrıntılarıyla değerlendirip sonuca gideceğimize şüphem yok.” şeklinde konuştu.

İnternet üzerinden dolandırıcılık noktasında da farkındalık oluşturulması gerektiğinin altını çizen Valimiz Taşolar, “Daha öncesinde de dile getirdiğim ve farkındalık oluşturulmasını istediğim bir diğer konuda internet üzerinden dolandırıcılık. Vatandaşlarımızı bu anlamda uyarmaya devam ediyoruz. Sizlerden de emeklerimize katkı ve destek vermenizi çok önemsiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“Çankırı yayaya öncelikte eksik”

Çankırı’nın eksik noktalarından birisinin yayaya öncelik olduğunu vurgulayan, Vali Taşolar “Emniyet Müdürlüğümüz ve Jandarma Komutanlığımızla birlikte ana gündemlerimizden bir tanesi trafik. Trafikle ilgili olarak gerek kazaların önlenmesi gerekse trafik tedbirleri noktasında vatandaşlarımızın duyarlılığının artması adına çalışmalarımız hızla devam ediyoruz. Çankırı’da eksik kaldığımız noktalardan bir tanesi “Öncelik Yayaya” uygulaması. Yaya geçitlerinde araçların durmasıyla ve yayalara yol vermesiyle ilgili farkındalığı artırmamız gerekiyor. Bu farkındalığın artırılması için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. “Çankırı Hayata Yol Veriyor” adı altında bir kampanya başlattık. Bu kampanyayla ilgili olarak gerek okullarımızda gerek yollarda Belediyemiz, Jandarmamız, Emniyetimiz ve Karayollarımızla birlikte ortak çalışmamız var. Bu alışkanlığı muhakkak Çankırı’da daha sık hale getireceğiz ve ışıksız yaya geçitlerinde yayaya öncelik verilmesini sağlayacağız. Sizlerin de bu kampanyaya destek vermesini çok önemsiyorum.” şeklinde konuştu.

Trafik kazaları konusunda da çalışmaların devam ettiğini belirten Vali Taşolar “İl Jandarma Komutanlığımız ve İl Emniyet Müdürlüğümüz ilimizde yaşanan trafik kazalarıyla ilgili bir çalışma yaptı. Bu çalışmalarda çok kıymetli iki sonuç oldu. Bununun üzerine ne yapabiliriz diye düşündük.

Römorkların arkasındaki reflektörün bulunmamasına bağlı olarak trafik kazalarında ölümlü kazaların olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu tespit ettik. Bununla ilgili olarak ilimizdeki traktör sahiplerine İl Özel İdaresi ve Ziraat Odası aracılığıyla reflektör dağıtımı yapıyoruz. Bunu yapmaya devam edeceğiz.

Jandarma Komutanlığımız ve İl Emniyet Müdürlüğümüz ilimizdeki römork üreticilerini ziyaret ettiler ve onlara standartlara uygun reflektörlerin olması için gerekli bilgilendirmeleri yaptılar. Bu anlamda sonuç aldığımızı düşünüyorum. Artık tüm römorkların arkasında standartlara uygun reflektör olacak.

Denetimlerimize de sıkı bir şekilde devam edeceğiz. Bununla ilgili diğer kıymetli çalışma ise ağır vasıtalara arkasından çarpma sonucunda meydana gelen ölümlü kazalarla üzerine. Ağır vasıtalara bir mekanizma kurulması suretiyle bu kazaların sonucunda meydana gelen ölümlü kazaların önüne geçme noktasında ciddi bir adım atacağımızı düşünüyoruz. 

Bununla ilgili olarak bilgilendirmelerimizi yaptık. Şoförler Odası ile görüşme halindeyiz. İnşallah kazalar olmaz ama olması halinde bu çalışma ile can ve mal kaybını azaltacağımızı düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

“Mobil Göç noktası aktif”

Mobil Göç Noktası Uygulamasının Çankırı’da da başladığını ifade eden Vali M. Fırat Taşolar, “Sayın Bakanımızın talimatı doğrultusunda önce İstanbul’da sonra büyük şehirlerde ve en sonunda bütün illerimizde Mobil Göç Noktaları aktif olarak kullanılmaya başladı. Bizde kendi Mobil Göç Noktamızı aktif hale getirdik.

Şehrin belirli noktalarında, belirli dönemlerde Emniyet Müdürlüğümüz ile iş birliği içerisinde özellikle düzensiz göçmenlerin ilimizde bulunmasını engellemek adına kontrollerimizi yapıyoruz. Çankırı düzensiz göçmen anlamında kritik ve sıkıntılı illerden biri değil. Ama yine de biz düzensiz göçmenlerin bulunmaması ilimizde adına kendi tedbirlerimizi alıyoruz.” dedi.

31 Mart’ta gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Seçimlerinin huzur ve güven ortamı içerisinde geçmesini arzu ettiğini ifade ederek sözlerini sonlandıran Vali Taşolar, “Seçimlerde Jandarma ve Emniyet olarak her ayrıntıyı gözeterek tedbirlerimizi aldık. Huzurlu ve güvenli bir seçim ortamının yaşanacağı konusunda hiçbir şüphemiz yok. Bu anlamda gerek siyasi partilerimiz gerekse başta belediye başkan adaylarımız olmak üzere meclis üyesi adaylarımız ve muhtar adaylarımızla görüşmelerimizi sağlıyoruz. Tedbirlerimizi sıkı bir şekilde alıyoruz. İlimizde seçimlerin huzurlu geçmesi adına kendi çalışmalarımızı yaptık.

İnşallah 31 Mart’ın bir demokrasi şöleni halinde geçmesini arzu ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu haber 1146 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum