Çankırı'da İşletmelere Kızartma Yağı Denetimi Yapıldı

Denetimlerde, yağın kalitesi ve sıcaklığı ölçülerek işletmecilere uyarılarda bulunuldu.

Çankırı'da İşletmelere Kızartma Yağı Denetimi Yapıldı
09 Şubat 2024 - 19:00 - Güncelleme: 09 Şubat 2024 - 19:04
Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın başlattığı fast food tarzı gıda üreten işletmelerde kullanılan kızartma yağına yönelik denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde, yağın kalitesi ve sıcaklığı ölçülerek işletmecilere uyarılarda bulunuldu. Amaç, toplu tüketim yapılan işletmelerde oluşabilecek riskleri önlemek ve kamu sağlığını korumaktı.

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, işletmelere kızartma yağı denetimi gerçekleştirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün yazılı açıklamasında, Tarım ve Orman Bakanlığının 81 ilde başlattığı fast food tarzı gıda üreterek toplu tüketime sunan işletmelerde kullanılan kızartma yağına yönelik Çankırı'da gıda kontrol görevlilerince denetim yapıldığı belirtildi.


Denetimlerde, kullanılan yağda mevcut polar madde miktarının, kızartma yağ sıcaklıklarının ölçüm cihazıyla ölçülerek işletmecilerin uyarıldığı aktarılan açıklamada, "Kızartma yağı ölçümleri patates kızartması satan dönerciler, fast food işletmeleri ve kızartılmış tatlı imal eden işletmelerde gerçekleştirildi.

Yapılan denetimlerle özellikle fast food tarzı gıda üreterek toplu tüketime sunan işletmelerde oluşabilen riskleri bertaraf etmek ve kamu sağlığı ile tüketicilerin gıda güvenilirliği açısından korunmasını sağlamak ve farkındalık oluşturmak amaçlandı." ifadesi kullanıldı.

 
Bu haber 2239 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • tc
  2 ay önce
  dışarıdan hiç bir şey yemem sizlerde yemeyin sağlığınız için
 • Musa Kaya
  2 ay önce
  Geçen aylarda etleri şaibeli olduğu için ceza alan işletmeler şuanda açık. Bu durum sadece Türkiyede olur