Devrez Kızlar Yolu Barajı Çok Yakın Zamanda Tamamlanacak

Kızlaryolu Barajının Çankırı’lı hemşehrilerimizin ve bölge insanımızın yeni yaşam alanı olacağını belirten...devamını okuyunuz.

Devrez Kızlar Yolu Barajı Çok Yakın Zamanda Tamamlanacak
12 Eylül 2023 - 20:13 - Güncelleme: 12 Eylül 2023 - 22:38
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. M. Emin AKBAŞOĞLU, AK Parti Çankırı İl Başkanı Koray ERDOĞAN, İl Genel Meclisi Başkanı, Kurşunlu Belediye Başkanı ve İl Genel Meclisi Üyeleri ile birlikte Devrez Kızlar Yolu Barajı inşaatında incelemelerde bulundu.

Baraj İnşaatındaki incelemelere D.S.İ. 52. Şube Müdürlüğü personeli de katılım sağladı.

Barajdaki çalışmalar hakkında bilgi veren AKBAŞOĞLU; “Çankırı Devrez Kızlaryolu Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor. Barajın tamamlanması ile Çankırı, Kastamonu ve Çorum illerinde yaklaşık 150 bin dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak, bölge ve ülke ekonomisine milyonlarca lira ek gelir ve katkı sağlanacak.” açıklamasında bulundu.

Çankırı’nın İçme Suyu İhtiyacını da Karşılayacak…

AKBAŞOĞLU ayrıca “Çankırı’nın içme suyunu karşılayan Güldürcek Barajından yaklaşık üç misli fazla su tutacak olan Kızlaryolu Barajının Çankırı’nın içme suyu ihtiyacını da gidereceğini” ifade etti.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak..

Ayrıca AKBAŞOĞLU “Devrez Kızlaryolu Barajı temelden
91.5 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 130 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip olup faaliyete alındığında bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanmış olacak,”

“Devrez Kızlar Yolu Barajı Sulaması Proje Yapımı işinin fiziki gerçekleşmesi %95’ler seviyesinde olup, en kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.” açıklamasında bulundu.

Çankırı’nın Yeni Yaşam Alanı…

Kızlaryolu Barajının Çankırı’lı hemşehrilerimizin ve bölge insanımızın yeni yaşam alanı olacağını belirten AKBAŞOĞLU Çankırı Korgun Kurşunlu Yolundan Çankırı merkezden yaklaşık 20 dakikada barajın devasa göletine ulaşılabileceğini ifade etti.

Kızlar Yolu Barajı Hakkında Kısa Bilgi:

Kızlaryolu Barajı, Çankırı ili Kurşunlu ilçesinin
7 km güneydoğusunda, Devrez Çayı üzerinde talvegden 76,50 m, temelden 91,50 m yüksekliğinde SSB (Silindir ile Sıkıştırılmış Beton) tipinde bir barajdır. Ayrıca, 15 GWh/yıl enerji (5 MW kurulu güç) ile hidroelektrik santral özelliğine sahip.
Bu haber 1834 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum