Vali Ayaz Çankırı'nın 3. Dalgayı Yaşadığını Söyledi

Çankırı’yı böyle sokak sokak polis marifetiyle jandarma marifetiyle tutmamız mümkün değil ama bu süreçte 23 günde 35 tane can gitmiş herkesi şu süreçte biraz daha sabırlı olmaya davet ediyoruz.

Vali Ayaz Çankırı'nın 3. Dalgayı Yaşadığını Söyledi
30 Nisan 2021 - 12:19 - Güncelleme: 30 Nisan 2021 - 12:35
Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, 29.04.2021 Perşembe günü saat 19.00'da başlayıp 17 Mayıs Pazartesi günü 05.00'e kadar uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin, "Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması, üretim sürecinin aksamaması öncelik ancak istismar da olmamasını istiyoruz." dedi.

Valimiz Ayaz Gündemle Alakalı Sorularımız Cevapladı

Çankırı Covid-19’un 3. Dalgası İçerisinde!

İzin İstemeye Gelenlerle Nasıl Baş Ediyorsunuz?

Vali Abdullah Ayaz, “Kapanma başlayacak ama malumuz olduğu üzere istisnalar var.

Vatandaşlarımızın özellikle temel ihtiyaçlarını giderebilmesi üretim sürecinin aksamaması için sonuçta muafiyetler tanınmış durumda. Lütfen kötüye kullanılmamasını istiyoruz. Gereksiz izin taleplerinde bulunmaması bu süreçte 2 gündür uğraşıyoruz. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması üretim sürecinin aksamaması ancak istismarda olmamasını istiyoruz. Bu süreçte istediğimiz lütfen rahat hareket edilecek, rahat sosyalleşilecek bir dönem değil. Yani biz şuanda ilin 3. Dalgası içerisindeyiz. Ama bir mutasyonlarda var bulaş çok hızlı bakın bu kapanmanın temel amacı vatandaşın olabildiğince evinde kalması. Muafiyetler zaruri ihtiyaçların giderilmesi amacıyla tanınmış durumda. Onun için birazcık daha sabır. 2 ay önce çok güzel günler yaşadık ilimizde vaka sayılarımızın 4lere 6lara düştüğü günler oldu. Hatta bir gün 1 vakayı gördük. Ama şuanda bir ışık yılı olmasa bile bir miktar uzağız. Ama o günlere döneriz bir kere başarmıştık sonuçta.


Şehir Dışından Gelip İlçe Ve Köylerine Gidenlere Nasıl Bir Uygulama Gerçekleştireceksiniz?

Köylerde tüm köy muhtarlarına bir tebliğ tebellüğ belgesi ulaştırdık. Köylere 2 günde çok yoğun giriş olduğunu değerlendirdik. Muhtarlar o tebligatı gelenlere yapacaklar. Jandarmaya verilecek Jandarma da 7 gün boyunca kişilerin izolasyonda kalmasını istiyoruz. Köyün ortak kulanım alanlarına gitmemesini köy odası ve cami gibi bir yerlere gitmemesi, komşularıyla bir araya gelmemesini istiyoruz. Bunu denetlemeye çalışacağız. Yol denetimlerimiz bu süreçte devam edecek.

Sizce Çankırı Tam Anlamıyla Tarandı m. Amacınıza Ulaşabildiniz mi?

Yaklaşık 3 haftadır ilimizde farklı taramalar yaptık. Vakaların bulunması erkenden engellenmesi adına valiliği taradık, adliyeyi taradık, cezaevini taradık kurumlar olarak bunların hepsinde de vakalar bulduk. Bundan sonrasında Ahmet Yesevi camiinde test aldık, Pazar yerinde test aldık ama vatandaş çok test vermek istemedi ama azda olsa test aldık pozitif vaka çıktı. Berberleri yönlendirdik. Berberler iyi çıktı 1 pozitif vaka çıktı. 113’te bir pozitif çıktı.

Sonrasında kargo şirketlerini yönlendirdik. Bu haftanın başında market çalışanlarını yönlendirdik. Yaklaşık 366 market çalışanından test aldık. Birkaç tane pozitif vaka bulduk. Fırıncılar devam ediyor şuanda fırıncıları yönlendiriyoruz. Vatandaşın bu süreçte fırına gidiş gelişi yoğun olduğu için. Bu süreçte biraz koruyuculuğa öncelik verdik.


Elimizden geldiğince biraz erken tespit edelim. Çünkü bu taramaların neredeyse tamamında pozitif vaka az ve ya çok çıktı. Valilikte 143 testten 8 tane pozitif çıktı. Bu arkadaşların 8 hepsi gayet sağlıklıydı. Ben sürekli söylüyorum bu virüste herkes sağlıklı olduğunu düşündüğü insanlardan kapıyor. Ve sağlık olduğunu düşündüğümüzde bulaştırıyoruz arkadaşlar o gün işe gelmişler bunu biliyoruz adımız gibi emindik. Çünkü bir grup vaka ayakta geçiriyor. Hiç bir şey hissetmeden. Mesela valilikte öyle. Diğer bütün arkadaşlarda bizim gönderdiklerimizde vakalar çıktı ama semptomu olmayanlardı. Ama amacımıza ulaştık. Bu süreçte biraz daha koruyucu vatandaşı etkileşim olacağını düşündüğümüz için böyle bir şey yaptık. İşe yaradığını da düşünüyorum. 8 vakayı tespit ettik belki 50 vakayı önledik. Elden geldiğince bu süreçle ilgili tedbir geliştirmeye çalıştık. Biraz daha yaygı olduğu süreçte ilişkin olarak tedbir geliştirmeye çalıştık. Ama dediğim gibi vatandaşında bize yardımcı olmasını istiyoruz. Gereksiz yere hiç sosyalleşecek bir dönem değil.  Bu konuda hepimizin şahsi olarak ta bunu yapmasını istiyoruz. Bu süreç için bir denetim modelimizi farklılaştıracağız. Daha öncesinden yapmıştık adres kontrolü yapacağız.

Şehrimizde Çok Sayıda Bazı Araçlar Kafasına Göre Dolaşıyor. Bunlarla İlgili Çalışma Başlattınız mı?

Bir basın bilgilendirmesinde bulunduk sadece görevle ilgili olarak bu muafiyetler geçerli diye bazı meslek odalarını bizzat aradım kimlik yeterli değil, ben muaf sektördeyim demesi önemli değil göreve gittiğini bize belgelemesi gerekecek uygulamada bu şekilde olacak. Çünkü fazla aracın trafiğe çıktığı kanaatindeyiz. Onlara yönelik denetimlerimiz olacak.  Bütün Çankırı’yı böyle sokak sokak polis marifetiyle jandarma marifetiyle tutmamız mümkün değil ama bu süreçte 23 günde 35 tane can gitmiş herkesi şu süreçte biraz daha sabırlı olmaya davet ediyoruz.

Esnafa Destekleriniz Oldu mu?

Elden geldiğince bu süreçte özellikle kapatmalardan etkilenen esnafımıza 3. Defa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak bin 250 TL yatırdık. Bu kendi insiyatifimizle devletin sağlamış olduğu tüm desteklere ek olarak. İnşallah bu süreçte kararlar değişmezse pazarlar kapalı kalacağı için pazarcı esnafına bir desteğimiz olacak. Oradaki kazançtan mahrum kalacak arkadaşları tespit edip inşallah onlarında gelir kayıplarını bu süreçte telafi edelim ramazan ayında zorluk çekmesinler diye. Bu süreçte elimizden geldiğince devletin zaten standart destekleri oldu. Bizde ilave olarak sosyal yardımlaşmadan destekte bulunduk. Belediyemizin çek destekleri oldu yine siyasilerimizin kendi insiyatifleriyle gerçekleştirmiş olduğu destekleri oldu. Elden geldiğince süreci yönetmeye çalıştık.


Ayaz, “Tekrar söylüyorum salgında çok farklı noktada gibiyiz virüsün karakteri değişiklik var bulaş çok hızlı yaş grubu biraz aşağıda çok şükür genç yaş grubu ağırlaşmıyor genel manada ama yine de rakamlardan da söylediğim üzere genç yaşta olanların oranı her geçen gün artıyor. Vefat yaş ortalaması 65 yaşın altına gitmeye başladı artık. Şuan en riskli yaş grubumuz 50 65 yaş grubu olarak görünmekte.” İfadeleriyle toplantıyı sonlandırdı.
 
Bu haber 1955 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Kaan taner
  1 hafta önce
  Apartmanlardaki çöplerin toplanması yasak mı?
 • Hasan
  1 hafta önce
  Hükümet aşı tedarikinde sınıfta kaldı. Pandemi yönetimi konusunda her şeyi yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Sağlık çalışanlarını ve bilim insanlarını bu eleştirinin dışında tutuyorum.