KOSGEB Mikro Ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Faz 2

İşletmelerin bu destek programından faydalanması için Kovid-19 salgınından önce faal olması ve 2019 yılında en az 75 bin lira gelir seviyesine ulaşmış olması gerekecek.

KOSGEB Mikro Ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Faz 2
23 Haziran 2021 - 21:26
KOSGEB, yeni tip koronavirüs  (Kovid-19) salgınından etkilenen imalat ve bu sektörü tamamlayıcı alanlardaki mikro ve küçük ölçekli işletmelere yönelik başlattığı Hızlı destek Programı'nda, başvuru koşullarının esnetildiği ikinci etaba geçti.

KOSGEB imalat sektöründe faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere yönelik başlattığı Hızlı Destek Programı'ndan daha fazla işletmenin yararlanması amacıyla kapsamı genişletti.

İşletmelerin bu destek programından faydalanması için Kovid-19 salgınından önce faal olması ve 2019 yılında en az 75 bin lira gelir seviyesine ulaşmış olması gerekecek.

2020 yılında 2019 yılına göre gelir sorunu yaşamış olma kriteri:
Programın yeni döneminde gelir kaybı kriterinde 2019 yılı toplamı ile 2020 toplamı yani 12 aylık dönemi dikkate alınacak. Gelir kaybı, KDV beyannamesi üzerinden değil, defter türüne bakılmaksızın hesaplanacak. Yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler bu kriterden muaf olacak. 2020 ve 2019 net satış hasılatları karşılaştırıldığında gelir artışı olmayan işletmeler programdan faydalanabilecek.

Kamu bankaları tarafından başlatılan "işe devam kredisi"ni Kredi Garanti Fonu aracılığıyla 250 bin liraya kadar kullanan işletmeler de destekten istifade edebilecek.

Daha önce KOSGEB'den girişimcilik kredisi alanlar, ana veya yan faaliyet kodları hedef sektörler arasında bulunanlar da destek kapsamında olacak. Yani mali kayıtlardaki sektör kodlarının herhangi biri programın hedef kitlesine uyan ve bu sektörlerin en az birinde faaliyet gösteren işletmelerin başvurusu kabul edilecek.

Borçlarını yapılandıranlar da başvurabilecek

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamında vergi veya SGK borcu olan işletmeler, başvuru sırasında borçlarını erteleyeceklerine veya taksitlendireceklerine ilişkin beyanda bulunurlarsa programa başvuru yapabilecek. KOSGEB, destek ödemesi öncesinde borcunu kapatan, erteleyen veya taksitlendiren işletmelere bakarak destek ödemesi gerçekleştirebilecek.

3-21 Mayıs dönemindeki ilk başvuru sürecinde başvurusu reddedilen işletmeler, yeni koşulları karşılıyorlarsa başvuru yapabilecek. Mikro ölçekli işletmelere 3 ay 30 bin liraya kadar, küçük işletmelere de yine 3 ay 75 bin liraya kadar destek sağlanacak. İşletmeler, bu destek programından faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız yararlanacak.

Aşağıdaki belirtilen işletmeler başvuruda bulunamayacaktır:

*Dünya Bankası tarafından kısıtlanan sektörlerdeki işletmeler bu desteğe başvuramayacaktır.

*
Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankasının Covid-19 salgını kapsamında 2020’de ilan ettikleri “İşe Devam Kredisi”nden Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla 250.000 TL ve üstünde kredi alan işletmeler bu desteğe başvuramayacaktır.

*
İşletmeler, Başvuru Formunu doldururken vergi – SGK borçlarını tecil ya da taksitlendireceklerini beyan ederek başvuru yapabilecektir. Bu işletmelerin destek ödemesi alabilmesi için, destek ödemesi öncesinde yasal limitlerin üzerindeki vergi – SGK borçlarını kapatmış veya tecil ya da taksitlendirmiş olmaları gerekecektir.

Başvuru takvimi:
 
İşlem adımı Tarih aralığı
İşletme başvurusu: 21 Haziran – 9 Temmuz 2021 saat 23:59 (19 gün)
KOSGEB ilk kontrol süreci: 21 Haziran – 12 Temmuz 2021
Varsa bildirilen eksik ve hataların işletme tarafından giderilmesi süreci: 13 – 16 Temmuz 2021 saat 23:59 (3 iş günü)          
KOSGEB son kontrol süreci: 26 – 29 Temmuz 2021 (4 iş günü)
Başvuruların öncelik sırasına göre sıralanması ve bütçe kapsamında desteklenebilecek işletmelerin belirlenmesi: 30 Temmuz 2021 (1 iş günü)
Sonucun bildirilmesi (planlanan): 2 Ağustos 2021 (1 iş günü)                                               

Bu haber 1357 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum