Yanıtını Bekleyen Sorumuza Cevap Verebilecek Babayiğitler Nerelerdesiniz! (Özel Haber)

Gün geçtikçe uzayan, uzadıkça unutulmaya yüz tutan Çankırı’nın 500 yataklı Devlet Hastanesi acil ihtiyacı Covid-19 pandemisi ile gün yüzüne çıktı.

Yanıtını Bekleyen Sorumuza Cevap Verebilecek Babayiğitler Nerelerdesiniz! (Özel Haber)
23 Eylül 2020 - 15:48

www.haberci18.com yönetmeni Mustafa Çelik olarak, “Doğup büyüdüğümüz bu topraklara ve memleketimize olan bağlılığımız ile bağımsız, tarafsız ve objektif kişiliğimizle İnternet Gazeteciliği yapıyoruz.”

Yağcılık, yalakalık, taklacılık bizim kitabımızda yazmaz arkadaşlar!

Yeni Çankırı Devlet Hastanesi Yatırım programına alınarak Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Şahsı Seversiniz Sevmezsiniz. Ama Şu Günlerde, "İyi ki Hüseyin Filiz Varmış Diyebilen Bir Çankırı Kamuoyu Var!"

Mevcut hastanemizin fiziki yapısı, çevre şartlarının yetersizliği ve ihtiyaca cevap verememesi nedeniyle Sağlık Bakanlığımızla yaptığımız yoğun görüşmelerimizin sonucunda Yeni Devlet Hastanesi 2018 yılı yatırım programına alınmıştır. Projenin uzun vadeli olabilmesi adına yapılacak hastanenin kapasitesi şimdilik 300 yataktan olup mümkünse 500 yatak, ya da en az 400 yatağa çıkartmak adına gayret ve mesaimiz devam edecek. Ayrıca yine projenin hızla hayata geçirilmesi adına yeni hastane yerinin tespiti noktasında istişarelerimizi ve çalışmalarımızı hızlandırıp en ideal yeri buluna kadar devam edeceğiz. İnşallah Çankırı’mıza yakışır bir yerde ve büyüklükte yeni hastanemizin yapımını en kısa zamanda başlatacağız.

2020 yılında hizmete girecek olan bu büyük yatırımın Şimdi den Çankırı’mıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” İfadelerini kullanan Çankırı eski Milletvekillerimizden Hüseyin Filiz’in 17 Ocak 2018 tarihindeki paylaşımını bulup doğup büyüdüğü, bu topraklara ve memleketine hizmeti kıskananları, baltalayanları Yeni Çankırı Devlet Hastanesi yerini belirlemeyenleri, şehitler, yaranlar diyarı Çankırı’ma yatırımları öteleyenleri her kim olursa olsun şiddetle kınıyoruz.

Ama hala Çankırı’nın siyasileri hastaneye bir yer bulamadı. Yıllar yılı yok şurayı düşünüyoruz, yok burayı uygun görüyoruz, yok daha iyi uygun yer arıyoruz….. gibi bir yığın beyanatlar açıklamalar var ama icraat yok!

Çankırı’nın iktidar partisinin siyasileri halkının istek ve önerilerinin tamamını da kulak ardı edip yok saydılar. Ama kendileri de bu konuda bir arpa boyu yol kat edemediler...! Oysa siyaset çözüm üretme mercisidir, bu yüzden siyasilerimiz çözüm üretemediği gibi kendi beceriksizlikleri, basiretsizlikleri Çankırı halkına zülüm ve işkence olarak geri dönmüştür, dönmektedir…

Çankırı’lı bir yurttaş olarak Çankırı’nın delisi ben olayım, ben önerilerimi bir bir sıralayımda sizler memleketin vekili olarak, siyasileri olarak, memleketin şehremini olarak uleması olarak, akil insanları olarak, kamu yöneticileri olarak, hacısı hocası olarak vicdanı muhakemelerinizi sizler kendiniz yapın… kendi kararınızı yine kendiniz verin, vicdanen rahat oluyorsanız huzur buluyorsanız.. Halka hizmeti Hakka hizmet olarak görüyorsanız, görebiliyorsanız, yıllar önce hizmet dışı olarak bırakılan eski devlet hastanemiz derhal hizmete açılmalıdır, Pandemi hastanesi olarak görev yapmalıdır. Korana virüsü şüphesi taşıyan bu hastalığa yakalanan tüm yurttaşlarımızın tetkik ve tedavileri burada yapılsın. Yatarak tedavisi gerekiyorsa burada yatışlarının yapılıp tedavilerinin yapılması acilen sağlanmalıdır, (Evde karantina alınıp tedavi gören hastalarımızın yeteri miktarda denetimleri yapılamıyor, evde karantina da olan hastalarımızın çarşı pazar dolanıyor olması hastalığın yayılmasına da etken olmakta, pek çok evde karantinada olan hastamızın evleri karantina da kalmaya müsait olmadığından diğer aile fertlerine bulaştırmakta. Bu konuda da ilimiz genelinde zafiyetler, yaşanmakta, korana hastalığı yayılmaktadır.

Bu yayılmalar daha büyük tehlikeli boyutlara ulaşmadan kalıcı önleyici sağlıklı tedbirler alınmalıdır. Karantinaya uymayan hastaların tespit edilmesi yakalanması halinde öğrenci yurdunda zorunlu tutulması yerine eski devlet hastanemizi hizmete açılıp burada tutulması daha uygun olmaz mı?

Yeni hastanemize korana virüs korku ve endişesiyle yurttaşlarımız gitmede imtina ediyor haklı da pek çok yurttaşımız bu korku ve endişesinden sağlık hizmeti almada yararlanma da imtina etmektedir!

Hastalık bulaşacak diye! Bundan dolayı il dışındaki hastanelere gitmekte özel hastanelere gitmektedir. Ya ekonomik durumu iyi olmayan, özürlü olan, kimi kimsesi olmayan, yaşlı kendine malik olamayan insanlarımız ne olacak! Nasıl sağlık hizmeti alacaklar?

Türkiye çapında ilimizin korana virüsüne yakalanan hasta sayısın da 5. sırada yer alması konunun vahametin ortaya koyması açısından yeterli bir kanıttır diye düşünüyorum. Acilen eski hastanemiz tekrar hizmete alınmalı araç gereç personeli donatılmalıdır… Branş doktorlarımızın noksanları giderilmeli, doktorsuzluktan kapalı polikliniklerimiz acilen açılmalıdır.

Çankırı’mız da yeni bir devlet hastanesinin açılmasını beklerken ilimizdeki sağlık ocaklarının eski devlet hastanemiz deki hastane lojmanlarının yıkılması kepçe ve dozerlere kurban edilmesi yüreklerimizi dağladı.

Bilesiniz ki buraların yıkılma nedeni Çankırı Sağlık İl Müdürlüğünce verilen Cimer aracılığı ile verilen cevabi yazıda bu binaların ekonomik ömürlerinin dolması olarak verilmesi yüreğimizdeki acıyı kat ve kat daha artırmıştır.

Bilesiniz, eğer ki bu binalar ekonomik ömürlerini doldurduysa İlimizdeki mevcut binaların yüzde doksanı yıkılması gerekmez mi!

İlimiz Kırkevlerdeki yıkılan Sağlık Ocağı ilimizdeki en büyük en donanımlı sağlık ocağı olmasına rağmen, bilesiniz yine Cimer aracılığı ile sorduğum bir başka soru Çankırı ilimizde Çankırı Sağlık İl Müdürlüğü olarak kaç bina da kiralama yoluyla hizmet vermekte. Bu binalara ödenen kira bedeli ne kadardır soruma ilgili kurumumuz cevap dahi vermeme si derin den üzmüştür bileseniz…

Kış mevsimine giriyoruz giribal enfeksiyonlar artacak, mevsimsel hastalıklar artacak, tüm bunlara birde korana virüs eklendiğinde yetersiz kalan ihtiyaca cevap veremeyen sağlık kuruluşlarımız çok daha yetersiz kalacak hastalıklar çok daha artacaktır bilesiniz istedim.

Nasrettin hoca misali göle maya çaldım. Göl yoğurt olsun herkes nasiplensin diye! Tutar mı bilinmez ama yetkililerimizin bu güne kadar görmediği veya görüp te önemsemediği aksaklıkları bir yurttaş olarak  Çankırı’nın delisi ben olayım, ben önerilerimi bir bir sıraladım da sizler memleketin vekili olarak, siyasileri olarak, memleketin şehriemini olarak  uleması olarak, akil insanları olarak, kamu yöneticileri olarak hacısı hocası olarak vicdanı muhakemelerinizi sizler kendiniz yapın…kendi kararınızı yine kendiniz verin, vicdanen rahat oluyorsanız huzur buluyorsanız..Halka hizmeti Hakka hizmet olarak görüyorsanız, görebiliyorsanız.

Devlette Devamlılık Esastır

Gün geçtikçe uzayan, uzadıkça unutulmaya yüz tutan Çankırı’nın 500 yataklı Devlet Hastanesi acil ihtiyacı Covid-19 pandemisi ile gün yüzüne çıktı.

Şimdi tam zamanı…

Dileğimiz bir an önce pandemi önlemi alınması, Türkiye’nin normale dönmesi. Normale dönünce ne olacak?.. Korkarım hastane unutulup gidecek… Yeni pandemi ile Çankırı’nın Vuhan Çankırı olması ile hatırlanacak, tekrar unutulacak… Hatırlanacak… Unutulacak…

Şimdi oldu, oldu. Olmazsa!..

Çankırı siyasetinden koptuğu duyumunu aldığımız ama siyasetten kopmayan önceki dönem Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, 17 Ocak 2018 tarihli sosyal medya hesabından 500 Yataklı Çankırı Devlet Hastanesi ile ilgili şu ifadeleri paylaşmıştı.

“Yeni Çankırı Devlet Hastanesi yatırım programına alınarak Resmi Gazete’de yayınlandı.

Mevcut hastanemizin fiziki yapısı, çevre şartlarının yetersizliği ve ihtiyaca cevap verememesi nedeniyle Sağlık Bakanlığımızla yaptığımız yoğun görüşmelerimizin sonucunda Yeni Devlet Hastanesi 2018 yılı yatırım programına alınmıştır. Projenin uzun vadeli olabilmesi adına yapılacak hastanenin kapasitesi şimdilik 300 yataktan olup mümkünse 500 yatak, ya da en az 400 yatağa çıkartmak adına gayret ve mesaimiz devam edecek. Ayrıca yine projenin hızla hayata geçirilmesi adına yeni hastane yerinin tespiti noktasında istişarelerimizi ve çalışmalarımızı hızlandırıp en ideal yeri buluna kadar devam edeceğiz. İnşallah Çankırı’mıza yakışır bir yerde ve büyüklükte yeni hastanemizin yapımını en kısa zamanda başlatacağız. 2020 yılında hizmete girecek olan bu büyük yatırımın şimdi den Çankırı’mıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

Devlette devamlılık esastır.

Kaldı ki hükümet aynı hükümet, sağlıklı günler dilediğimiz dönemin milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu görevinin başında.

Futbol değimi ile doğan karambolde yer seçimi yapılıp bir an önce Yeni Çankırı Devlet Hastanesinin temelinin atılması Çankırı halkının özlemi.
Kimse kusura bakmasında, sadece 112 Acil Ambulanslarla hasta taşımakla hastanecilik, sağlık hizmeti olmaz beyler... Takdir kamuoyunun.
 
 


Bu haber 5292 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • 18 li
  3 hafta önce
  Hastane yapılacak en güzel yer,hem merkezi ve hem de havadar olması, ulaşılabilirliğin kolay olması açısından eski hastane yeridir. Sağlık MYO ve sağlık lojmanlarını oradan kaldırırsanız dünya kadar yer açılır. Yapraklı yoluna diyen arkadaş her halde orada oturuyor. O böle Ilgaz dan,Korgun dan hatta bütün ilçelerden gelenlere ters bir güzergahtır. Hazır üst geçitte yapılmışken, ulaşımı son derece kolaylaşmışken, en mantıklı yer eski hastane yeridir. Bu da benim fikrimdir.
 • G. K
  4 hafta önce
  17.den beri karantina dayız. Aile hekimi bir kere aradı. Halk sağlığı üç kez. Bir kez de filyasyon imamı. Allah a şükür ölmedik. Şanslıydık.
 • Mehmet Cihat
  4 hafta önce
  Hastanenin yapılamamasının en başlıca sebepleri bence yer bulamadıkları neden çünkü bu iş içinde rant var. Biri çıkmış diyo şuraya diğeri çıkmış buraya yapılsın diyo. Hiç yer aramalarına gerek yok engüzel yer adı ve kendisi gibi güzel, havası temiz olan Esentepe Mahallesi'ne (BOYALICA ) yapılması uygun ve yerinde olacaktır. Hemde bu zamana kadar mahalle olan bu güzel mahallemize hizmet ve takdiri hak etmektedir. Bu iş için herkese görev düşüyor Vali, Milletvekili, Belediye Başkanı, Muhtar herkes taşın altına el koyması lazım.
 • Şahinnngözzz
  4 hafta önce
  Sayın admin yeni yer Kırkevler deki Jandarma Komutanlığın yeri Mv. Salim Çivitcioğlu orayı işaret etti bir basın toplantısında.
 • Osman
  3 hafta önce
  Niye? Orada arsası mı varmış? Arsası olmayan yere pek talep yok da ondan.